پوريا ناظمی

پرچم، نشان تمام هویت ما

مدتی بود که از دیدن پرچم های کثیف و پاره و بعضا معکوس کشور که در نقاط مختلف شهر افراشته بود اعصابم خورد می شد. به ویژه در سفری که برای گرفت به ترکیه داشتیم پرچم رنگو رو رفته ایران در کنار پرچم براق ترکیه روح آدم را افسرده می کرد. فارغ از همه گرایش های سیاسی ،‌فرهنگی،‌اقتصادی و ... این پرچم اکنون پرچمی است که جهان ما را به آن می شناسد. همین موضوع را چند بار گفته بودم تا وقتی چند روز پیش خبر طرح شهرداری برای پرچم اعلام شد. سردبیر از من خواست مطلبی در باره اش بنویسم و این آن مطلب:‌
جام جم:  در خبرها آمده بود که شهرداری تهران موظف شده است تا ظرف 3 ماه آیین‌نامه اجرایی طرح «پرچم، ‌هویت ملی» را که به تصویب شورای اسلامی شهر تهران رسیده را تدوین کند و در آن اصول مصوب این طرح نظیر لزوم نصب پرچم ایران فراتر از دیگر پرچم‌ها، شکل نصب، تعویض پرچم‌ها و دیگر موارد مربوط به این مصوبه را تدوین نماید.این اقدام را باید گام مبارکی در بازگرداندن هویت و جایگاه پرچم کشورمان به شمار آوریم. پرچم 3 رنگ ایران ‌بیرق اتحاد، همبستگی و نشان ملتی است که با سابقه هزاران ساله مسیر پرفراز و نشیبی را طی کرده و در این مسیر طولانی لحظات شیرین و تلخ فراوانی را پشت سر گذاشته است. اشک‌ها و لبخندهای فراوانی در پای این پرچم شکل گرفته است. خالقان پیروزی‌های حماسی ما از عصر اساطیر تا دوران معاصر روح پیروزی خود را در دل این پرچم به یادگار گذاشته‌اند و درس و غم‌های شکست‌هایی که ما را در گذر زمان پرورده کرده بر سینه این پرچم نقش بسته است. این پرچم تنها پارچه‌ای منقش به 3 رنگ نیست که روح و خرد یک ملت را از دیرباز تا کنون در خود حمل می‌کند، به همین دلیل است که در شادی‌ها و پیروزی‌ها این پرچم است که باید قبل از هر چیز دیگری افراشته شود و در شکست‌ها این پرچم است که تا آخرین قطره خون آخرین مبارز،‌ سرافراشته می‌ماند تا غرور یک ملت سقوط نکند.

پرچم ما نماد و حلقه پیوند همه کسانی است که وطنی به نام ایران دارند. متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد برخی کم توجهی‌ها به این میراث مشترک ایرانیان بودیم. پرچم‌های رنگ و رو رفته‌ و گاه پاره‌ای که بر در سازمان‌ها و ادارات و مدارس قرار داشت و حتی گاه به دلیل ناآگاهی عده‌ای در برخی از تزیینات به شکل معکوس استفاده می‌شد. چنین کاربردی در جامعه، مردم را در استفاده از این نماد ملی مشترک بی‌رغبت می‌کرد به طوری‌که امروز کمتر خانه یا محل کسب خصوصی را می‌بینیم که به پرچم کشورمان مزین باشد. اقدام شهرداری تهران برای ارج نهادن به پرچم می‌تواند آغازی باشد تا شکوه پرچم‌مان که یادآور عظمت کشورمان و احترام به همه قهرمانان، ‌آیین، ‌فرهنگ، ‌تاریخ و سنت‌هایمان است‌ بار دیگر در میان مردم جاری شود و این حلقه وصل میان ایرانیان باردیگر سرافراشته‌تر از هرزمانی یادآور عهد دیرینه و نانوشته میان مردمان این سرزمین باشد که وطن،‌ فراتر از هر دیدگاه و نظری جایگاه مقدس خود را در قلب و جان ما داشته و خواهد داشت.