پوريا ناظمی

ای دریغ از ما ...

چند روزی را تهران نبودم. دور از تهران با دوستان به شمال کشور رفته بودیم. سفری بود برای دست یافتن به اندکی آرامش. اگرچه عجیب کیمیایی است این روزها آرامش که هیچ گاه نمی توانی آن را کامل فراچنگ آوری. همان آن که از شکوه غروب خورشید بر ساحل خزر سرشار می شوی، سودجویی انسان روحت را چنگ می زند و آنگاه که چند دقیقه ای در جنگل می روی و تا خود را در دل باستانی ترین جنگل جهان می یابی نا گاه از دیدن شهرکی بنا شده بر جای پای خشکیده ببر مازندران قلبت به درد می آید.

دیشب به تهران بازگشتم در راه به خود می گفتم که فراموش کن این همه درد را و لذت ببر چون همه دیگرانی که در اطرافند. رسیدم و به عادت بدیمن دوران مدرن قبل از آنکه غبار از تن بشویم به دنیای 0 و 1 ها رفتم. خشکم زد و نشستم و هیچ نگفتم. خسرو شکیبایی در گذشت.

خبر چه ساده بود و چه دردناک. من نه اهل هنرم و نه آشنای سینما اما بغض راه گلویم را می گیرد و قلبم می فشرد. صدای او در ذهنم می پیچد هنگامی که در خانه سبز عاطفه را صدا می زد. زمانی که به رامبد جوان می گفت که زعفرانی باش ! به یاد نقش هایش و صداهایش می افتم. دلم می گیرد

من شکیبایی را جز از راه تصویر و صدا نمی شناختم اما دوستش داشتم و شگفتا که 2 روز پس از رفتنش هنوز دلم می گیرد که او نیست. چندی پیش در جشن منتقدان سینما که تلوزیون گوشه هاییش را پخش می کرد دیدمش  که آنگاه که بر صحنه آمد با همان لبخند جذابش دستی تکان داد و رفت.

افسوس و دریغ از این زمانه بی رحم . رفتن همیشه تلخ است و ما چه سنگدلانه و  سخت به رفتن ها عادت کرده ایم . چرا دوران رفتن ها به سر نمی آید؟ ما مردمان این سرزمین به کدامین گناه چنین تنها شده ایم و چنینی زخم می خوریم ؟ خشکسالی و دروغ و دشمن کم نیست که بار رفتن ها را هم باید به دوش بکشیم؟ شاید باید سر به آسمان بگیریم. بیاندیشیم و ...


برگزاری دومین رقابت صوفی ایران


دومین رقابت رصدی صوفی ایران 7 و 8 شهریور ماه در سیستان و بلوچستان برگزار می شود

شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران دومین دوره رقابت رصدی صوفی را که با هدف تکریم و بزرگداشت مقام علمی عبدالرحمن صوفی رازی طراحی شده است ، در روزهای 7 و 8 شهریور ماه سال جاری در استان سیستان و بلوچستان و با همکاری استانداری این استان و گروههای نجومی محلی برگزار خواهد شد.

این رقابت 2 سال پیش اولین دوره خود را در شمال استان سمنان پشت سر گذاشت و امسال نیز با هدف ارتقای سطح توانایی رصدگران ایرانی برگزار می شود. جزییات بیشتر این رقابت در روزهای آینده بر روی وبگاه شاخه آماتوری به نشانی www.asiac.ir  یا وبلاگ www.sufioc.blogspot.com منتشر خواهد شد.


درود و پوزش

 

سلام

از همه دوستانی که لطف کردند و تولدم را تبریک گفتند و دوستانی که سری به این وبلاگ می زنند تشکر می کنم. افسوس که همیشه در رقتبی با زمان هسیسم و همیشه این ماییم که بازنده این رقابت خواهیم بود و این روزها بیش از هر زمانی دچار گذر زمانم و آرزوی مجالی دارم. این جادوی زمان چنان گرفتارم کرده که به دشواری حتی می نویسم. به هر حال زمانه است و مایی که در این دوران اسیران هزار اما و اگر بی حاصلیم.