دوباره دانستنیها

روز اول تیر ماه سال ١٣۵٨ بود که مجله ای متفاوت به خانواده مطبوعات ایران پیوست. مجله ای که در طی سالهای بعد توانست به جایگاهی کم نظیر دست پیدا کند و با تیراژی افسانه ای در مقیاس مطبوعات ایران،‌ به بخشی از خاطرات مردم کشورمان از اواخر دهه ۵٠‌،‌ دهه ۶٠ و وایل دهه ٧٠ تبدیل شود.

آنهایی که هم سن و سال من هستند حتمادر آرشیو روزنامههای قدیمیشان چند شماره دانستنیها را دارند. مجله ای تمام رنگی با نثری روان،‌علمی  و تصویر سازی کم سابقه که توانست مخاطب نبوهی را به سوی خود جذب کند.

اما متاسفانه دانستنیها با همه خاطرات و مخاطبانش برای مدتی طولانی به محاق رفت تا سرانجام پس از سالها دوری،‌بار دیگر از روز گذشته برروی دکه های روزنامه فروشی ها ظاهر شد.

این نشریه در دوره جدید انتشار خود سعی می کند نه تنها راه دانستنیها را ادامه دهد که از نوین ترین ایده های موجود در روزنامه نگاری علمی بهره ببرد. به هر حال بزانتشاریکی از قدیمی ترین نشریات کشور خبر مبارکی است. امیدورم بار دیگر آن موفقیت و آن اقبال عمومی را به دست آورد.

/ 11 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن مرادی

عالی بود به خصوص مقاله های شما که لذت علمو با طعم دانستنیها شیرین کرد امیوارم که بازم چنین مقاله هایی از شما ببینم

احمد الستی

سلامم! لازم شد که اول مجله رو بگیرم بعد نظرم رو بگم اما خوب از اینکه دیدم بروز شد این صفحه بسیار مسرور شدیم (نثر عین ناصرالدین شاه شد!!!!‌‌‌:دی)

از دستت ناراحتم

سلام [زبان] من چند باز از وب شما ديدن کردم اما شما اصلا به من سر نزدين [تشويش] ممنون ميشم از وب من هم ديدن کنيد [خجالت] راستي من رو هم لينک کنيد ... منتظرت هستم ... بيايي ها ... [نيشخند][چشمک][بوسه]

تک دختري که از شما ناراحت هست

سلام من چند بار از وبلاگ شما ديدن کردن اما شما 1 بار هم ديدن نکردين ممنون ميشم از وب من هم ديدن کنيد راستي لطفا من رو هم لينک کنيد منتظرت هستم

حسين

سلام آقاي ناظمي كاملا" با شما مؤافقم.مجله بسيار خوبي بود.قطع بزرگي داشت و مطالبي غني. در روزگاري كه دانش و دانستنيهاي علمي اولويت دست چندم مردم بود اين مجله توانست روح دانش جوئي و جستجو براي ناشناخته ها را در دل جوانان و حتي ميانسالان حفظ نمايد. يادم مي آيد بسياري از آرايشگاه ها نيز اين مجله را به جاي ديگران ترجيح مي دادند. همزمان با دانستنيها ،مجلاتي مانند دانشمند و مجله علمي قصد رقابت با آن را داشتند كه البته هميشه دانستنيها غالب ميدان بود زيرا با همه قشرها ارتباط برقرار مي كرد و مطالبش نيز به روز بود. اكنون ديگر متأسفانه يا خوشبختانه با وجود اينترنت كه حجم انبوهي عكس و اطلاعات در اختيار مي گزارد و نيز داون لود Documentaries توليد شده بوسيله National Geography شايد بعضا" احساس نياز و يا فرصت خريد و استفاده از چنين مجلاتي را ندارند اما كماكان وجود آنها بسيار مفيد و ارزنده مي باشد. اين يادآوري شما بسيار بجا و ارزنده بود. كماكان مطالب با ارزش و خواندني شما را دنبال مي كنم. متأسفم كه وقت شما را گرفتم.

هدیه

آقای ناظمی دانستنیها چندتا دونه تیراژ داشت من که هر جا رفتم دیگه نداشتن[ناراحت]

حمیده اشرفی

سلام آقای ناظمی. من حمیده اشرفی از دانش آموزان فرزانگان بنابم. من از طریق وبلاگ آقای طباطبایی با وبتون آشنا شدم. خیلی جالب بود. ما هم نجومی هستیم. لطف کنید بیایید و نظرتونو بگید. در ضمن با اجازتون لینکتون کردم.[وحشتناک][عجله]

sajadmathe@yahoo.com

سلام آقای ناظمی من چی کار کنم که زندگی کنم?

غزل

سلام اقاي ناظمي اين مجله دانستنيها چندتاست؟؟!! من چند روز پيش شماره 2 اسفندو خريدم ولي امروز دوباره شماره 2 با يه چاپ ديگرو ديدم!!! بالاخره اين دانستني هاي شما و اقاي نوروزي كدومه؟؟؟[متفکر][گل]