پوريا ناظمی

کويين و ابرهای غبار دايره البروجی

برایان می و پاتریک مور

برای علاقمندان دنیای موسیقی راک،‌نام گروه کویین نامی افسانه ای به حساب می آید. گروهی که در اوایل دهه ۷۰ میلادی تاسیس شد و توانست به موفقیتهای بی نظیری در زمینه این نوع از موسیقی دست یابد. در سال ۲۰۰۵ نام این گروه به واسطهموفقیت بی نظیرشان در فهرست رکوردهای گینس ثبت شد چرا که البومهای آنها برای ۱۴۲۲ هفته یا ۲۷ سال همیشه در فهرست پرفروش ترین آلبومهای موسیقی انگلستان قرار داشت.

علاقمندان این گروه حتما نام گیتاریست موسس این گروه بریان می را به خوبی می شناسنداما شاید باور این موضوع برایشان دشوار باشد که برایان ۶۰ ساله اخیرا به دانشگاه برته تا تحصیل خود را در مقطع دکترای اخترشناسی تمام کند. رشته ای که بیش از ۳۰ سال پیش و زمانی که وی آماده نوشتن پایان نامه خود شده بود و حتی رصدهای اولیه اش را نیز انجام داده بود نیمه کاره رها شده بود.

وی متن پایان نامه خود که ادامه کارهای قبلی او و مقاله منتشر شده اش در سال ۱۹۷۳،‌است با موضوع حدسی در باره حرکت ذرات تشکیل دهنده ابرهای غبار صفحه دایره البروج در ۴۸ هزار کلمه تقدیم هیات داوران علمی مربوطه کرده است تا در پس از بررسی داوران در تاریخ ۲۳ آگوست در مقابل داوران به دفاع از آن بپردازد.

 وی در مدتی که به علت علاقه اش به موسیقی از دنیای رسمی نجوم دور بود پیوندهای خود را با این عرصه دانش حفظ کرد و اخیرا نیز به طور مشترک کتابی را با ستاره شناس برجسته و مروج نامدار اختر شناسی جهان ،‌یعنی سر پاتریک مور منتشر ساخته است.

خبر کامل را می توانید در BBC بخوانید

نویسنده : پوریا ناظمی : ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/٥/۱٢
Comments نظرات () لینک دائم

حکايت ما از زبان مولانا

ما کار و دکان و پیشه را سوخته ایم

شعر و غزل  دو بیتی آموخته ایم

در عشق که او جان و دل  و دیده ما است

ما جان و دل و دیده هر سه را سوخته ایم