پوريا ناظمی

يادداشتهای جام جم

چون این روزها نمی رسم اینجا یادداشتی بگذارم مجموعه یادداشتهای روزنامه جام جم را در باره سفر خانم انصاری قرار می دهم امروز ششمین مورد را قرار می دهیم و کم کم بقیه را هم می گذارم

زمین زیبای ما  

 
ايستگاه بين المللي فضايي اينک ميهمان جديدي دارد ميهماني که ISS را در پايان رويايي طولاني و از پس تلاشي طاقت فرسا و تحسين برانگيز ، خانه موقت خود ساخته است.
براستي چه کسي مي تواند اين احساس غرورانگيز را ناديده انگارد. اينک نه تنها انوشه به روياي ديرين خود رسيده است که ايرانياني که روياي پرواز را از دوران کهن اساطيرشان به همراه داشتند به چشم خود تحقق آن را مي بينند. انوشه اينک در نقطه غرورانگيز راهي ايستاده است که از زمان کيکاووس اساطيري و تلاشش براي دستيابي به آسمان آغاز شده بود. انوشه انصاري پس از ورود به ايستگاه فضايي ماموريت هاي خود را شروع کرده است.
او در حال حاضر روزانه مشغول انجام آزمون هاي علمي است که برايش در نظر گرفته شده است. ما هر روز به مرور به يکي از اين آزمايش ها خواهيم پرداخت.
يکي از مشکلات فضانوردان که تاکنون نامعلوم مانده است دردهاي شديدي است که در قسمت پايين ستون فقرات رخ مي دهد. بر روي زمين زماني که شخصي بار سنگيني را حمل مي کند به دليل فشاري که به ستون فقرات وارد مي شود اين ناحيه دچار دردهاي جدي مي شود اما اگر در شرايط بي وزني قرار بگيريد هيچ فشاري به شما وارد نمي شود و شما مي توانيد بدون صرف نيروي بالابارهاي سنگين را جابه جا کنيد و چون فشاري به ستون فقرات وارد نمي شود ، اصولا نبايد درد شديدي در اين ناحيه احساس شود لذا بروز اين درد يکي از معضلات اقامت طولاني در فضاست.
اينک انوشه انصاري آماده است آزمون هايي را درخصوص بروز چنين دردهايي به انجام برساند تا محققان آژانس فضايي اروپا را در درک بروز اين درد مرموز ياري دهد لذا وي بايد روزانه گزارش هاي دقيق و آزمايش هايي را در اين خصوص انجام دهد و اين يکي از 4 آزمون پزشکي اوست که انوشه داوطلب انجام آن شده است. قابل ذکر است او تنها توريست فضايي است که حاضر به انجام چنين آزمون هايي شده است.
همچنين وي در نخستين روز اقامت در ايستگاه فضايي وبلاگ خود را از ايستگاه بين المللي فضايي به روز کرد تا براي هميشه نامش به اولين گزارش نويس اينترنتي فضايي تبديل شود. اينک براي اولين بار وبلاگي وجود دارد که انساني در فراسوي زمين آن را مي نويسد. انوشه در اولين پست خود پس از مرور خاطرات پروازش مي نويسد: "بالاخره از پنجره بيرون را نگاه کردم و نفسم در سينه حبس شد ، اينجا زمين زيبايي است که با مهرباني زير شعاع گرم خورشيد به دور خود مي چرخد... چقدر در آرامش است نه جنگي... ، نه مرزي.... نه بدي و زشتي... فقط زيبايي مطلق از اينجا ديده مي شود." در حالي که انوشه انصاري اين مطالب را در وبلاگ خود مي نوشت حدود 600 نفر از علاقه مندان او در تهران و در فرهنگسراي ارسباران در سميناري که از سوي ماهنامه نجوم و پژوهشگاه هوا فضا برگزار شده بود ، گردهم آمده بودند تا به نخستين بانوي ايراني فضا نورد اداي احترام کنند.
استقبال از اين برنامه به حدي بود که خبرگزاري رويترز ساعتي بعد تصاوير آن را بر خروجي تلکس خود قرار داد تا مردم جهان شاهد احترام ايرانيان به هموطن خود باشند. اينک انوشه انصاري در مدار ، بخش ديگري از فعاليت خود را که آشنا ساختن نسل جوان با اهميت فضا است آغاز کرده است. او در ارتباط با مراکز آموزشي سعي دارد نسل جديدي از محققان راتربيت کند که آينده عصر فضا را تضمين کنند و بتوانند از سياره ما محافظت کنند.