پوريا ناظمی

شنیدن صدای کیهان

آیا کیهان ما مکانی ساکت و بی صدا است؟آیا در سکوتی شگفت انگیز است که جهان صحنه های شگفت انگیز و مسحور کننده اش را خلق می کند؟

جنا لوی نظر متفاوتی دارد.

 

جنا لوین استاد فیزیک و ستاره شناسی در کالج برنارد در دانشگاه کلمبیا است . تخصص او تحقیق برروی جهان آغازین ، آشوب و سیاهچاله ها است و در عین حال او نویسنده کتاب های داستانی هم هست. دومین کتابش به نام دیوانه ای که رویای ماشین های تورینگ را می دید “A Madman Dreams of Turing Machinesبرنده جایزه انجمن قلم شده است. او همچنین نویسنده کتب ترویجی علمی نیز هست. او کارشناسی خود را در رشته ستاره شناسی از کالج برنارد و دکترای تخصصی اش را در فیزیک از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) دریافت کرده است او همچنین در دانشگاه کمبریج و دانشگاه کالیفرنیا نیز به تدریس پرداخته است.

او در سخنرانی که ماه مارس 2011 در کنفرانس تد ایراد کرد به این پرسش پرداخت که آیا جهان جایی ساکت و آرام است و یا صحنه های بی نظیر خلق شده در فضا دارای صدا های واقعی نیز هستند که بتوانیم آنها را بشنویم . وی در پایان سخنرانی اش سوالات مهم و آینده نگرانه ای را مطرح می کند که اشتیاق بسیاری را به جستجوی آن بر می انگیزد.


این ویدیو را می توانید در سایت تد و یا همین جا ببینید و در ضمن زیر نویس فارسی آن نیز آماده شده است که با انتخاب گزینه فارسی از منوی زیر نویس ها می توانید این سخنرانی را با زیر نویس فارسی مشاهده کنید.