پوريا ناظمی

سومین رقابت رصدی صوفی در محوطه باستانی پاسارگاد برگزار شد

سومین دوره رقابت رصد عبدالرحمن صوفی رازی که به همت انجمن نجوم ایران به پاسداشت رصدگر برجسته ایرانی، عبدالرحمن صوفی رازی به شکل سالانه برگزار می شود شب گذشته با ببرگزاری اختتامیه خود در فضای باستانی تخت جمشید به کار خود پایان داد.

در این رقابت که به دبیری کاظم کو کرم برگزار شد، 116 شرکت کننده در رده های فردی و تیمی حضور داشتند که از این تعداد 46 نفر را بانوان و 70 نفر را آقایان تشکیل می دادند. این افراد زیر نظر 18 داور که از شهرهای تهران، مشهد، شاهرود و صوفیان خود را به پاسارگاد رسانده بودند به رقابت پرداختند. این رقبات در محوطه باستانی و فضای میان مقبره کوروش کبیر و کاخ آپادانا برگزار شد. 

در پایان و پس ازز بررسی های داوران در مراسمی که در کنار تخت جمشید برگزار شد نفرات برگزیده به شرح زیر اعلام و معرفی شدند  

در رده تیمی 

گروه نجوم ققنوس تهران با کسب  405.5 امتیاز از 450 رده اول را به دست آورد ، گروه نجوم الوند همدان با  403.5 امتیاز

 و گروه نجوم ادیب اصفهان با کسب  308 امتیاز  در رده های 2 و سوم ایستادند .

در رده غیر گروهی نیز مجتبی مقدسی و امیر نقوی آزاد  از  زاهدان با کسب  148.5 از 150 امتیاز رتبه اول را به خود اختصاص دادند نرگس موسوی و سپیده هوشیار از  سعادت شهر، با کسب  148 امتیاز و ندا رییسی و مینا اخیانی از شاهرورد با کسب  146.5 امتیاز در رده های دوم و سوم ایستادند .

ضمن اینکه در این مراسم از دو شرکت کننده 14 ساله این رقابت به نام های  علی مرعشی از زاهدان و امیر رضا کامکار از 3 قلعه به عنوان کم سن ترین و همچنین از هادی برقمدی به عنوان فعال ترین شرکت کننده  تقدیر به عمل آمد. 

پایان بخش مراسم اختتامیه مراسم نور و صدا در تخت جمشید بود که شکوه گذشته ایران باستان را پیش روی شرکت کنندگان به تصویر کشید و در پایان با پخش سرود ای ایران در این فضای تاریخی حاضران با به پایان رساندن سومین رقابت صوفی پروژه  برگزاری چهارمین رقابت رصدی که انجمن نجوم امیدوار است سال آینده آن را به شکل بین المللی برگزار کند آغاز شد .

این رقابت با جمایت سازمان های متعددی از جمله  شهرداری پاسارگاد ، سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی فارس ، 

فرمانداری پاسارگاد و سازمان ملی جوانان تهران  از سوی انجمن نجوم ایران برگزار شد .

در این برنامه همچنین پیام های دکتر قنبری رییس انجمن نجوم ایران، دکتر توفیق حیدر زاده بنیانگذار ماهنامه نجوم و استاد تاریخ نجوم و آزی حسن رییس انجمن نجوم کردستان عراق که سال گذشته میهمان رقبات صوفی بود قرایت شد.

 

ضمن اینکه در حاشیه این رقابت کارگاهی ویژه شامل معرفی عبدالرحمن صوفی رازی و  دست آوردهای او و  همچنین مباجث نجوم آماتوری بود برگزار شد و از زججمات دکتر نعمت الله ریاضی استاد دانشگاه شیراز که نقشی بارز در رشد نجوم در کشورمان داشته است تقدیر به عمل آمد.

بازدید از جاذبه ههای شهر شیراز و رصصدخانه ابوریحان از دیگر برنامه های حاشیه ای این مسابقه بود

 منبع : Astronomy.ir