فوران‌هایی در اعماق

در اعماق آبی دریاها، مکان‌های هراسناک و عمیقی وجود دارد که نور به آن راه پیدا نمی‌کند و تاریکی همه جا را فراگرفته است. در بستر این اقیانوس‌های عمیق، مکان‌هایی هستند که اگر سرب را در آن قرار دهید، ‌دمای محیط،‌ آن را ذوب می‌کند. همچنین فشاری که بر هر سانتی‌متر مربع به آنجا وارد می‌شود،‌ معادل وزن 5 مرد قوی است.


در چنین اعماقی و در چنین مکانی ستون‌هایی وجود دارند که گازها و مواد داغ را به بیرون پرتاب می‌کنند.

 

اینک دانشمندان توانسته‌اند تصاویر یکی از عمیق‌ترین ستون‌های فوران‌کننده مواد داغ ـ که بسیاری از آنها ناشناخته مانده بودند ـ را تهیه کنند.

به گزارش نیو ساینتیست، ‌این دودکش اعماق دریا در عمق حدود 5000 متری زیر سطح دریا در منطقه دریای کارائیب واقع است و دمای آن بیش از 460 درجه سانتی‌گراد تخمین زده شده است.

تاکنون عمیق‌ترین دودکش این‌گونه بوده که دیده شده است، اما اقیانوس‌شناسان معتقدند این پایان ماجرا نیست و هنوز هم می‌توان نمونه‌های دیگری از این دودکش‌ها را در اعماق بیشتر پیدا کرد. اعماقی که هنوز برای ما ناشناخته است. این دودکش‌ها در حقیقت سیستم بسیار پیچیده‌ای را به وجود می‌آورند که در حال تبادل گرمایی با بخش‌های فعال سیاره ما هستند.

دانشمندان با کمک یک کاوشگر ویژه و مقاوم در برابر فشار و دمای زیاد به اعماق دریاها رفتند تا بتوانند نه تنها تصویری از این دودکش تهیه کنند که نقشه توپوگرافی، نقشه پستی و بلندی‌های سطحی این منطقه را نیز به دست آورند.

چنین سفری در اعماق با خطرهای بسیاری همراه است، اما آنچه از این خطرات و نقش‌های هیجان‌انگیزی که این دودکش مواد داغ در اعماق دریا ایجاد می‌کند، جالب‌تر است، ‌وجود گونه‌های خاصی از حیات در کنار برخی از این مکان‌های عجیب است.

دانشمندان بارها تحت فشار وحشتناک، ‌دمای بسیار بالا و در نبود نور توانسته‌اند گونه‌هایی از موجودات زنده را شناسایی کنند. نکته جالب دیگر در بررسی اقیانوس‌های زمین این است که ما برخلاف انتظار، چیز زیادی درباره بستر اقیانوس‌ها نمی‌دانیم به طوری‌که گفته می‌شود اطلاعات ما از سطح ماه ‌بیشتر از اطلاعاتی است که از بستر اقیانوس‌های زمین داریم.

/ 2 نظر / 17 بازدید

سلام بسیار جالب و هیجان انگیز بود متشکرم[گل]