پوريا ناظمی

زلال آبی در میان سراب ها

علم در ایران سابقه ای طولانی دارد. در طول تاریخش هم اوج و حضیض های فراوانی را تحمل کرده است اما هر بار که شعله این آتش مقدس در کشورمان رو به زوال رفته است زنان و مردانی پیدا شده اند که اجازه نداده اند این آتش حاموشی بگیرد. مردان و زنانی که از این شعله ظریف و شکننده محافظت کرده اند و سعی کرده اند آن را روشن نگاه دارند و همچون نگهبانانی شریف از این بارقه خرد محافظت و آن را به نسل بعدی منتقل کنند.

آنها با وارد کردن حوزه های جدید مباحث  در کشور، به روز کردن دانش ،  نشان دادن راه درست از نادرست، تاسیس مراکز علمی و به میان مردم بردن علم و نشان دادن اخلاق علمی و تربیت نسل جدیدی از مردم، این ماموریت خطیر را بر عهده گرفتند و در دورانی که شبه علم، علم دروغین و خرافه ذهن های بسیاری را به اشوب می کشد و مسیر راه پیش روی را پر از سراب های فریبنده و باتلاق های مه آلود مرگ آور می کند آنها چون مشعلی فروزان راه را نشان می دهند.

دکتر یوسف ثبوتی یکی از این مشعل داران دانش در کشور ما است.

نه فقط دانشجویان مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان، نه فقط جامعه علمی ایران، نه فقط جامعه نجوم حرفه ای کشور و نه تنها جامعه نجوم آماتوری ایران که هر کسی که سودای علم و توسعه علمی در این کشور را در سر دارد تمام قد به احترام این استاد دسپید موی از جای بر می خیزد و در مقابلش کمر خم می کند که او عمری را در راه اعتلای علمی کشور گذراند. او همانطور که مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان را به راه انداخت تا نسل جدیدی از دانشمندان آشنا به علم روز را در علوم پایه تربیت کند که از فعالیت های نجوم آماتوری حمایت کرد و زمانی که پای ترویج به میان آمد قدمی عقب نگذاشته و حتی در موضوعی مانند گرمایش زمین سعی در روشنگری مردم دارد.

خبر پریشب (شنبه عصر) اگرچه نمی بایست شوکه امان کند ،چنین کرد. پس از 20 سال که از تاسیس مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان به دست او می گذشت و در حالیکه در این مدت توانسته بود این مرکز را به یک مرکز مدرن علمی با استانداردهای بالای روز بدل کند با حکم وزیر علوم از این ریاست برکنار شد.

اگر این روزها بسیاری بر این تصمیم اعتراض دارند به دلیل این نیست که فکر می کنند در حق استاد جفایی رفته است، که از بیم جفایی است که به جامعه علمی و در وهله اول به دانشجویان این مرکز در اثر غیبت چنین مدیری ممکن است روا شود.

مدیریت مقتدر او ، دانش و علم به روز و دقیقش و تجربه اش در مدیریت علمی و عشقش به مرکز زنجان بود که این مرکز را به چنین جایگاهی رساند و قریب به غیر ممکن است کسی بتواند ادعا کند در این شرایط بهتر از او می تواند داین مرکز علمی پیشرو را هدایت کند.

ثبوتی هر جا که باشد و هر کاری که بکند از طایفه و قبیله مشعل داران خرد باقی خواهد ماند. ایران نام او را به نیکی به یاد خواهد آورد که آنچه در توان داشت برای حفظ شعله های مقدس اندیشه و خرد و دانش در این سرزمین به انجام رساند و راه را از بی راه و چشمه های زلال را از سراب ها جدا کرد.

این فهرست اخباری است که خبرگزاری مهر از این اتفاق اخیر منتشر کرد:

ثبوتی از دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان رفت/ سرپرست معرفی شد

فرقی بین استعفا و برکناری وجود ندارد/ زمان بازنشستگی را پیش بینی نمی‌کنم

مجمع نمایندگان زنجان به برکناری ثبوتی اعتراض کرد

اعتراض دانشجویان و اساتید دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان به تغییر مدیریت

زاهدی را قانع کردم اما دانشجو خلاف انتظارعمل کرد/ دانشجو باید ثبوتی را برگرداند