پوريا ناظمی

Knol در برابر Wikipedia

رقابت دانشنامه‌ها در فضای مجازی‌


جام جم: هفته گذشته نسخه بتای دانشنامه عمومی گوگل به نام Knol فعالیت خود را آغاز کرد. زمانی که دانشنامه عمومی ویکی پدیا کار خود را با اعتماد بر خرد جمعی آغاز کرد، کمتر کسی گمان می‌کرد روزی برسد که این پایگاه اینترنتی به مرجعی معتبر و پرارجاع در بررسی‌ها و پژوهش‌های عمومی تبدیل شود و حتی بسیاری از تحقیقات دانشجویی بر مبنای داده‌های این پایگاه شکل اولیه خود را پیدا کند. چنین پیشینه‌ای از دانشنامه‌ای عمومی باعث می‌شود وقتی گوگل اعلام می‌کند قصد راه‌اندازی دانشنامه‌ای عمومی دارد، اندکی تامل کنیم. مدیریت گوگل و آینده‌نگری مدیران آن، شهره آفاق است پس ورود این شرکت به بخش دانشنامه‌های آنلاین را باید به دقت دنبال کرد. شاید همان‌طور که گوگل شیوه تردد ما را در فضای مجازی دگرگون کرده است بتواند دنیای بررسی و تحقیق را در این فضا نیز تغییر دهد.

لری سنگر و جیمی والس، 2 بنیانگذار دانشنامه آنلاین ویکی‌پدیا زمانی که ایده خود را مطرح کردند، بسیاری از متخصصان و افکار عمومی با شک و شبهه به آن نگریستند. ایده آنها فراهم آوردن فضایی بود که هر کسی بتواند مدخلی را در یک دایره‌المعارف آنلاین باز کرده یا یکی از مدخل‌های آن را بدون آن که نام یا نشانه‌ای از خود به جای بگذارد، ویرایش کند. بسیاری بر این ایده خرده می‌گرفتند که در این صورت شما دروازه بزرگی را باز خواهید کرد تا افراد بی‌صلاحیت بتوانند در این دانشنامه دستکاری کنند و از سوی دیگر، برخی افراد خرابکار به وارد کردن اطلاعات نادرست در این مجموعه اقدام کنند، اما طراحان این ایده ادعا می‌کردند همه چیز را همه کس می‌دانند و اگرچه ممکن است چنین خطاهایی در این سیستم پیش آید، ولی خرد جمعی انسان‌ها و ویرایش افرادی که علاقه‌مند حقیقت هستند در طول زمان باعث می‌شود این اطلاعات اصلاح و در نهایت محصولی قابل اعتماد ارائه شود.

زمانی که در 15 ژانویه 2001 این وب سایت افتتاح شد، سیل مراجعه به آن فزونی گرفت و کم‌کم مقالاتی به زبان‌های غیرانگلیسی بدان افزوده و بخش‌های مختلف دیگری به مجموعه ویکی اضافه شد، مواردی از جمله لغتنامه ویکی، چند رسانه‌ای ویکی و... اما شاید خود بنیانگذاران آن نیز باور نمی‌کردند تنها 7 سال پس از آغاز به کار این دایره‌المعارف آنلاین، در سال 2008 میلادی بیش از 10‌میلیون مدخل مختلف به 253 زبان در این دایره‌المعارف قابل دسترسی باشد. اگرچه در طول این مدت برخی خرابکاری‌هایی در بعضی مقالات انجام شده است و نظارتی حداقلی را برای این مجموعه ایجاد کرده، اما در نهایت مشخص شد ایده اولیه بنیانگذاران چندان هم بیراه نبوده است و می‌توان به خرد جمعی مردم اعتماد  کرد. امروز بسیاری از بررسی‌ها و تحقیقات دانش‌آموزی و دانشجویی در اولین گام با بررسی ویکی پدیا آغاز می‌شود و در گام‌های بعدی با مراجعه به اطلاعات تکمیلی این داده‌ها کامل می‌شود.

پیشرفت سریع این دایره‌المعارف بسیاری دیگر را به فکر انجام ایده‌ای مشابه انداخت، اما کمتر کسی انتظار داشت پس از حمایتی که گوگل از ایده ویکی کرده و جستجوهای آن را در فهرست ارائه نتایج جستجوی خود ارتقا داده بود، خود دست به کار شود.

به این ترتیب گوگل که دارای رده دوم مراجعه کاربران در اینترنت است، دست به ساخت دانشنامه‌ای زده که بسیاری آن را برای ویکی پدیا  که رتبه  هفتم  ارجاع را میان تمام وب‌سایت‌های جهان دارد  رقیبی تازه می‌دانند. 13 دسامبر 2007 گوگل به طور رسمی اعلام کرد مشغول طراحی و راه‌اندازی طرحی به نام knol و با شعار واحد دانش (Unit of Knowledge) است. سرانجام هفته گذشته نسخه بتای این دانشنامه در نشانی
http://knol.google.com  آغاز به کار کرد. این دانشنامه اکنون مانند روز‌های اول ویکی پدیا مدخل‌های زیادی ندارد، اما بسرعت در حال رشد و پیشرفت است. اگرچه در اولین نگاه بسیاری این دانشنامه را رقیب گوگل می‌دانند، ولی تفاوت‌های آنها باعث می‌شود این پدیده را فراتر از یک رقیب ساده برای دانشنامه‌ای محبوب بنگریم.

بحران هویت‌

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های موجود میان 2 دانشنامه اینترنتی مورد بحث، موضوع هویت نویسندگان مقالات است. ویکی پدیا با تاکید بر خرد جمعی و این که هیچ میل شخصی نباید عاملی برای دستکاری در متون شود و برای این که از اظهارنظرهایی که فقط برای ابراز وجود و مطرح شدن نام‌ها ممکن بود صورت بگیرد، هویت نویسندگان و اصلاح کنندگان مقالات را مخفی نگاه می‌دارد و آنها را آشکار نمی‌کند. اما گوگل ایده متفاوتی را در knol در پیش گرفته است. در این ایده جدید، تنها اشخاصی حق نوشتن مطلب یا ویرایش یا اضافه کردن نظر بر یادداشت‌ها را دارند که قبلا در سیستم گوگل ثبت نام کرده باشند و مشخصات و هویت آنها معلوم باشد. تمام مطالب با نام نویسندگان آنها در این دانشنامه نشان داده می‌شود. طراحان این دانشنامه بر خلاف طراحان ویکی پدیا معتقدند ذکر نام و شناسنامه حرفه‌ای و در دسترس بودن آنها باعث می‌شود افراد به نوشته خود به عنوان سندی نگاه کنند که معرف آبروی حرفه‌ای آنهاست، بنابراین با پذیرفتن مسوولیت حرفه‌ای مطالب خود، چیزی بنویسند یا آن را ویرایش کنند. این امکان اگرچه از یک نظر عملی حرفه‌ای به شمار می‌رود، اما از سوی دیگر پرسش‌های زیادی را مطرح می‌کند. بسیاری از مدافعان آزادی معتقدند مشخص‌شدن هویت افراد نویسنده مطالب اگرچه باعث می‌شود آنها مسوولیت حرفه‌ای عمل خود را بپذیرند، اما در عین حال ممکن است برای آنها مسوولیت حقوقی نیز در پی داشته باشد، بویژه در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی خطر پیگرد برخی نویسندگان از سوی گروه‌های مختلف وجود خواهد داشت و این نگرانی ممکن است باعث شود جریان آزاد اطلاعات خدشه‌دار شود. در حالی که در جایی مانند ویکی پدیا شخص می‌تواند بدون نگرانی از فشارهای اجتماعی و سیاسی احتمالی، مطالب خود را بنویسد. بدین ترتیب به نظر می‌رسد بحران هویت نویسندگان دانشنامه‌های آنلاین به موضوعی حساس بدل شود که در سال‌های آینده میزان موفقیت knol در برابر ویکی شاید بتواند پاسخی به این پرسش دهد که کدام ایده درست است؟

آشتی میان علم و ثروت‌

داستان علم برتر است یا ثروت، داستانی قدیمی است که هنوز هم ادامه دارد و شاید هیچ گاه هم به پاسخ نهایی نرسد. این پرسش درباره نگارش دانشنامه‌های آنلاین هم وجود دارد. بنیاد ویکی‌پدیا با توجه به ارزش‌هایی که بدان پایبند است، پرداخت به نویسندگان و همچنین استفاده از آگهی‌های تجاری را در وب‌سایت خود ممنوع کرده است؛ بنابراین چون امکان سود مادی وجود ندارد نویسندگان تنها به دلیل علاقه خود به مشارکت در توسعه دانش، در این دانشنامه می‌نویسند و از سوی دیگر برای حفظ جایگاه این دانشنامه، از قبول آگهی هم خودداری می‌شود، در حالی که میلیون‌ها ارجاع روزانه به این دانشنامه و جایگاه این سایت میان مردم که در حال حاضر رتبه هفتم  را دارد، می‌تواند تعرفه‌های تبلیغاتی وسوسه‌برانگیزی برای آن تعریف کند. از سوی دیگر، گوگل که رشد اقتصادی انفجارگونه آن نمونه‌ای مثال‌زدنی در دنیای اقتصاد به شمار می‌رود، کوشیده در دانشنامه خود الگویی پیاده کند که پیش از این در موتور جستجوی خود از آن سود برده بود. در این روش، دانشنامه تبلیغات متنی را از مشتریان دریافت خواهد کرد و بنا بر نوع مقاله‌ای که شخص جستجو می‌کند، آن را کنار صفحه نمایش می‌دهد. با توجه به نیاز احتمالی جستجوگر به داده‌های بیشتر، احتمال کلیک کردن روی این تبلیغات بالا می‌رود. بدین ترتیب گوگل به ازای هر کلیک مبلغی را به دست می‌آورد و بخشی از آن را که البته مقدار اندکی است به نویسنده مطلب می‌پردازد. به این ترتیب مطالب پربازدیدکننده که لینک‌های مناسب کنار آن نمایش داده شود می‌تواند مبلغ بالایی را نصیب نویسنده آن کند.

اما در این زمینه هم بحث‌ها و جدل‌های زیادی مطرح است و درباره درست یا غلط بودن این ایده صحبت‌ها و نظرهای زیادی مطرح است که در گذر زمان می‌توان پاسخ تقریبی کارآمد بودن این روش را یافت. به هر روی Knol با استفاده از ابزار ویرایش راحت‌تری نسبت به ویکی پدیا (که به نوعی نیازمند یادگیری کدنویسی ویژه‌ای بود) وارد بازار دانشنامه‌های آنلاین شده است. رقابت دانشنامه‌ها ادامه خواهد یافت، اما آنچه اهمیت دارد این است که عرصه اینترنت و فضای مجازی، بستر جدیدی برای رشد دانش پدید آورده است که می‌تواند آینده آموزش و تحقیق را در سرزمین ما دگرگون کند.


معبد طلایی دامبولا

سال گذشته در سفری که به سری لانکا داشتم توانستم چند جاذبه دیدنی این کشور را ببینم.از جمله معبد طلایی در شهر دامبولا و در مسیر شهر کندی بود که یکی از معروف ترین معابد بودایی جهان و ثبت شده در آثار میراث جهانی یونسکو است. تعدادی از تصاویر این معبد زیبا و صدها نقش و مجسمه بودا در حالتهای مختلف در خود جای داده است را م یتوانید اینجا ببینید.

http://jamejamonline.ir/pics.aspx?newsnum=100945547719


اطلاعیه مهم دومین رقابت صوفی ایران

نکات مهمی که متقاضیان شرکت در نخستین رقابت صوفی باید به آنها توجه داشته باشند

آخرین مهلت ثبت نام و تذکرات لازم به شرکت کنندگان در دومین رقابت صوفی کمیته برگزاری دومین رقابت صوفی با انتشار اعلامیه ای ساعت 24 مورخه 24 امرداد ماه 1387 را آخرین مهلت ثبت نام متقاضیان شرکت در این رقابت رصدی اعلام نمود و از همه علاقمندان به شرکت در دومین رقابت صوفی خواست تا ضمن تکمیل فرم ثبت نام تا این تاریخ، به نکات مهمی که از سوی این کمیته منتشر شده و در ذیل آمده است توجه لازم را مبذول دارند. قابل ذکر است تاریخ اعلام شده در فوق قابل تمدید نخواهد بود. 

 • کلیه رصدگران ایرانی و غیر ایرانی که با صورت های فلکی و اجرام شناخته شده ژرف آسمان آشنا باشند و به کمک اطلس های آسمان با یک تلسکوپ یا دوربین دوچشمی، علاوه بر رصد ماه و خورشید و سیارات به رصد اجرام اعماق آسمان می پردازند و سابقه رصد تعدادی از اجرام فهرست معروف مسیه را در کوله بار تجارب رصدی خود داشته باشند، شرط اولیه برای حضور در دومین رقابت صوفی را دارند.

• تهیه تلسکوپ یا دوربین دوچشمی, نقشه آسمان, چراغ قوه و سایر ابزارهای لازم برای رصد و شرکت در رقابت بر عهده خود شرکت کننده است.

·  مانعی برای امانت گرفتن ابزار رصدی از مراکزی همچون فرهنگسراها و شهرداری ها و ... وجود ندارد، اما دقت کنید که اگر سازمان مالک تلسکوپ به شرط همراه بودن تکنسین اداری آن تلسکوپ و یا نفر همراه از حراست تلسکوپ را به رصدگر تحویل می دهد، امکان حضور آن شخص غیر رصدگر در کنار تلسکوپ در محل برگزاری رقابت وجود ندارد و فقط خود رصدگر و همگروهی اش است که می تواند همراه با تلسکوپ امانتی در رقابت شرکت کند (حتی اگر حاضر به پرداخت دو برابر هزینه حضور در برنامه نیز باشد!)

·   دومین رقابت صوفی فقط دارای بخش رقابت است و برخلاف هشتمین ماراتن مسیه، بخش آموزش در آن وجود ندارد.

·  امنیت برگزاری رقابت صوفی را نهادهای اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی استان سیستان و بلوچستان از هر جهت تضمین کرده اند و شورای تأمین استان تمهیدات لازم را اندیشیده است. از این رو شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران از حیث امنیت، نگرانی را برای برگزاری موفق دومین رقابت صوفی متصور نیست.

·  کمیته برگزاری دومین رقابت صوفی در زاهدان از صبح روز چهارشنبه 6 شهریور ماه تا پایان روز یکشنبه 10 شهریور ماه آماده پذیرایی از شرکت کنندگان است و کمیته استقبال در مبادی ورودی شهر زاهدان و نیز پایانه های مسافربری و فرودگاه جهت راهنمایی شرکت کنندگان مستقر خواهند شد. در برنامه 5 روزه پذیرایی از شرکت کنندگان بازدید از جاذبه های استان سیستان و بلوچستان، همچون شهر سوخته و دهانه غلامان و ... تدارک دیده شده است.

·   رصدگران در دو رده تلسکوپ و دوربین دوچشمی با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

·  لازم است که رصدگران از کیفیت ابزار رصدی که با آن قصد شرکت در برنامه را دارند مطمئن باشند. استفاده از ابزاری که کیفیت مطلوبی ندارد سبب اختلال و کندی در روند کار گروه رصدی و داور آن می شود ودر این شرایط داور محق است که جهت جلوگیری از تضییع حق سایر گروه های رصدی، رصدهای گروهی را که ابزار آن دچار مشکل اپتیکی است بررسی نکند و به عبارت دیگر آن گروه را از دور رقابت خارج نماید، در این شرایط اعضای گروه رصدی که از دور رقابت خارج شده اند می توانند با ابزار خود در کنار دیگر رصدگران به رصد اجرام رقابت صوفی بپردازند، در حالی که کار آنها مورد سنجش داور گروه قرار نخواهد گرفت.

·  رصدگران رده دوربین دوچشمی از نداشتن خطای دوبینی و عدم ایجاد وضوح در تصویر ابزار خود پیش از رقابت مطمئن شوند و در صورت وجود این مشکلات در دوربین، نسبت به تعمیر دوربین خود در مراکز مجاز اقدام کنند. دوربین های دوچشمی حتماٌ بایستی روی یک سه پایه محکم نصب شوند، به طوری که رصدگر بتواند پشت آن ایستاده رصد کند و داور ملزم نباشد برای مستقر شدن در پشت سه پایه و چشمی ابزار روی صندلی بنشیند و یا در وضعیت نامتقارنی قرار بگیرد. تجربه نشان داده مجموع زمانی که صرف نشستن و برخاستن داور و رصدگر پشت یک دوربین دوچشمی می شود وقت زیادی را از زمان مفید گروه رصدی می گیرد و این نه به نفع داور است، نه به نفع رصدگران!

·  رصدگران رده تلسکوپی نیز بایستی از همخط بودن آینه اولیه و ثانویه تلسکوپ خود و وجود وضوح در تصویر آن پیش از آغاز رقابت مطمئن شوند، همین طور از محکم بودن جوینده تلسکوپ و اینکه به خوبی با لوله تلسکوپ همخط می شود. رصدگران رده تلسکوپی خوب است به بزرگنمایی و میدان دید چشمی هایی که استفاده می کنند توجه نمایند و سعی کنند در زمان رقابت از چشمی های با کیفیت و با بزرگنمایی و میدان دیدهای مختلف بهره ببرند تا در رصد موضوع های مختلف رصدی دچار مشکل نشوند. چشمی هایی که بزرگنمایی حدود 30 تا 60 برابر را با کیفیت خوب ارائه می کنند در اولویت هستند. به محکم بودن سه پایه نیز دقت کنید و از کارایی پیچ های ریز تلسکوپ خود پیش از آغاز رقابت مطمئن شوید. توصیه می شود برای بهره بردن از حداکثر سرعت در زمان رصد از سه پایه هایی با استقرار سمت – ارتفاعی (همچون سه پایه های دابسونی) استفاده کنید.

·  به رصدگران توصیه می شود فقط به نقشه ها و اطلس های رایج آسمان برای رصد اجرام رقابت صوفی تکیه نکنید و از نقشه های دقیقی که نرم افزارهایی همچون Starry Night ارائه می کنند پرینت بگیرید و در زمان رقابت از چنین نقشه های دقیقی استفاده کنید، ولی دقت داشته باشید که استفاده از لپ تاپ و نرم افزارهای نجومی آن در زمان برگزاری رقابت ممنوع است.

·  توصیه می شود که رصدگرانی که از دوربین دوچشمی 70×15 استفاده می کنند به سراغ دوربین های قدرتمندتری همچون 80×20 و 100×25 بروند. با توجه به اجرام دومین رقابت صوفی شانس ضعیفی برای موفقیت رصدگرانی که از دوربین های دوچشمی کوچکتر از 80×20 استفاده می کنند وجود دارد.

·  توصیه می شود رصدگرانی که از تلسکوپ های 4 و 5 اینچ بازتابی استفاده می کنند به سراغ ابزارهایی با گشودگی دهانه 6 اینچ و بالاتر از آن بروند. با توجه به اجرام دومین رقابت صوفی شانس ضعیفی برای موفقیت رصدگرانی که از تلسکوپ های با گشودگی دهانه کمتر از 6 اینچ استفاده می کنند وجود دارد. بهتر است رصدگران رده تلسکوپی به کیفیت چشمی ها، وضعیت اندود آنها و تمیزی قطعات اپتیکی خود دقت کنند و جهت بهبود آن از روش های رایج برای تمیز نمودن اپتیک بهره ببرند. توصیه می شود برای حفظ سلامت اپتیک خود، بدون اطلاع قبلی و سرخود نسبت به تمیز کردن آینه ها و چشمنی تلسکوپ اقدام نکنید و در این زمینه با مراکز مجاز حتماٌ مشاوره کنید.

·  به رصدگران رده تلسکوپی توصیه می شود جهت بهبود وضعیت شفافیت تصویر در پشت چشمی ابزار خود، در صورت امکان استفاده از چشمی های 2 اینچ را حتماٌ در دستور کار خود قرار دهند.

·  با توجه به وضعیت هواشناسی و غبار آلود بسیاری از روزهای فصل تابستان، ممکن است تغییراتی در محل برگزاری رقابت در استان سیستان و بلوچستان به وجود بیاید که بروز این تغییرات احتمالی در اسرع وقت اعلام خواهد شد.

·  با توجه به عبار آلود بودن احتمالی افق، رصدگران بایستی تمهیدات لازم برای رصد اجرامی که از افق ارتفاع کمی خواهند داشت را بیاندیشند و آنها را در زمانی که بیشترین ارتفاع از افق دارند رصد کنند.

·  استخراج ترتیب رصد اجرام رقابت صوفی از ابتدای شب تا سپیده صبح بر عهده خود شرکت کنندگان است و ضمانتی از بابت ارائه ترتیب رصدی اجرام از سوی کمیته برگزاری وجود ندارد.

·  تمامی متقاضیان شرکت در رقابت صوفی ملزم به تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام هستند و هیچ شرکت کننده ای بدون پر نمودن این فرم امکان حضور در برنامه را نخواهد داشت. توجه کنید که رقابت صوفی در سطحی فرا ملی و با حضور رصدگرانی از کشورهای همسایه برگزار می شود، عدم رعایت اولیه ترین ضوابط منجر به برهم خوردن نظم در اجرای کارها خواهد شد. برگزاری موفق و منظم دومین رقابت صوفی نیازمند رعایت نظم تیمی کامل در تمام مراحل از سوی برگزارکنندگان و شرکت کنندگان است.

 • فرم ثبت نامی که داوطلب شرکت در رقابت صوفی تکمیل می کند، نخست به منزله شناسنامه او برای کمیته رقابت های شاخه آماتوری است. رعایت صداقت و دقت در پرکردن فرم مربوطه دومین موردی است که مد نظر این کمیته قرار خواهد گرفت. متقاضی بایستی از به کاربردن عبارات مبهم به خصوص در بخشی که مربوط به تجربیات رصدی است خودداری کند و اطلاعات خواسته شده را به طور کامل و صحیح وارد کند.

• وجود هر گونه اطلاعات نادرست در فرم رصدی منجر به عدم گزینش متقاضی از سوی کمیته برگزاری رقابت صوفی خواهد شد.

• حداکثر 130رصدگر در قالب حدود 90 گروه (90 ابزار رصدی) با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

• رصدگرانی که از تلسکوپ هایی با گشودگی دهانه بیش از 100 میلی متر بهره می برند، می توانند در قالب یک گروه دو نفره در رقابت شرکت کنند.

• متاسفانه امکان شرکت گروهی رصدگرانی که از دوربین های دو چشمی بهره می برند وجود ندارد، امکان شرکت گروهی (به صورت گروه دو نفره) در رده دوربین های دوچشمی فقط برای آن دسته از شرکت کنندگانی است که با دوچشمی های غول پیکر 120×20 ،150×40 و یا دو چشمی های با پایه چنگالی (و با بزرگنمائی متغیر) قصد دارند در رقابت شرکت کنند.

• چنانچه در زمان ثبت نام وضعیت و نوع ابزار متقاضی برای شرکت در برنامه مشخص نباشد, بایستی به طور موقت نام ابزاری را که بیشترین احتمال دسترسی به آن در زمان برگزاری رقابت را دارد در فرم ثبت نام ذکرکند و اگر در روزهای بعد از ثبت نام قصد شرکت با ابزار دیگری را داشت، بایستی نوع ابزار را در اسرع وقت و از طریق پست الکترونیک به اطلاع مسئولان پذیرش رقابت برساند.

• رصدگر و نیز هم گروهی رصدگر، هر دو بایستی از سطح تجربه رصدی لازم برخوردار باشند. پرکردن فرم ثبت نام از طرف یکی از اعضای گروه رصدی برای شرکت در رقابت کافی نبوده و هر دو نفر بایستی نسبت به تکمیل فرم ثبت نام به طور جداگانه، تا پایان روز 24 امرداد 1387 اقدام نمایند. پس از پذیرفته شدن هر دو نفر و اعلام اسامی آنان در این پایگاه اینترنتی، ضمن تکمیل سایر مدارک و جدول مشخصات فردی، هر یک به طور جداگانه نام رصدگر همگروه را در جدول مشخصاتی که از طریق پست الکترونیک برای آنها ارسال می شود اعلام می نمایند و به این ترتیب هر دوی آنها در رقابت صوفی با یک ابزار کار خواهند کرد و همگروه خواهند بود.

• متاسفانه امکان حضور سایر همراهان (همانند والدین، دوست و ...) به همراه شرکت کننده به هیچ وجه ممکن نیست. این عزیزان می توانند شرکت کننده را تا لحظه حرکت گروه از مبدا به سمت محل برگزاری رقابت همراهی کنند و روز بعد در زمان بازگشت گروه پذیرای آنان در همان محل باشند، ولی نمی توانند او را در زمان و مکان برگزاری رقابت همراهی کنند، حتی اگر بخواهند با وسیله نقلیه خود عازم محل برگزاری رقابت شوند.

• مورد قبلی درباره سرپرست های محترم گروه های نجومی که تمایل دارند همراه دوستان یا دانش آموزانشان در برنامه حضور داشته باشند نیز صادق است. بنابراین تنها شرکت کنندگان, داوران و تیم اجرائی رقابت صوفی عازم محل برگزاری این رقابت خواهند شد.

• هیچ گونه سهمیه و درصد از پیش تعیین شده ای برای شرکت کنندگان از گروه های نجومی, دانشگاه ها و استان های مختلف در نظر گرفته نشده و نمی شود. انتخاب شرکت کنندگان در سطح کشور و با در نظر گرفتن تجارب و فعالیت های رصدی آنها و در مقام مقایسه با یکدیگر انجام می پذیرد. لازم به ذکر است که در این بین انتخاب و گزینش متقاضیان از تهران و سپس اصفهان و مشهد نسبت به سایر شهرستان ها با دقت و وسواس بیشتری انجام خواهد شد. شرکت کنندگان از این سه شهر و به خصوص از تهران (با توجه به امکانات موجود در این سه شهر و سطح توسعه نجوم آماتوری در مقایسه با سایر نقاط کشور) بایستی از سطح بالاتری از دانش رصدی برخوردار باشند تا امکان حضور شرکت کنندگان از سایر نقاط ایران نیز به وجود بیاید و همچنین سطح کیفی رقابت بالا نگه داشته شود.

• در صورت لزوم، کمیته برگزاری رقابت صوفی جهت دریافت اطلاعات بیشتر از تجارب و فعالیت های برخی از رصدگران با آنان تماس تلفنی برقرار خواهد نمود. از این رو لازم است شماره تلفن بدون اشتباه تایپی در فرم وارد شود. همچنین داوطلب باید شماره یا شماره هائی را ذکر کند که امکان دسترسی به او را در هر زمانی فراهم سازد. توجه کنید که تماس تلفنی با همه رصدگران انجام نخواهد شد. بنابراین عدم برقراری این تماس به منزله حذف قطعی نام داوطلب از فهرست پذیرفته شدگان نیست.

• تنها معنای عدم پذیرش یک متقاضی (به خصوص از تهران) چیزی جز محدودیت شاخه آماتوری در پذیرفتن شرکت کنندگان نیست. این علاقه مندان تنها بایستی کمی تجارب رصدی خود را بالاتر ببرند تا بتوانند در دوره های بعدی در مقام مقایسه با دیگر شرکت کنندگان در اولویت قرار بگیرند. ذکر این نکته که برای مثال در ششمین ماراتن مسیه از هر چهار نفر تنها یک نفر توانست امکان حضور در برنامه را پیدا کند, خود بیانگر معنای واژه محدودیت است.

• تمامی افرادی که در مرحله اول اسامی آنها به عنوان شرکت کننده روی سایت شاخه آماتوری انجمن نجوم قرار می گیرد مجاز به پرداخت بانکی وجه ثبت نام و اطلاع شماره رسید بانکی به مسئولان پذیرش رقابت هستند.

• پرداخت وجه لازم جهت شرکت در رقابت صوفی تنها از طریق واریز وجه به حساب بانکی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران و در مهلتی که تعیین خواهد شد امکان پذیر است. شرکت کننده پس از واریز این وجه بایستی شماره رسید بانکی را در اسرع وقت و فقط از طریق پست الکترونیک به اطلاع مسئولان پذیرش رقابت برساند.

·  مهلت برای پرداخت وجه ثبت نام برای پذیرفته شدگانی که اسامی آنها روی سایت قرار می گیرد، حداکثر تا پایان وقت اداری روز 30 امرداد خواهد بود. دقت کنید که پایان هفته بعد از این تاریخ دومین رقابت صوفی در سیستان و بلوچستان برگزار می شود و به واقع هیچ فرصتی برای تمدید مهلت پرداخت وجه و ارسال مدارک وجود ندارد.

• عدم واریز وجه مزبور و ارسال تصویر (اسکن) رسید بانکی به مسئولان پذیرش به معنای انصراف متقاضی از شرکت در رقابت تلقی می گردد. شرکت کنندگان توجه کنند که پرداخت به موقع هزینه ثبت نام و اطلاع شماره رسید بانکی به مسئولان پذیرش به معنای قطعی نمودن ثبت نام و حضور در رقابت صوفی است.

• اسامی نهائی شرکت کنندگان پس از پایان مهلت قطعی نمودن ثبت نام، حداکثر تا روز 1 شهریور بر روی سایت شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران قرار خواهد گرفت. این افراد بایستی اصل رسید بانکی را در روز حرکت به سوی محل رصدگاه به مسئولان پذیرش رقابت در زاهدان تحویل دهند.

• به دلیل بر هم خوردن نظم تیمی، امکان حضور هیچ شرکت کننده ای با وسیله نقلیه شخصی در محل برگزاری رقابت وجود ندارد و همه اعضای گروه بایستی با خودروهائی که تدارک دیده می شود به سوی محل برگزاری رقابت حرکت کنند.

 • متقاضیانی که پس از ثبت نام (اعم از اولیه و قطعی) در هر زمان و به هر دلیل قصد انصراف از شرکت در رقابت را داشتند بایستی در اسرع وقت تصمیم خود را به مسئولان پذیرش رقابت صوفی اطلاع دهند. عدم اطلاع به موقع این افراد ممکن است امکان حضور در برنامه را از سایر متقاضیان سلب کند. بی توجهی به این مسئله در گزینش این افراد برای شرکت در برنامه های آتی که شاخه آماتوری انجمن نجوم برگزار می کند، تاثیرگذار خواهد بود.

·  کمیته برگزاری رقابت صوفی تا به این لحظه در حال رایزنی با حامیان احتمالی است تا در صورت امکان با در اختیار قرار دادن اتوبوس های مناسب نسبت به انتقال گروهی بخشی از شرکت کنندگان از تهران به زاهدان در قالب یک تور کوتاه دو روزه اقدام نماید. در صورتی که این مهم حاصل شود، در خصوص انتقال شرکت کنندگان به زاهدان بسیاری از مشکلات سفرهای شخصی برطرف خواهد شد. در غیر این صورت سفر به سیستان و بلوچستان بر عهده خود شرکت کنندگان است و چه در صورت انجام سفر هوایی و یا زمینی، کمیته استقبال در زاهدان راهنمای شما برای رسیدن به محل اسکان پیش از رقابت خواهد بود.

·   به هر روی در صورت عدم برآورده شدن نتیجه تلاش های کمیته برگزاری دومین رقابت صوفی نسبت به جذب اتوبوس، در روزهای پایانی، با بسیاری از رابط های شاخه آماتوری در شهرهای بزرگ در خصوص انتقال گروهی شرکت کنندگان هماهنگی هایی به عمل خواهد آمد (همچون ماراتن مسیه هشتم) و در نتیجه این هماهنگی ها رصدگران تهرانی در قالب یک یا دو اتوبوس همراه با هم از روز سه شنبه 5 شهریور به مقصد زاهدان حرکت خواهند کرد و سایر رصدگران شهرستان ها نیز از مبادی شهرهایی همچون مشهد، اصفهان، شیراز، همدان و اهواز به سمت زاهدان حرکت خواهند نمود.

• سایر نکاتی که بایستی در مراحل بعدی مورد توجه شرکت کنندگان قرار گیرد در روزهای پیش رو به اطلاع خواهد رسید. از این رو داوطلبان شرکت در رقابت صوفی لازم است که حداقل هر دو روز یک بار با بازدید از این پایگاه اینترنتی و نیز چک کردن محتوای پست الکترونیکی که در فرم ثبت نام درج نموده بودند، از آخرین اخبار مربوط به اوضاع برگزاری این رقابت آگاه شوند. بدیهی است که داوطلبان در صورتی که نشانی پست الکترونیک را به درستی در فرم ثبت نام وارد نکرده باشند، نامه های مربوطه را دریافت نخواهند کرد.

 

بخش عکاسی دومین رقابت صوفی:

چنانچه امسال تعداد متقاضیان شرکت در این بخش به حد نصاب لازم برسد، در کنار رده های رقابتی تلسکوپ و دوربین دوچشمی، رده عکاسی رقابت صوفی نیز افزوده خواهد شد.

این بخش نخستین بار به طور آزمایشی در ششمین رقابت مسیه انجام شده بود و داوری در آن نیز جداگانه انجام می شود. شرکت کنندگان در این رده، همزمان با سایر رصدگران که به رصد اجرام رقابت صوفی می پردازند، به عکاسی از این اجرام در طول یک شب خواهند پرداخت و بدیهی است که عکاسی از نماهای باز آسمان هدف این بخش از رقابت نیست.

پس از پایان رقابت نتیجه کار عکاسان در طول رقابت، از بعد کیفی و کمی با یکدیگر مقایسه می شود.

همراه داشتن کلیه ابزارهای لازم برای عکاسی ژرف آسمان از قبیل تلسکوپ، سه پایه موتور دار مناسب، دوربین عکاسی دیجیتال مناسب، گاید اسکوپ و ... بر عهده شرکت کننده است.

هر یک از پذیرفته شدگان که تمایل به شرکت در این بخش دارند، باید به سوال آیا تمایل به شرکت در بخش عکاسی رقابت صوفی دارید؟ که در فرم مشخصات پس از پذیرفته شدن برایشان ارسال خواهد شد پاسخ مثبت دهند و در بخش مربوطه، کلیه مشخصات ابزارهای عکاسی که با آن قصد شرکت در رقابت دارند را همراه با نوع تلسکوپ و سه پایه به طور دقیق ذکر کنند و به این ترتیب در صورت تشکیل بخش عکاسی رقابت در کنار سایر عکاسان در این بخش شرکت کنند.

تشکیل یا عدم تشکیل این بخش پس از به دست آمدن اطلاعات لازم از پذیرفته شدگان در زمان اعلام اسامی نهایی شرکت کنندگان در روزهای پایانی مرداد ماه مشخص خواهد شد.

 

 

 

پوریا ناظمی و کاظم کوکرم دبیران برگزاری دومین رقایت صوفی بوده و محمد حسین الماسی و یاسمن شاه محمدی، همکاران کمیته رقابت های شاخه آماتوری در پذیرش و گزینش شرکت کنندگان هستند که با پست الکترونیک sufi.competition@gmail.com در دسترس خواهند بود. داوطلبان برای طرح هر گونه سؤال، پیشنهاد و انتقاد و یا ارتباط با دبیران رقابت و مسئولان پذیرش، می توانند با پست الکترونیک بالا تماس بگیرند و منتظر دریافت پاسخ خود در سریع ترین زمان ممکن باشند.

به منظور جلوگیری از اختلال در روند انجام کار و زندگی روزمره مسئولان برگزاری رقابت خواهشمند است از برقراری هر گونه تماس تلفنی با آنها پرهیز نمایید و نسبت به دریافت پاسخ سریع و دقیق از ایمیل های خود مطمئن باشید.

 

 

سایر اطلاعات و توضیحات در خصوص دومین رقابت صوفی

 

رقابت صوفی ایران که در نتیجه بحث های طولانی و کارشناسی های مختلف از 2 سال پیش در فهرست برنامه های شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران قرار گرفته است ،امسال با تدارکی ویژه همراه خواهد بود. رقابت رصدی صوفی بر مبنای معرفی رقابتی جدید مبتنی بر شرایط آب و هوایی کشور و زنده نگاه داشتن نام عبدالرحمن صوفی رازی و تلاش برای برگزاری بین المللی آن پایه ریزی شد و نخستین بار 2 سال قبل با همکاری موسسه طبیعت در شمال استان سمنان برگزار شد و گامی به جلو در رقابتهای رصدی برداشت. سال گذشته به دلیل مشکلات مالی و عدم حمایت از این برنامه انجام آن معلق ماند. امسال در پی پیگیریهای گسترده برخی از شهرهای کشور در استانهای سمنان، فارس و سیستان و بلوچستان آمادگی خود را برای برگزاری این رقابت اعلام کردند. کمیته برگزاری رقابت صوفی با در نظر گرفتن این واقعیت که تا عدم اطمینان از امکان برگزاری مطلوب و با کیفیت رقابت در همه زمینه ها از انجام آن خودداری خواهد کرد بررسیهای وسیعی را در خصوص شرایط میزبانان احتمالی آغاز کرد و در نتیجه با توجه به اهداف ساختار شاخه آماتوری که گسترش فعالیتهای نجومی کشور به مناطق دور دست در آن از اولیت بالایی برخوردار است تصمیم گرفت سیستان و بلوچستان را به عنوان گزینه اصلی مطرح کند. در پی این اقدام و با هماهنگی نماینده محلی شاخه در استان تقاضا شد تا امکانات و سوالات مورد توجه جامعه نجوم در برگزاری این رقابت در این منطقه مورد بررسی قرار گیرد. در این راستا  جلساتی با مسولان عالی رتبه استان و از جمله دکتر ده مرده استاندار پیشین و سپرست فعلی استانداری برگزار شد که در آن نماینگان ارگانهای مختلف استان اعم از اداری و امنیتی حضور داشته و مساله برگزاری این رقابت با جزییات کامل بررسی شد. مطالعه این بررسی ها شاخه آماتوری انجمن نجوم را قانع کرد که شهریور ماه سیستان و بلوچستان شاهد رویداد بی نظیری در تاریخ رقابتهای رصدی ایران خواهد بود و هم اکنون همه امکانات این استان برای برگزاری این رقابت و تامین کیفیت، رفاه و امنیت آن بسیج شده اند. بدین ترتیب دومین دوره رقابت صوفی 7 و 8 شهریور ماه جاری در روستای لادیز واقع در مختصات  28.927 شمالی و 61.304 غربی و ارتفاع 1140 متر از سطح دریا برگزار خواهد شد. شرکت کنندگانی که پس از تکمیل فرم ثبت نام برای این رقابت برگزیده شوند از بامداد روز 4 شنبه 6 شهریور ماه در مبادی ورودی شهر زاهدان ( که اعلام خواهد شد) مورد پذیرش ستاد برگزاری قرار خواهند گرفت و به استراحت گاههای خود در دانشگاه سیستان منتقل می شوند (قابل ذکر است هزینه اقامت و غذا بر عهده کمیته برگزاری رقابت خواهد بود) با توجه به دوری مسیر توصیه می شود به گونه ای برنامه ریزی شود که شرکت کنندگان حتما 4 شنبه در محل حضور داشته باشند تا با استراحت کافی بتوانند شب رصدی خوبی را پشت سر بگذارند. صبح روز 5 شنبه جلسه معارفه و توضیحات عمومی با حضور مسولان محلی در سالن اجتماعات دانشگاه برگزار خواهد شد و گروه عازم روستای لادیز واقع در جنوب شرق زاهدان می شود در این مسیر و در کل برنامه نیروهای انتظامی استان همراه کاروان رقابت صوفی خواهند بود. محل برگزاری مدرسه ای شبانه روزی در این روستا است و بنا بر توافقات صورت گرفته تاریکی محل تامین خواهد شد تا آسمان پر ستاره جنوب شرق ایران میزبان دومین دوره مسابقه رصدی صوفی باشد. پس از استراحتی کوتاه در خوابگاه مدرسه مراسم اهدای جوایز و معرفی برگزیدگان برگزار خواهد شد و گروه به زاهدان باز خواهد گشت. برای افرادی که بلیط بازگشت آنها برای روز شنبه خواهد بود امکان اقامت جمعه شب در زاهدان پیش بینی شده است. قابل ذکر است گروه امداد و فوریتهای پزشکی نیز در شب رصد همراه گروه خواهد بود. جزییات بیشتر در براه فهرست اجرام و داوران در روزهای آینده منتشر خواهد شد اما کمیته برگزاری این رقابت در این فرصت مایل است  تشکر صمیمانه خود را از استانداری سیستان و بلوچستان و به ویژه جناب دکتر ده مرده برای پیگیری موثر و دلسوزانه و فراهم کردن امکانات برگزاری این رقابت و همچنین جمعیت منجمان مهبانگ برای پیگیری فعالیت های اجرایی این رقابت تشکر کند. دومین رقابت رصدی صوفی با شعار بر شما باد کشف جهان به پیشواز سال جهانی نجوم می رود و امیدوار است بتواند در سال آینده رقابتی بین المللی با حضور رصدگران بیشتری از دیگر کشورهای جهان را برگزار نماید.

 

در پایان مجدداٌ یادآور می شود که علاقه مندان به شرکت در دومین رقابت صوفی می توانند برای طرح هر گونه سؤال، پیشنهاد و انتقاد و یا ارتباط با دبیران رقابت و نیز همکاران کمیته رقابت ها، با پست الکترونیک زیر تماس بگیرند و منتظر دریافت پاسخ خود در سریع ترین زمان ممکن باشند.

 

sufi.competition@gmail.com

 

 

ثبت نام در رقابت صوفی

 


ثبت نام رقابت صوفی

ثبت نام دومین دوره رقابت صوفی اغاز شد برای اطلاعات بیشتر به نشانی www.asiac.ir مراجعه کنید