R2 به مدار می رود

اگر تلویزیون را روشن کنید و ناگهان ببینید که نمایی از یک سفینه فضایی در حال پخش است که یک ربات انسان‌نما در حال کار روی آن است، احتمالا اولین چیزی که به ذهن شما خطور می‌کند، این است که نمایی از یک فیلم علمی ـ تخیلی را می‌بینید.

اما از این به بعد، باید در این استنتاج خود تجدید نظر کنید. اگر تاکنون ربات‌های فضانورد، شخصیت‌های اصلی فیلم‌های جنگ ستارگان بودند، اما از شهریور ماه امسال آنها قدم به دنیای واقعی می‌گذارند.

 

ناسا و شرکت جنرال‌موتورز آخرین نمونه ربات فضانورد خود را که به ربانوت 2 یا R2 معروف است، تحت آزمایش‌های‌ فشرد‌ه‌ای قرار داده‌اند که برای اعزام به مدار زمین آماده شود.

پس از سال‌ها کار تحقیقاتی، سرانجام ربانوت که یک ربات انسان‌نما با قابلیت کنترل از راه دور است، آماده شده و قرار است شهریور امسال به همراه شاتل فضایی دیسکاوری در مدار زمین برود.

نیم‌تنه بالایی این ربات شبیه انسان است و علاوه بر دید استریویی که دارد، دست‌ها و بازوهای آن کاملا مشابه انسان عمل می‌کند.

این ربات که برای فعالیت در ایستگاه بین‌المللی فضایی راهی مدار زمین می‌شود، قرار است انسان را در اکتشافات فضایی آینده یاری کند.

اگر آزمون‌های نهایی R2 موفق پیش‌رود، این ربات در نخستین گام، فضانوردان را در ماموریت‌هایی همچون راهپیمایی‌های فضایی برای تکمیل ایستگاه کمک خواهد کرد و در مرحله بعدی برای کاوش ماه و مریخ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر عملکرد این ربات موفق شود و از نظر اقتصادی و امنیت ماموریت بتواند از عهده برنامه‌هایی که برای آن تنظیم شده است، بربیاید، احتمال دارد در آینده نزدیک بخش بزرگی از عملیات ساخت و ساز و اکتشافات فضایی در مدار زمین و فراسوی آن به عهده ربات‌ها گذاشته شود. بویژه در مدارهای نزدیک زمین که امکان کنترل همزمان این ربات‌ها برای کاربران روی زمین وجود دارد، این ربات‌ها می‌توانند کارگرانی ارزان و کارآمد برای علم به شمار روند و به این ترتیب راه‌های جدیدی پیش روی فناوری و علم گشوده خواهد شد.

به این ترتیب یکی دیگر از تخیلات آینده‌نگرانه بشر به واقعیت می‌پیوندد. آینده از هم‌اکنون فرارسیده است و اگر شتاب رشد فناوری اجازه دهد، ما نیز می‌توانیم از شور آن سرمست شویم.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به این نشانی مراجعه کنید


/ 1 نظر / 18 بازدید
تانيا

سلام من تانیا همونی که روز نجوم از شما در مورد سیاهچاله ها سوال پرسیدم من به سایت صنعت شریف سر زدم اما اون شخصی که شما گفتید را پیدا نکردم خواهش می کنک کمکم کنید چون خیلی مهمه و من خیلی زحمت کشیدم[خداحافظ]