پوريا ناظمی

جدایی های بسیار

فصلی از کتاب ارباب حلقه ها این عنوان را بر پیشانی خود دارد : جدایی های بسیار. در آن فصل یاران حلقه و کسانی که در کنار یکدیگر تاریخ سرزمین میانه را رقم زده بودند به دست تقدیر از کنار یکدیگر جدا می شدند و سرنوشت خویش را پی می گرفتند. دلم می خواست زمانی دیگر  از این عنوان برای پست وبلاگم استفاده کنم . زمانی که در کنار دوستان کارهای بزرگی را به انجام رسانده بودیم و با افتخار مسیر خویش را پی می گرفتیم اما تقدیر دیگر گونه بود. 

من خطوط قرمز اندکی برای خودم دارم یکی از آنها این است که بدان برای چه در جایی کار می کنی و اگر آن هدف را از دست دادی دست از کار بکش. کارهای جنبی من همیشه از این قاعده پیروی کرده است اگرچه شاید همیشه نتوانستم به موقع این مرز را تشخیص دهم. یکی از جاهایی که چند سالی هست در آن فعالیت دارم شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران بود. من از ابتدا با این شاخه نبودم و پس از تغییراتی که رخ داد وارد شدم. از آنجایی که کارهای جنبی من جنبه مالی ندارد تنها انگیزه و ایده ام این بود که شاید بوانم در کنار دوستان بسیار عزیز آنجا کارهای کوچک ولی مفیدی انجام دهیم. تنها دلگرمی من این بود که نتیجه کار را ببینم. هیچ وقت لذت استراحت بعد از اولین رقابت صوفی را از یاد نمی برم که چقدر با آن همه خستگی و فشار آسوده بودم که می دیدم کار را درست انجام داده ایم. درکنار این گروه خوب کارهای بسیار بزرگی انجام شد که تاثیرش تا سال ها می ماند. زحماتی که دکتر وصالی، خانم های عظیم لو، پژمان، شاهین، بابک، سیاوش، پورنگ، آقای مطیعی عزیز، آقای قمری نژاد، علیرضا وفا و دیگر دوستان شاخه در کنار دوستان بسیار زیادی که در این سال ها به یاری شاخه آمدند کشیدند،  باقی خواهد ماند. شرط من برای کار در شاخه فقط یک چیز بود:

چون پولی نمی گیرم پس باید کاری کنم که ارزشش را داشته باشد و بتوانم از آنچه کرده ام دفاع کنم و اگر کسی ازمن پرسید شاخه چه می کند بتوانم جواب دهم که داریم این کارها را می کنیم.

متاسفانه مدتی است هرچه بیشتر تلاش می کنم کمتر در این زمینه نتیجه می گیرم و عمده مشکل متاسفانه به نوع رابطه انجمن نجوم ایران و شاخه آماتوریش باز می گردد. سو تفاهم بزرگی وجود دارد و شاید هم به من اینگونه القا می شود که وجود دارد ، که نمی گذارد کار را پیش ببریم. 

اکنون به جایی رسیدیم که فکر می کنم بیشتر از این نمی توانم مفید باشم و نمی توانم پاسخگوی افرادی باشند که می پرسند اگر عضو هیات دبیران شاخه آماتوری هستی چه می کنی؟ به مردم ربطی ندارد که ما چه مشکلات داخلی داریم اما اگر این مشکلات نمی گذارد کاری پیش برود فکر می کنم حداقل مسولیتم این است که به مخاطبم بگویم که نتوانستم کاری کنم و عذر می خواهم.

به همین دلیل امروز پس از جلسه ای طولانی در دفتر انجمن نجوم ایران استعفای خود را از عضویت در هیات دبیران شاخه تقدیم کردم. متاسفانه نمی توانم شاد باشم و متاسفم که نمی توانم کاملا از عملکرد حداقل چند ماهه اخری که عضو شاخه بودم دفاع کنم. به همین دلیل و علی رغم توجیهاتی که برای خودم دارم از همه دوستان عذر می خواهم اگر نتوانستم به ویژه در این چند ماه کار مفیدی انجام دهم اما واقعیت این است که علت این کم کاری فقط نخواستن و یا کم کاری من و دوستانم نبوده است بلکه هزار مشکل کوچک و بزرگ در مسیر کارهای ما وجود داشت. من متاسفم که توانم کمتر از دیگر دوستان بود که با وجود سختی های موجود می توانند به کار ادامه دهند و ایشان را تحسین می کنم و برای همه آنها که از بهترین های نجوم آماتوری ایران هستند صبر و موفقیت طلب می کنم اما برای من این دوره هم امروز تمام شد.

بدین ترتیب شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران پس از رصدخانه زعفرانیه و برنامه  آسمان شب سومین جدایی من بود با چیزهایی که در جامعه نجومی دوست داشتم خدا کند این روند ادامه نیابد و ناچار نشود از تنها دلخوشی باقی مانده ام در این حوزه نیز جدا شوم.

به قول سیاوش برای ثبت در تاریخ متن استعفایم را اینجا هم می گذارم و باز از همه دوستانم در شاخه و انجمن نجوم ایران و به خصوص از مخاطبانم عذر می خواهم اگر به ویژه در این چند ماه کم کاری زیاد بوده است

 

به نام خدا

جناب آقای مطیعی

مدیر محترم شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران

با سلام و احترام

 

پیرو جلسه هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران مورخ 7 بهمن 1389 که در دفتر انجمن نجوم ایران در تهران برگزار شد و پیرو بحث های حضوری در این جلسه و همچنین با نظر و توجه به محتوای نامه شماره 2737 / الف ن جناب آقای دکتر قنبری ریاست محترم انجمن نجوم ایران در پاسخ به نامه مورخ 22 / 7 /1389 هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران درباره تعیین میزان نقش مدیریت دفتر انجمن نجوم ایران در تصمیمات و روندهای اتخاذ شده در شاخه و با عنایت به نکات زیر استعفای خود از عضویت در هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران تقدیم می کنم:

1- شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران بر اساس ساختاری که در سال 1386 طراحی و در سال 1387 به تصویب رسید و پس از آن به تایید هیات مدیره محترم انجمن نجوم نیز رسید وظایف مشخصی دارد. این نهاد موظف است در چهارچوب این ساختار برنامه هایی را در سطح ملی و منطقه ای و بین المللی طراحی و اجرا کند که به توسعه و رشد نجوم آماتوری در کشور کمک کرده و در عین حال هماهنگی فعالیت های نجومی کشور را نیز در حد توان بر عهده داشته باشد. این ساختار نحوه تعامل شاخه و انجمن را به طور کامل مشخص کرده است و  بر اساس آن هیچ نقشی بر عهده مسوول دفتر انجمن (که در حال حاضر سرکار خانم بیات مسولیت آن را برعهده دارند) قرار نگرفته است. متاسفانه عدم توجه به این مساله باعث شده است در ماه های اخیر و به ویژه در جریان پروژه سال جهانی نجوم و پس از آن هر روز محدودیت بیشتری پیش پای شاخه آماتوری قرار گیرد و این شاخه نتواند برنامه های خود را مطابق جدول زمانی خود پیش ببرد. پاسخ اخیر جناب دکتر قنبری با روح ساختار شاخه منافات دارد و عمل به آن تنها بر مشکلات موجود خواهد افزود کما اینکه همین تعاملات اشتباه  باعث شد از فرصت استثنایی سال جهانی نجوم نیز استفاده شایسته ای نشود. دهها طرح که با زمان و هزینه کم مانندی تهیه شده بود برای همیشه در محاق باقی ماند و ضرر آن به جامعه نجوم کشور رسید و ارتباطات مستحکمی که با زحمت ایجاد شده بود به سادگی از دست رفتند.

2- برای اینجانب حضور در شاخه آماتوری تنها زمانی معنی دارد که بتوانم کاری – حتی کوچک - را درست انجام دهم. از آنجایی که همکاری هیات دبیران در طول سال های پس از تاسیس شاخه تا کنون از نظر مالی افتخاری بوده است، تنها امری که رضایت اینجانب را در ادامه همکاری جلب می کرده است دیدن اثر کاری با حداقل های استاندارد در جامعه نجومی کشور بوده است. اینک این فرصت از دید من از دست رفته است و نمی توان با شکل و فضای فعلی به این همکاری ادامه داد و از آنجایی که ادامه عضویت در هیات دبیران شاخه آماتوری برای اینجانب مسولیت اجتماعی در برابر جامعه نجوم کشور در بر دارد و این در شرایطی  است که نمی توانم این مسولیت را به دلیل تعامل فعلی شاخه و انجمن به انجام برسانم لذا ترجیح می دهم به عضویت خود در این هیات خاتمه دهم.

3- بدیهی است دوستان عضو هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران را از شایسته ترین و صالح ترین افراد برای کمک به نجوم آماتوری ایران می دانم و خود نیز برای هر نوع کمکی که منجر به نتیجه قابل قبول برای جامعه نجومی شود آماده ام . همچنین بدیهی است کلیه حقوق معنوی، مادی و اعتبار طرح ها و پروژه هایی که از سوی اینجانب مطرح و انجام شده است نظیر رقابت صوفی، شب های گالیله، 100 ساعت نجوم ، نگارش ساختار شاخه و ... به طور کامل متعلق و در اختیار  شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران خواهد بود. 

 

به امید موفقیت های روز افزون جامعه نجوم ایران

پوریا ناظمی 

7 بهمن 1389

- رونوشت: اعضا محترم هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران