پوريا ناظمی

آغاز جشنواره نوبل با اعلام نوبل پزشکی

 

هفته نوبل با اعلام برنده جایزه نوبل پزشکی در ظهر روز گذشته کار خود را آغاز کرد تا نخستین برنده نوبل 2010 شناخته شود.

آکادمی نوبل این بار در زمینه پزشکی مردی را شایسته دریافت جایزه نوبل دانست که بسیاری از خانواده  به خاطر هدیه ای که او به جهان علم داد اینک طعم لذت بخش داشتن فرزند را می چشند.

پرفسور سر رابرت ادواردز (Robert Edwards) به دلیل ابداع و توسعه روش لقاح خارج رحمی یا IVF از سوی هیات داوران نوبل پزشکی در انیستیتو کارولینسکای استکهلم شایسته دریافت این جایزه اعلام شد. 

سر رابرت ادواردز متولد سال 1925 و یکی از پیشگامان عرصه درمان ناباروری انسان است. مطالعات او در این زمینه باعث شد تا در دهه 50 پایه های تحقیقاتی را در زمینه امکان لقاح خارج از رحم بنا کند. حاصل پزوهش ها و تلاش هایی که از آن زمان آغاز شده بود 20 سال بعد به نتیجه رسید و در سال 1978 نخستین کودک به کمک این روش به دنیا آمد. در این روش عمل باروری در بیرون از رحم صورت می پذیرد و بدین ترتیب افرادی که توانایی بچه دار شدن به صورت طبیعی را ندارند شانس این را پیدا می کنند تا صاحب فرزند شوند. 

از زمانی که نخستین کودک به این روش به دنیا آمد تا کنون بیش از 4 میلیون کودک با کمک روش IVF در سراسر جهان به دنیا آمده اند و هر روز نیز بر تعداد آنها اضافه می شود. 

بدین ترتیب ادواردز 84 سال به 196 امین دانشمندی تبدیل شد که افتخار کسب جایزه 43/1 میلیون دلاری نوبل را به خود اختصاص داده است. جایزه ای که بر طبق وصیت آلفرد نوبل، مخترع دینامیت از سال 1901 به پیشگامان رشته های پزشکی، فیزیک، شیمی، ادبیات ،صلح و اقتصاد اهدا می شود..

این جایزه روز 10 دسامبر همزمان با سالگرد مرگ آلفرد نوبل به طور رسمی در مراسمی با حضور خانواده سلطنتی سوئد به برندگان اهدا می شود.

نوبل معتبر ترین جایزه جهانی است که در حوزه علم به دانشمندان اهدا می شود. سه شنبه ساعت 13:15 برنده جایزه نوبل در رشته فیزیک سال 2010 معرفی خواهد شد.