پوريا ناظمی

اینک مترجم فارسی گوگل

بالاخره پس از مدتها بخش ترجمه سایت گوگل زبان فارسی را هم به زبانهای زیر مجموعه خود اضافه کرد. برای استفاده از این امکان استثنایی که در صوت تکمیل می تواند زبان فارسی را به هر زبانی از زبان های زیر مجموعه ترجمه کند،‌کافی است به نشانی http://translate.google.com مراجعه کنید. و زبان مبدا یا مقصد خود را Persian Alpha انتخاب کنید تااز همه امکانات قبلی مترجم های آنلاین گوگل نظیر ترجمه متن یا ترجمه یک وب سایت از زبان های زیر مجموعه به فارسی یا فراسی به دیگر زبان ها برخوردار باشید . اما خیلی ذوق زده نشوید. این مترجم هنوز تازه کار است و راه زیادی دارد تا فارسی را خوب یاد بگیرد. برای همین گوگل در زیر بخش ترجمه شده امکانی را اضافه کرده که اگراحساس می کنید ترجمه درست نیست - که خوب در مرحله فعلی واقعا هم ترجمه ها جالب نیستند - پیشنهاد خود را برای ترجمه مفید ارایه دهید تا با کامل شدن این بانک اطلاعاتی به مرور زمان کیفیت این ترجمه ها بهبود پید کند.

اما این روزها که به سرعت به زمان طولانی ترین خورشید گرفتگی دوران ما نزدیک می شویم. خیلی ها علاقمندند بتوانند اطلاعات کاملی از گرفتها به دست ورند یکی از مناع مفید و جذابی که در این زمینه وجود دارد را می توانید در نشانی http://xjubier.free.fr/en/site_pages/solar_eclipses/5MCSE/xSE_Five_Millennium_Canon.html

بیابید. در این بانک اطلاعاتی می توانید در بین گرفتهیی که در طول مدت 5 هزار سال ،‌از 2 هزار سال قبل از میلاد تا 3000 میلادی رخ داده یا خواهند داد،‌به جستجو و بررسی بپردازید. ضمن اینکه این سایت نقشه مسیر هر گرفت را برای شما روی گوگل ارت ترسیم می کند و مشخصات گرفتها را با دقت زیادی بیان می دارد.

این وب سایت هم برای کسانی که می خواهند از ویژگیهای یک گرفت اطلاع پیدا کنند و هم برای کسانی که قصد مطالعه و تحقیق تاریخی درباره گرفتها را دارند بسیار مفید خواهد بود.