پوريا ناظمی

شبیه ساز ماموریت هابل و آسیب بال شاتل

ماموریت تعمیر تلسکوپ فضایی هابل روز گذشته آغاز شد. مراحل پرتاب تاریخی شاتل فضایی آتلانتیس روز گذشته به طور مستقیم از شبکه 4 سیما پخش شد که چنین برنامه ای (پخش زنده یک ماموریت فضایی) در تاریخ برنامه های علمی پس از انقلاب بی شابقه بوده و غیر از پرتاب سایوز حامل انوشه انصاری که از شبکه جام جم به طور مستقیم پخش شد تا کنون رخ نداده بود. 

برای بسیاری شاید آگاهی از نحوه انجام این ماموریت جالب باشد و به همین دلیل ناسا یک شبیه ساز گرافیکی از این ماموریت تهیه کرده است که می توانید آن را از اینجا دانلود کنید. با اجرای این فایل اجرایی شما می توانید از زوایای مختلف شبیه سازی مراحل تعمی هابل را ببینید.

اما آخرین خبرها از ماموریت ناشن از آن دارد که خسارتی جزیی در لایه سپر حفاظتی بال شاتل رخ داده است و ناحیه کوچکی در زیر بال راست شاتل در ثانیه 106 پرتاب به دلیل برخوردی که رخ داده است دچار آسیب شده است. هم اکنون محققان در حال بررسی این آسیب هستند تا اگر آسیب جدی بود عملیات نجات را در دستور کار قرار دهند. این روزها بر فراز سر ما یکی از مهم ترین تعمیرهای فضایی در حال انجام است و هیجانی وصف ناپذیر جهان فضانوردی و علم را در بر گرفته است.