هاوکینگ هشدار می دهد: مواظب فضایی ها باشید

استفان ویلیام هاوکینگ،‌ یکی از اسطوره‌های زنده جهان است. مردی در مرزهای علم که سال‌هاست نه تنها تلاشش برای درک مرموزترین اجرام عالم که مقاومت و مبارزه‌اش با بیماری کشنده‌ای که او را بر روی صندلی چرخ دار نشانده و بخش عمده‌ای از فعالیت‌های بدنش را فلج کرده است،‌ به افسانه‌ و نشانه‌ای از تلاش و توانایی بشر برای مقابله با مشکلات و رازگشایی از رمزهای کیهان بدل شده است.


او که زمانی بر کرسی سر ایزاک نیوتون تکیه زده بود، با استفاده از ریاضیاتی پیشرفته از اسرار سیاهچاله‌ها پرده برمی‌دارد و از سویی علی‌رغم شرایط جسمی نامساعدش رویای سفر به فضا را در دل می‌پروراند. این دانشمند برجسته جهان در کنار فعالیت‌های حرفه‌ای‌اش در حوزه ترویج دانش نیز چهره‌ای شناخته شده است و آثار معروف او همچون تاریخچه مختصر زمان و جهان در پوست گردو در سراسر جهان در رده پر فروش‌ترین آثار علم به زبان ساده به شمار می‌روند.

 

استفاون ویلیام هاوکینگ در آخرین گفتگوی خود با شبکه تلویزیونی دیسکاوری هشداری مهم را به دانشمندان داده است.

او در این گفتگو با اشاره با تلاش‌هایی که برای برقراری ارتباط با موجودات فضایی می‌شود، گفت: «می‌توان با احتمالی نزدیک به یقین گفت که آن بالا جایی حیات هوشمند وجود دارد؛ اما تلاش برای برقراری ارتباط با آنها بشدت خطرناک خواهد بود.»

وی با یادآوری اکتشاف قاره آمریکا از سوی کریستف کلمب و همراهانش و مقایسه این موضوع با مواجهه ما با بیگانگان هوشمند فضایی گفت: دلیل ندارد فکر کنیم، رفتار این تمدن پیشرفته‌تر با ما بهتر از رفتاری است که ما با بومیان آمریکا کردیم.

سخنان هشدارآمیز هاوکینگ در حالی بیان می‌شود که تلاش‌های جستجوی هوشمند فرازمینی کماکان در قالب طرح معروف SETI و همچنین طرح ستی فعال ادامه دارد. در طرح ستی دانشمندان آسمان‌ها را در جستجوی نشانه‌هایی از سیگنال‌های هوشمندان اسکن می‌کنند و در طرح ستی فعال اقدام به ارسال پیام به مکان‌هایی می‌کنند که احتمال وجود حیات در آن بیشتر باشد.

موضعگیری هاوکینگ به خاطر تاکیدی که او بر وجود حیات هوشمند در فراسوی زمین دارد، مهم ارزیابی می‌شود.

همواره در طول تاریخ علم دو نوع دیدگاه نسبت به مواجهه احتمالی با موجودات فضایی هوشمند وجود داشته است. گروهی آنها را به واسطه سطح بالاتر فرهنگ و فناوری موجوداتی صلح دوست می‌دانند که به ما برای رشد کمک خواهند کرد و دیگران با مقایسه آنها با خود ما رفتار تمدن برتر را سلطه‌گرانه پیش‌بینی می‌کنند.

در حالی که اکثر دانشمندان همچون هاوکینگ، ‌وجود حیات هوشمند در فراسوی زمین را تقریبا قطعی می‌دانند، اما تا کنون هیچ نشانه‌ای از وجود هیچ نوع حیاتی ـ حتی حیات ابتدایی و میکروبی ـ به دست نیامده است.

/ 4 نظر / 21 بازدید
علی قاهری

مطلب جالبی بود به وبلاگ ما هم سری بزنید

احسان میرزائی

سلام .... خوب میشد اگر از آقای هاوکینگ می پرسیدیم : 1. اگر فضایی ها ما را نمی شناسند این همه نشانه که بر روی زمین حکایت از حضورشان دارد چیست ؟ 2. ما را می شناسند و میبینند و زیر نظر دارند ولی تا به حال کسی را نکشته اند . حتی انسان های چند هزار سال پیش تصاویرشان را با آسودگی خاطر بر روی سنگ ها کشیده اند . ... و کلی سوال دیگه که تا خودش نباشه مطرح کردنش فایده نداره[چشمک] شاد باشید

علی بالویی

من چیزی نمیدونم، فقط اینو میدونم که خداوند، بیخودی اینهمه کهکشان نساخته، شاید اونا توی راه شیری نباشن، ولی شاید توی کهکشان های دیگه باشن

عاشق فیزیک

من این ادمو قبول ندارم چون دانشجو هاشو تحدید به اخراج میکرده و از اون ها سوع استفاده میگرده این مرد حرمت فیزیکو داره زیر سوال میبره ایزاک کجایی بیا در دهن اینو ببند وگرنه فیزیکو به باد میده انیشتین کجاییییییییی