جدایی های بسیار

فصلی از کتاب ارباب حلقه ها این عنوان را بر پیشانی خود دارد : جدایی های بسیار. در آن فصل یاران حلقه و کسانی که در کنار یکدیگر تاریخ سرزمین میانه را رقم زده بودند به دست تقدیر از کنار یکدیگر جدا می شدند و سرنوشت خویش را پی می گرفتند. دلم می خواست زمانی دیگر  از این عنوان برای پست وبلاگم استفاده کنم . زمانی که در کنار دوستان کارهای بزرگی را به انجام رسانده بودیم و با افتخار مسیر خویش را پی می گرفتیم اما تقدیر دیگر گونه بود. 

من خطوط قرمز اندکی برای خودم دارم یکی از آنها این است که بدان برای چه در جایی کار می کنی و اگر آن هدف را از دست دادی دست از کار بکش. کارهای جنبی من همیشه از این قاعده پیروی کرده است اگرچه شاید همیشه نتوانستم به موقع این مرز را تشخیص دهم. یکی از جاهایی که چند سالی هست در آن فعالیت دارم شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران بود. من از ابتدا با این شاخه نبودم و پس از تغییراتی که رخ داد وارد شدم. از آنجایی که کارهای جنبی من جنبه مالی ندارد تنها انگیزه و ایده ام این بود که شاید بوانم در کنار دوستان بسیار عزیز آنجا کارهای کوچک ولی مفیدی انجام دهیم. تنها دلگرمی من این بود که نتیجه کار را ببینم. هیچ وقت لذت استراحت بعد از اولین رقابت صوفی را از یاد نمی برم که چقدر با آن همه خستگی و فشار آسوده بودم که می دیدم کار را درست انجام داده ایم. درکنار این گروه خوب کارهای بسیار بزرگی انجام شد که تاثیرش تا سال ها می ماند. زحماتی که دکتر وصالی، خانم های عظیم لو، پژمان، شاهین، بابک، سیاوش، پورنگ، آقای مطیعی عزیز، آقای قمری نژاد، علیرضا وفا و دیگر دوستان شاخه در کنار دوستان بسیار زیادی که در این سال ها به یاری شاخه آمدند کشیدند،  باقی خواهد ماند. شرط من برای کار در شاخه فقط یک چیز بود:

چون پولی نمی گیرم پس باید کاری کنم که ارزشش را داشته باشد و بتوانم از آنچه کرده ام دفاع کنم و اگر کسی ازمن پرسید شاخه چه می کند بتوانم جواب دهم که داریم این کارها را می کنیم.

متاسفانه مدتی است هرچه بیشتر تلاش می کنم کمتر در این زمینه نتیجه می گیرم و عمده مشکل متاسفانه به نوع رابطه انجمن نجوم ایران و شاخه آماتوریش باز می گردد. سو تفاهم بزرگی وجود دارد و شاید هم به من اینگونه القا می شود که وجود دارد ، که نمی گذارد کار را پیش ببریم. 

اکنون به جایی رسیدیم که فکر می کنم بیشتر از این نمی توانم مفید باشم و نمی توانم پاسخگوی افرادی باشند که می پرسند اگر عضو هیات دبیران شاخه آماتوری هستی چه می کنی؟ به مردم ربطی ندارد که ما چه مشکلات داخلی داریم اما اگر این مشکلات نمی گذارد کاری پیش برود فکر می کنم حداقل مسولیتم این است که به مخاطبم بگویم که نتوانستم کاری کنم و عذر می خواهم.

به همین دلیل امروز پس از جلسه ای طولانی در دفتر انجمن نجوم ایران استعفای خود را از عضویت در هیات دبیران شاخه تقدیم کردم. متاسفانه نمی توانم شاد باشم و متاسفم که نمی توانم کاملا از عملکرد حداقل چند ماهه اخری که عضو شاخه بودم دفاع کنم. به همین دلیل و علی رغم توجیهاتی که برای خودم دارم از همه دوستان عذر می خواهم اگر نتوانستم به ویژه در این چند ماه کار مفیدی انجام دهم اما واقعیت این است که علت این کم کاری فقط نخواستن و یا کم کاری من و دوستانم نبوده است بلکه هزار مشکل کوچک و بزرگ در مسیر کارهای ما وجود داشت. من متاسفم که توانم کمتر از دیگر دوستان بود که با وجود سختی های موجود می توانند به کار ادامه دهند و ایشان را تحسین می کنم و برای همه آنها که از بهترین های نجوم آماتوری ایران هستند صبر و موفقیت طلب می کنم اما برای من این دوره هم امروز تمام شد.

بدین ترتیب شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران پس از رصدخانه زعفرانیه و برنامه  آسمان شب سومین جدایی من بود با چیزهایی که در جامعه نجومی دوست داشتم خدا کند این روند ادامه نیابد و ناچار نشود از تنها دلخوشی باقی مانده ام در این حوزه نیز جدا شوم.

به قول سیاوش برای ثبت در تاریخ متن استعفایم را اینجا هم می گذارم و باز از همه دوستانم در شاخه و انجمن نجوم ایران و به خصوص از مخاطبانم عذر می خواهم اگر به ویژه در این چند ماه کم کاری زیاد بوده است

 

به نام خدا

جناب آقای مطیعی

مدیر محترم شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران

با سلام و احترام

 

پیرو جلسه هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران مورخ 7 بهمن 1389 که در دفتر انجمن نجوم ایران در تهران برگزار شد و پیرو بحث های حضوری در این جلسه و همچنین با نظر و توجه به محتوای نامه شماره 2737 / الف ن جناب آقای دکتر قنبری ریاست محترم انجمن نجوم ایران در پاسخ به نامه مورخ 22 / 7 /1389 هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران درباره تعیین میزان نقش مدیریت دفتر انجمن نجوم ایران در تصمیمات و روندهای اتخاذ شده در شاخه و با عنایت به نکات زیر استعفای خود از عضویت در هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران تقدیم می کنم:

1-شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران بر اساس ساختاری که در سال 1386 طراحی و در سال 1387 به تصویب رسید و پس از آن به تایید هیات مدیره محترم انجمن نجوم نیز رسید وظایف مشخصی دارد. این نهاد موظف است در چهارچوب این ساختار برنامه هایی را در سطح ملی و منطقه ای و بین المللی طراحی و اجرا کند که به توسعه و رشد نجوم آماتوری در کشور کمک کرده و در عین حال هماهنگی فعالیت های نجومی کشور را نیز در حد توان بر عهده داشته باشد. این ساختار نحوه تعامل شاخه و انجمن را به طور کامل مشخص کرده است و  بر اساس آن هیچ نقشی بر عهده مسوول دفتر انجمن (که در حال حاضر سرکار خانم بیات مسولیت آن را برعهده دارند) قرار نگرفته است. متاسفانه عدم توجه به این مساله باعث شده است در ماه های اخیر و به ویژه در جریان پروژه سال جهانی نجوم و پس از آن هر روز محدودیت بیشتری پیش پای شاخه آماتوری قرار گیرد و این شاخه نتواند برنامه های خود را مطابق جدول زمانی خود پیش ببرد. پاسخ اخیر جناب دکتر قنبری با روح ساختار شاخه منافات دارد و عمل به آن تنها بر مشکلات موجود خواهد افزود کما اینکه همین تعاملات اشتباه  باعث شد از فرصت استثنایی سال جهانی نجوم نیز استفاده شایسته ای نشود. دهها طرح که با زمان و هزینه کم مانندی تهیه شده بود برای همیشه در محاق باقی ماند و ضرر آن به جامعه نجوم کشور رسید و ارتباطات مستحکمی که با زحمت ایجاد شده بود به سادگی از دست رفتند.

2-برای اینجانب حضور در شاخه آماتوری تنها زمانی معنی دارد که بتوانم کاری – حتی کوچک - را درست انجام دهم. از آنجایی که همکاری هیات دبیران در طول سال های پس از تاسیس شاخه تا کنون از نظر مالی افتخاری بوده است، تنها امری که رضایت اینجانب را در ادامه همکاری جلب می کرده است دیدن اثر کاری با حداقل های استاندارد در جامعه نجومی کشور بوده است. اینک این فرصت از دید من از دست رفته است و نمی توان با شکل و فضای فعلی به این همکاری ادامه داد و از آنجایی که ادامه عضویت در هیات دبیران شاخه آماتوری برای اینجانب مسولیت اجتماعی در برابر جامعه نجوم کشور در بر دارد و این در شرایطی  است که نمی توانم این مسولیت را به دلیل تعامل فعلی شاخه و انجمن به انجام برسانم لذا ترجیح می دهم به عضویت خود در این هیات خاتمه دهم.

3-بدیهی است دوستان عضو هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران را از شایسته ترین و صالح ترین افراد برای کمک به نجوم آماتوری ایران می دانم و خود نیز برای هر نوع کمکی که منجر به نتیجه قابل قبول برای جامعه نجومی شود آماده ام . همچنین بدیهی است کلیه حقوق معنوی، مادی و اعتبار طرح ها و پروژه هایی که از سوی اینجانب مطرح و انجام شده است نظیر رقابت صوفی، شب های گالیله، 100 ساعت نجوم ، نگارش ساختار شاخه و ... به طور کامل متعلق و در اختیار  شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران خواهد بود. 

 

به امید موفقیت های روز افزون جامعه نجوم ایران

پوریا ناظمی 

7 بهمن 1389

-رونوشت: اعضا محترم هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران

 

 

/ 14 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسین غفوری

آقای ناظمی اگر کم کاری یا سوءتفاهم یا چیزی شبیه به این بوده باز هم نمی تواند ما را قانع سازد که از وجود یا همکاری شما محروم شویم مگر اینکه دلایل شخصی نیز موثر بوده باشد. جوانان و مشتاقان بسیاری وجود دارند که دنبال الگو و راهنمائی در این حوضه می باشند و قطعا" چنین اخباری خوشایند نخواهد بود. شما و دوستان دیگر زحمات بسیار زیادی برای شناساندن زیبائی های آسمان شب کشیده اید و ما حقیقتا" ممنونیم. جای بسیار تاسف است که بازخورد این وقایع در جامعه مجازی جزء دلسردی چیز دیگری در خود ندارد. اما ما کماکان به شما امیدواریم.

نسرین

هیچ اجباری برای تحمل چیزهایی که ناراحتمون می کنه نداریم. یک بار زندگی کردن به اندازه کافی کم هست که بخواد با فشار عصبی همراه بشه. امیدوارم به زودی شما رو در عرصه ای ببینم که لیاقت حضورتون رو بیش از پیش داشته باشه. موفق باشید و همیشه مایه افتخار دوستان و شاگردانتان هستید.

اسمان

سلام امیدوارم پست دیگه اتون ادامه این روند اخبار بد نباشه... با این وجود بهتون حق میدم امیدوارم هر جایی هستید با میل باشید و با اشتیاق ادامه بدید

نرگس

[گریه]

محسن

چند وقت بود که کسالت داشتم نمی تونستم به وبلاگتون بام راستش خیلی از تعطیلی برنامه ناراحتم کاش میشد کاری کرد ؟ اقای ناظمی مجله دانستنیها نوشته بود که مشغول به نوشتن کتاب هستید اسمش چیه این کتاب ریاضیات هم تو زنجان پیدا نمیشه چه طور تهیه کنم؟ اسمانتان پر ستاره

مایه تاسفه که دیگه نمی ذارن ما به خاله بازی ادامه بدیم. ای وایکه ناسا بی ما چه خواهد کشید.

kaveh

با درود من واقعا برای خودم متاسفم که این استعفا نامه رو خوندم شاید یکی از دلگرمی های ما نجومی ها وجود نفراتی مثل شماست امیدوارم شما رو بتونم هر چه بیشتر در فعالیت های نجومی ببینم ولی نگرانی زیادی از دارم از اینکه این روند کناره گیری نفرات نجومی رو در جاهای مختلف دارم می بینم بویژه در کرج و زنجان که بیشتر اطلاع دارم با آرزوی بهترین ها برای شما استاد گرامی بدرود 

سبحان قدری

واقعا واسه خودم و نجوم آماتوری متاسفم خیلی ناراحت شدم استعفا نامه رو خوندم[ناراحت]

كوزه‌

هر كه را لقمه گلوگير شود چاره‌اش جرعه آبي است‏،ولي آب چون گشت گلوگير چه بايد بكنيم؟ اگر چه شما را دورادور مي‌شناسم،اما با شناخت محدودي كه از روحيه حساستان دارم ،حتما ماندن از دل‌كندن دشوارتر بوده. به اميد روزهاي درخشاني كه خاطره‌هاي نو مي‌سازند.

بابک مشمولی

سلام اول خوشحال شدم که متن نوشته تون به دور از کینه و عقده و هر چیز دیگه ای بود که عموما در نامه های خداحافظی هست. میدونم که پوریا ناظمی با ( و در ) شاخه اماتوری تعریف نشده و معنا پیدا نکرده که حالا با رفتنش از شاخه تغییری در حضورش و تاثیرش بر جامعه نجومی ایران اتفاق بیوفته. من این رو یه جا به جایی کاری میبینیم. که شاید با دور شدن از جایی که جز فشار عصبی و خستگی چیزی براتون نذاشته بود، با آرامش و فرصت بیشتر به اون فعالیت هایی برسید که تا به حال نمیشد. فعال تر از همیشه و با فراغ بال. و در نهایت خانه ما از پایبست ویران است متاسفانه و با هیچ زور و و فشاری نقص بزرگ فقدان هویت حقوقی جامعه نجوم آماتوری حل نخواهد شد. تا خانه ای مستحکم ساخته نشه همچنان باید ترسید از احکام حکومتی و حق بالا سری و غیره ای که از مقامات بالا به ما میرسه. بالایی های که بودن در کنار منجمان آماتور رو دور از شان خودشون میدونن.