زلال آبی در میان سراب ها

علم در ایران سابقه ای طولانی دارد. در طول تاریخش هم اوج و حضیض های فراوانی را تحمل کرده است اما هر بار که شعله این آتش مقدس در کشورمان رو به زوال رفته است زنان و مردانی پیدا شده اند که اجازه نداده اند این آتش حاموشی بگیرد. مردان و زنانی که از این شعله ظریف و شکننده محافظت کرده اند و سعی کرده اند آن را روشن نگاه دارند و همچون نگهبانانی شریف از این بارقه خرد محافظت و آن را به نسل بعدی منتقل کنند.

آنها با وارد کردن حوزه های جدید مباحث  در کشور، به روز کردن دانش ،  نشان دادن راه درست از نادرست، تاسیس مراکز علمی و به میان مردم بردن علم و نشان دادن اخلاق علمی و تربیت نسل جدیدی از مردم، این ماموریت خطیر را بر عهده گرفتند و در دورانی که شبه علم، علم دروغین و خرافه ذهن های بسیاری را به اشوب می کشد و مسیر راه پیش روی را پر از سراب های فریبنده و باتلاق های مه آلود مرگ آور می کند آنها چون مشعلی فروزان راه را نشان می دهند.

دکتر یوسف ثبوتی یکی از این مشعل داران دانش در کشور ما است.

نه فقط دانشجویان مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان، نه فقط جامعه علمی ایران، نه فقط جامعه نجوم حرفه ای کشور و نه تنها جامعه نجوم آماتوری ایران که هر کسی که سودای علم و توسعه علمی در این کشور را در سر دارد تمام قد به احترام این استاد دسپید موی از جای بر می خیزد و در مقابلش کمر خم می کند که او عمری را در راه اعتلای علمی کشور گذراند. او همانطور که مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان را به راه انداخت تا نسل جدیدی از دانشمندان آشنا به علم روز را در علوم پایه تربیت کند که از فعالیت های نجوم آماتوری حمایت کرد و زمانی که پای ترویج به میان آمد قدمی عقب نگذاشته و حتی در موضوعی مانند گرمایش زمین سعی در روشنگری مردم دارد.

خبر پریشب (شنبه عصر) اگرچه نمی بایست شوکه امان کند ،چنین کرد. پس از 20 سال که از تاسیس مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان به دست او می گذشت و در حالیکه در این مدت توانسته بود این مرکز را به یک مرکز مدرن علمی با استانداردهای بالای روز بدل کند با حکم وزیر علوم از این ریاست برکنار شد.

اگر این روزها بسیاری بر این تصمیم اعتراض دارند به دلیل این نیست که فکر می کنند در حق استاد جفایی رفته است، که از بیم جفایی است که به جامعه علمی و در وهله اول به دانشجویان این مرکز در اثر غیبت چنین مدیری ممکن است روا شود.

مدیریت مقتدر او ، دانش و علم به روز و دقیقش و تجربه اش در مدیریت علمی و عشقش به مرکز زنجان بود که این مرکز را به چنین جایگاهی رساند و قریب به غیر ممکن است کسی بتواند ادعا کند در این شرایط بهتر از او می تواند داین مرکز علمی پیشرو را هدایت کند.

ثبوتی هر جا که باشد و هر کاری که بکند از طایفه و قبیله مشعل داران خرد باقی خواهد ماند. ایران نام او را به نیکی به یاد خواهد آورد که آنچه در توان داشت برای حفظ شعله های مقدس اندیشه و خرد و دانش در این سرزمین به انجام رساند و راه را از بی راه و چشمه های زلال را از سراب ها جدا کرد.

این فهرست اخباری است که خبرگزاری مهر از این اتفاق اخیر منتشر کرد:

ثبوتی از دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان رفت/ سرپرست معرفی شد

فرقی بین استعفا و برکناری وجود ندارد/ زمان بازنشستگی را پیش بینی نمی‌کنم

مجمع نمایندگان زنجان به برکناری ثبوتی اعتراض کرد

اعتراض دانشجویان و اساتید دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان به تغییر مدیریت

زاهدی را قانع کردم اما دانشجو خلاف انتظارعمل کرد/ دانشجو باید ثبوتی را برگرداند


/ 9 نظر / 28 بازدید
عاطفه

سلام آقای ناظمی من حدود دو ساله که به نجوم علاقه مند شدم .امسال برای دبیرستان رشته ریاضی رو انتخاب کردم چون می دونستم تنها راه برای منجم شدن انتخاب این رشته است.اما هیچ اطلاعی از رشته های دانشگاهی که در آینده می تونم انتخاب کنم ندارم .مشاور های مدرسه هم نتونستن کمک زیادی بهم بکنن.واقا ممنون می شم اگه یه توضیحی راجع به وضعیت دانشگاه های ایران، رشته هایی که به نجوم و اختر فیزیک مربوط هستن و همینطور بازار کار و امکانات تحقیقاتی در ایران برای من و همه ی علاقه مندای دیگه بدین . با تشکر

محمدجواد ترابی

آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت

محمدجواد ترابی

آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت

pershe

سلام. ااااا من فکر میکردم حداقل امروزو آپ نجومی کنین امشب بود دیگه؟ همون شبی که تصور میشه 2تا ماه تو آسمونه؟ مریخ بود دیگه!؟ البته جایی خوندم که اونجوریام که نیست میگم 2 تا ماه؟ مریخ خیلی کوچکتر از ماه به نظر میرسه حیف شد دوست داشتم بیام و آپتونو بخونم ولی نشد.. ایشالا بشه امشب ببینم ساعت 12 و 30 فک کنم[لبخند] شاد و موفق باشید! یا حق!

مهدی

این هم برگ زرین دیگری بر افتخارات دولت خدمتگذار.!!!! همه مردم زنجان از شنیدن این خبر شوکه شدند.

حنانه

سلام ببخشید من یه سوال داشتم.راجع به رصد خونه زعفرانیه و کلاساش! چه جوریه؟الآن میشه ثبت نام کرد برای سال تحصیلی؟ من هنوز نتونستم خانوم صادقی رو پیدا کنم وگرمه از ایشون می پرسیدم.

سهیل

سلام باوجود اطلاع رسانی شما در مورد رویت 2 ماه در آسمان(ماه و کره مریخ) متاسفانه امروز مورخ 6 شهریور 89 ساعت 19:18 بعد از ظهر اخبار ساعت 17 شبکه خبر این خبر را منتشر کرد و مدعی شد که این واقعه دیده شده است!؟ ما از شما خواهشمندیم ما که فرد شناخته شده ای در حوزه ی علم و فناوری مخصوصا نجوم هستید در غالب تذکری که به شبکه خبرو در صورت لزوم در روزنامه جام جم درست مانند زمانی که اخبار علمی،فرهنگی،هنری شبکه 2 سابق در خبری به نقل از یکی از منجمان رصدخانه ای!!!؟ در یکی از کشورهای عربی مدعی شده بود که ایستگاه فضایی بین المللی در فلان شب از فراز منطقه ما عبور خواهد کرد و این اتفاق یکبار خواهد افتاد در حالی شما جهت اطلاع رسانی در روزنامه جام جم طی مقاله ای این حرف ها و سخنان را رد کرده و به تشریح علمی این موضوع پرداختید.متاسفانه تحریریه ی علمی شبکه های صدا و سیما،بخش اخبار؛به هیچ عنوان به خبری که قرار است منتشر شود توجهی نمی کنند.اصلا هیچ فردی که اطلاعات کمی هم در این باره داشته باشد،ندارند که لااقل ببینند با عقل جور در می آید یا نه؟ خوشبختانه آرشیو سروش رسانه این اخبار را ثبت و ضبط می کند و نهایتا 2 روز بعد برای ب

سهیل

ببخشید اخبار ساعت 19 کمی برای ارسال عجله کردم.

سهیل

ادامه متن نمایش داده نشد.پس مجبورم خودم دوباره بنویسم: ... برای بازدید قرار می دهد.شما می توانید برای دیدن و شنیدن این خبر به آدرسی که قرار می دهم رفته و روی روز 6 شهریور(شنبه) کلیک کنید و اخبار ساعت 19 را(تقریبا وسطای خبر،قبل از پخش بخش اخبار خارجی) را جهت مشاهده انتخاب کنید .ترجیحا از اینترنت اکسپلورر استفاده کنید http://www.iransima.ir/Calendar.jsp?code=92