مسنجر در مدار عطارد

در اساطیر یونان مرکوری، خدای پیام رسان المپ است. مردی با کفش های بالدار که پیام خدایان المپ را میان آنها منتقل می کند. شاید به دلیل همین کفش های بالدار و سرعت بی نظیر او بود که وقتی قدما ،سیاره ای را در آسمان رصد کردند که به سرعت از افق شامگاهی به افق صبحگاهی منتقل می شد و به دشواری می شد آن را رصد کرد نام آن مرکوری گذاشتند. عطارد سیاره تیز پای منظومه شمسی که نزدیک ترین سیاره به خورشید هم محسوب می شود، در این سال ها هیچگاه میزبان بازدید کننده ای زمینی  نبوده است و این سیاره شگفت انگیز و بی جو و آبله رو کمتر مورد بررسی از نزدیک قرار گرفته است. 

به همین دلیل دیروز (5 شنبه) روز مهمی در تاریخ اکتشافات فضایی به شمار می رود . روزی که مسنجر (پیام آور) مدارگرد روباتیک ناسا در مدار این سیاره قرار گرفت تا نخستین میهمان زمینی سیاره شگفت انگیز منظومه شمسی باشد.

روز گذشته و ساعت 9:10 به وقت محلی (وقت شرق آمریکا) مرکز کنترل ماموریت مسنجر واقع در آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز، سیگنال های رادیو متری را دریافت کرد که تایید می کرد موتور سفینه که برای مدت کوتاهی روشن شده بود در موعد مقرر خاموش شده و این فضا پیما با موفقیت در مدار سیاره عطارد قرار گرفته است. 

فضا پیما در ساعت 9:45 به سوی زمین قرار گرفت و ارسال داده ها به مرکز کنترل را اغاز کرد. و بر اساس همین داده های دریافتی بود که مهندسان تایید کردند تمام عملیات ترمز گیری و قرار گرفتن در مدار با موفقیت پیش ررفته است و هیچ خطایی در سیستم های اصلی و زیر سیستم ها ثبت نشده است.

موتور این فضا پیما در ساعت 8:45 و برای مدت تقریبی 15 دقیقه روشن شد و سرعت آن را به 862 متر بر ثانیه کاهش داد و سفینه را در مداری بیضی به دور عطارد قرار داد . این ملاقات با عطارد در فاصله 155 میلیون کیلومتری زمین رخ داد.

بدین ترتیب سفر 6 و نیم ساله مسنجر به عطارد با موفقیت به انجام رسید تا این سفینه پس از سفری 7.9 میلیون کیلومتری با موفقیت به مقصد برسد

برای چند هفته آینده تمرکز مهندسان این مامرویت بر تایدد صحت و سلامت همه سیستم های فضا پیما متمرکز خواهد بود بدین ترتیب انتظار می رود از 4 آوریل جاری ماموریت های علمی این فضا پیما آغاز شود.

دانشمندان امیدوارند مسنجر رازها و اسرار پنهان مانده عطارد را برای آنها اشکار کند. مسنجر در طول مدت ماموریتش به بررسی رفتار شیمیایی سطح، تاثیر جریان های خورشیدی بر آن و بررسی سطح سیاره خواهد پرداخت.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به پایگاه این ماموریت در وب سایت اصلی ماموریت مراجعه کنید.

/ 0 نظر / 35 بازدید