خطر هسته ای در پی زلزله ویرانگر ژاپن

 

بحران زلزله 8.8 ریشتری ژاپن ابعاد تازه تری پیدا کرده است. پس لرزه هایی که خود به اندازه یک زمین لرزه بزرگ قدرت دارند ، امواج سرکش سونامی قدرتمند و خرابی و آتش سوزی اگر بهتنهاییفاجعه ای غم بار را رقم می زند اینک اخبارنگران کننده تری نیز به گوش می رسد شایعه ای که از شب گذشته بر سر زبان ها افتاده بود اینک جدی تر شده است.

پایگاه تحلیل اتمنیتی استارت فور، در گزارشی فوری از احتمال بالای نشست مواد رادیوی اکتیو در یکی از نیروگاههای ژاپن خبر داده است.

متن این خبر به این شرح است:

روز 12 مارس ، شنبه 21 اسفند، انفجاری در نیروگاه شرکت نیروی الکتریکی توکیو (TEPCO) و در تاسیسات هسته ای فوکوشیما رخ داده است. مقامات محلی از احتمال نشت راکتور هسته ای اینمرکز که در شهر اکوما قرار دارد صحبت کرده اند و شاهدان عینی از وقوع انفجار و ظهر ستونی از دود بر فراز این نیروگاه خبر داده اند. مقامات رسمی نیروگاه خبر داده اند که بخشی از قلب راکتور برای دقایق کوتاهی در معرض هوا قرار گرفته است و مقامات برای کنترل دمای هسته راکتور سطح آب را افزایش داده اند.

مقامات بعدا اعلام کرده اند بخاری که از نیروگاه متصاعد می شده حاصل تبخیر همین آبی بوده که برای خنک کردن قلب راکتور به کارگرفته می شده است اما اگر وقوع انفجار تایید شود به این معنی خواهد بود که آب تزریقی به استخر هسته راکتور نتوانسته است دما را کاهش دهد و این راکتور درمعرض خطری بسیار بحرانی تر از آنچه پیشتر اعلام شده بود قرار گرفته است.

این در حالیست که چند راکتور دیگر در ژاپن در پی زلزله مهیب روزگذشته به حالت تعطیل در آمده اند.

برای اطلاع از میزان خطراحتمالی و شرایط فعلی این نیروگاه به این آدرس مراجعه کنید.

/ 3 نظر / 24 بازدید
i-Link

سلام ما اولین Home Page ایرانی را ایجاد کرده ایم. با عضویت در آن از امکانات عالی آن بهره مند شوید. www.i-Link.ir

این فاجعه برای ما زمین شناس ها انقدر قابل توجه بود که استادمون یک جلسه ی کامل از درس دیروز رو به این موضوع اختصاص داد.

شبنم

این فاجعه برای ما زمین شناس ها انقدر قابل توجه بود که استادمون یک جلسه ی کامل از درس دیروز رو به این موضوع اختصاص داد.