پوريا ناظمی

فضا پیمای دیسکاوری به زمین نشست

شاتل فضایی دیسکاوری پس از ماموریتی 2 هفته ای به مقصد ایستگاه فضایی و پس از آنکه چندین بار بازگشت آن به زمین به دلیل شرایط نامناسب جوی به تاخیر افتاد سرانجام در روز جمعه و در ساعت 5:53 عصر به وقت محلی در پایگاه ذخیره فرود شاتل های فضایی عنی پایگاه نیروی هوایی ادوارد در صحرای موجاوه ایالت فلوریدا به زمین نشست.

بدین ترتیب با پایان ماموریت STS-128 شاتل های فضایی یک گام دیگر به پایان دوره فعالیتشان نزدیک تر شدند. بر اساس برنامه پرتاب های شاتل های فضایی تنها 6 پرواز دیگر تا پایان همیشگی ماموریتهای شاتل های فضایی باقی مانده است. 

بر این اساس در نوامبر سال جاری آتلانتیس به دیدار ایستگاه فضایی خواهد رفت و پس از آن در فوریه 2010 ایندیور، مارس 2010، دیسکاوری ، می 2010 ، آتلانتیس، جولای 2010 اندیور و در نهایت در سپتامبر 2010 شاتل دیسکاوری آخرین بار به فضا خواهد رفت تا پرونده پرواز شاتل های فضایی برای همیشه بسته شود.

البته این برنامه به شرطی پیش خواهد رفت که در این بین اتفاق ویژه ای برای شاتل ها نیفتد و از سوی دیگر تحولات ناسا این برنامه را تغییر ندهد. تحولاتی که از جکله مهمترین آنها می توان به ابراز تمایل باراک اوباما به ادامه فعالیت شاتل ها، انتقادهای جدی به برنامه سفر دوباره به ماه و برنامه های مدیر جدید ناسا اشاره کرد.