پوريا ناظمی

مستند کلارک فردا از شبکه 4

بر اساس جدول برنامه های نوروزی شبکه ۴ فردا (جمعه ۹ فروردین) برنامه مستند ۴،‌مستندی به نام آرتور سی کلارک مردی که با آینده سخن می گوید را پخش خواهد کرد
متن خبر به نقل از خبرگزاری مهر به شرح زیر است

مستند 51 دقیقه‌ای "آرتور سی. کلارک: مردی که با آینده سخن می‌گوید" ساخته فیلیپ اسمیت محصول 1997 نهم فروردین پخش می‌شود. سر آرتور چارلز کلارک معروف به آرتور سی. کلارک، نویسنده، مخترع و دانشمند بریتانیایی و آخرین عضو بازمانده گروهی بود که "بزرگان سه‌گانه علمی تخیلی و شامل رابرت هاینلین و ایزاک آسیموف بودند.

از آثار فیلیپ اسمیت می‌توان به "جشن: ساختن شهرک دیسنی" 1996، "حفره یک میلیون دلاری" 1997، "کارخانه‌ها" 1997، "خنده فریبنده" 1999، "این هنر مدرن است" 1999، "پول، کلاس و زور" 2000، "موج آینده" 2000، "کانال پاناما" 2003، "هفت شگفتی صنعتی جهان" 2003، "انسان تغییرپذیر" 2004، "هیتلر احمق" 2004 و "هیجان زندگی" 2006 اشاره کرد.


راههایی برای مبارزه با گرمایش زمین

فکر کنم سال گذشته همه در باره خطرات گرم شدن سیاره زمین به اندازه کافی شنیده باشند. این قضیه علی رغم خطراتی که در پی دارد و فراتر از مرزها می تواند حیات ما را تهدید کند متاسفانه هنوز در جامعه ما جدی گرفته نمی شود و اتفاقا این موضوعی است که هر یک از شهروندها می توانند در باره آن اقدام کنند. همکارانم و من در روزنامه جام جم ستون هفتگی ویژه ای را به نام گرمایش زمین راه انداختیم که تا پیش از عید با همکاری دوست عزیزم محمد درویش منتشر می شد و از هفته دوم انتشار روزنامه بعد از عید هم با همکاری یکی دیگر از دوستان به انتشار آن ادامه خواهیم داد.

اما شاید اولین سوالی که کسی در مواجهه با خبر گرمایش زمین بپرسد این است که مگر ما چه کار می توانیم کنیم. راههای زیر را چندی پیش در قالب یک فایل به دستم رسید و امروز دوباره لینک آن را در اینجا یافتم  و شاید بد نباشد که یک بار دیگر آن را با هم مرور کنیم.

1- لامپ‌های فلوئورسنت با لامپ‌های معمولی جایگزین کنید.
2- دمای ترموستات را در زمستان 2 درجه کاهش و در تابستان 2 درجه افزایش دهید.
3- فیلترهای مشعل و تهویه‌ی هوا خود را به صورت مرتب تمیز و جایگزین کنید.
4- دستگاه‌های الکتریکی مانند تلویزیون و کامپیوتر را در حالت Standby قرار ندهید.
5- یخچال و فریزر را در مکان‌های سرد و دور از وسائل گرمایشی مانند اجاق قرار دهید.
6- برفک‌های یخچال‌ها و فریزرهای قدیمی را به صورت مرتب پاک کنید.
7- ظرف‌های خوراک‌پزی در زمان آشپزی و درست کردن غذا را بپوشانید.
8- زباله‌های زیستی (Organic) را بازیافت کنید.
9- از کیسه‌های پلاستیکی استفاده مجدد کنید. (پیشنهاد بهتر این است که هنگام خرید با خودتان یک زنبیل پارچه ای حمل کنید . برخی از نمونه های آن به شکل تا شو  طراحی شده و می توانید در جیب یا کیفتون بگذارید یادتان باشد شما تنها چند دقیقه از آن کیسه استفاده می کنید اما برای بازگشت آن به طبیعت سالهای طولانی زمان نیاز است.

10- زباله‌های خود را کاهش دهید.
11- به جای غذاهای یخ زده،‌غذاهای تازه خریداری کنید.
12- تا جایی که امکان دارد غذاهای زیستی (Organic) خریداری کنید.
13- گوشت قرمز کمتر بخورید.
14- با باربند خالی، ماشین‌تان را نرانید.
15- تایرهای ماشین‌تان را به صورت هفتگی چک کنید و از نبود برجستگی بر روی آن مطمئن شوید.
16- از هواپیما و هلی‌کوپتر کمتر استفاده کنید.
17- جنگل‌های سرتاسر جهان را در مقابل هرگونه آسیب محافظت کنید.(می دانید که جنگل های هیرکانی مازندران و گیلان در رده باستانی ترین جنگل های جهان هستند که از پیش از عصر یخبندان باقی مانده اند و هر سانتیمتر مربع آن یک موزه واقعی است؟

18- از اتلاف حرارتی خانه‌هایتان برای مدت زمان طولانی جلوگیری کنید.
19- شیشه‌های یک جداره‌ی قدیمی را با شیشه‌های دو جداره جایگزین کنید.


 

ساعتی است که سال نو آغاز شده است. سالی دیگر را پشت سر گذاشتیم و یک بار دیگر به دور ستاره مادریمان سفر کردیم. سال گذشته بسیاری از صفتها داشت سخت ،تلخ، پر دلهره و شاید شاد. نمی دانم هر کدام از ما هزار تجربه را آموختیم و از دردهایی مشترک زجر کشیدیم و به امیدهایی امیدوار... اما چه چیز این موضوع عجیب است؟ مگر تاریخ سرزمینمان را نخوانده ایم ؟ کدام دوره بوده است که ما در آرامش بوده باشیم؟ و کدام دوره بوده است که خواسته ایم و نتوانستیم تغییری در حال خود و جهان ایجاد کنیم. سال قبل اگر بد بود بخشی از آن به دلیل آن بود که من بد بودم تو بد بودی و همه بد بودیم و اگر نیکو بود رد این نیکی را در رد پای همه ما می توان یافت. کدام مردم را می شناسیم که جز به بازوی غیر خود در احوال خود ایجاد کرده باشند.

سال جدید آمده است نه خوب و نه بد. من و تو می توانیم خوب و بدش کنیم. بسازیمش یا ویرانش کنیم . زنجیرهای پیوندمان را پیوسته تر کنیم یا بگسلیم . من و تو مسولیم و هر زمان که باور کنیم که مسوولیم جان و جهان نیز به موافقت ما قیام خواهند کرد و چرخ بر هم خواهد زد. اگر چشم انداز ما نیکو است بپدیریم که خطرهای بسیار نیز در ره است و ایمان داشته باشیم که اگر در راه نیک رویم همت پاراسایان این سرزمین بدرقه راه خواهد بود.

سرزمین ما نیز چون ما خسته است و تلاش ما شاید مرهمی برای او باشد.

خدایا سال جدید را به همت خودمان نیکو گردان و آنگونه که پادشاه باستانی ما گفت این سرزمین را از دشمن، خشکسالی و دروغ محفوظ دار