آینده به روایت اسپیلبرگ

قرار گرفتن نام مردی به نام استیون اسپیلبرگ بر پای هر فیلمی،‌ به تنهایی کافی است تا آن فیلم مورد توجه جدی قرار گیرد. اسپیلبرگ بخش عمده‌ای از اعتبار خود را به دلیل خلاقیتش در به تصویر کشیدن آینده و جان بخشیدن به موجودات فضایی بر پرده‌ سینما به دست آورده و به واسطه وارد کردن ایده‌های آینده‌نگرانه در فیلم‌هایش تصویری از آینده را برای مخاطبانش ترسیم کرده است.

شاید یکی از نقاط اوج کارهای او در این زمینه فیلم «گزارش اقلیت» بود جایی که او سراغ تصویر کردن آینده‌ای نزدیک به زمان ما رفت و کوشید توسعه فناوری‌های موجود را در آینده‌ای نه‌چندان دور به تصویر بکشد؛ تصویری که در نهایت ارائه شد و‌ در بسیاری از شاخصه‌ها ـ مانند همه‌گیر شدن صفحات لمسی در رایانه‌ها و ابزارهای الکترونیکی ـ منطبق با جریانی بود که امروز شاهد آن هستیم.

 

همه این موارد باعث می‌شود تا مجموعه جدیدی که اسپیلبرگ ساخت آن را به عهده گرفته است هیجان‌انگیزتر شود. مجموعه‌ای از سوی شبکه دیسکاوری که نام آن «زمین آینده» خواهد بود. در این مجموعه اسپیلبرگ قرار است همراه گروه بزرگی از متخصصان فناوری،‌ زیست‌شناسی و آینده‌نگران، ‌تصویری از حیات روی زمین در فواصل زمانی 25، 50 ‌و 100 سال آینده را به تصویر بکشد.

شاید چنین ایده‌ای به نظر پیش پا افتاده بیاید،‌ اما در عمل اجرای آن با مشکلات بسیاری مواجه است. نسل چه جانورانی در این مدت منقرض خواهد شد؟‌ دستکاری‌هایی که ما روی زمین انجام می‌دهیم تا چه حد در پیدایش گونه‌های جدید نقش ایفا خواهد کرد؟ آیا انسان در این مدت شاهد جهش‌ها و تغییراتی در فرآیند زندگی‌اش خواهد بود؟ آیا موجودات منقرض شده به واسطه فناوری این فرصت را می‌یابند تا دوباره قدم بر سیاره ما بگذارند؟ آیا آلودگی‌هایی که ما روی زمین تولید می‌کنیم، می‌تواند در ساختارهای میکروبی تاثیر بگذارد؟ ‌گرمایش جهانی چه نقشی در آینده حیات دارد؟ و با ادامه روند افزایش جمعیت چه بلایی بر سر سیاره ما خواهد آمد؟ اینها سوالاتی است که برای پاسخ دادن به آنها باید پیش‌بینی‌های علمی مفصلی صورت بگیرد. نتیجه این پیش‌بینی‌ها در کنار تجربه تصویرسازی خارق‌العاده اسپیلبرگ از هم‌اکنون نوید مجموعه مستندی دیدنی را می‌دهد که پیش‌بینی می‌شود سال آینده میلادی آماده پخش شود.

/ 0 نظر / 65 بازدید