بی نوشتن چه کنم ؟

مدتی است که زیر انبوهی از کارهای غرق شده ام و فرصتی نیست تا یادداشتی را در اینجا بگذارم. از سویی می بینم که اگر بخواهم بنویسم پایم به حوزه های دیگری غیر از حوزه تخصصی ام باز می شود و این خود مانعی در نوشتنم شده بود. اما چه باک . مگر نه اینکه اگر تخصص به رشته تحصیلی باشد من دانش  آموخته ریاضیاتم و اگر به حرفه روزنگامه نگاری علمی واگر به علاقه ،‌عضوی از کاروان نجوم و در یک کلام چه بخواهم و چه نخواهم عضوی از قافله مریدان دانش؟

مگر نه اینکه همه باور داریم که علم و دانش در سرزمین ما و چه بسا در همه جای دنیا نسبتی نا گسستنی با جامعه دارد و فرهنگ و سیاست و اقتصاد از آن تاثیر می گیرند و بر آن تاثیر  می گذارند.

پس چرا باید بترسم از گفتن و نوشتن در باره آنچه می اندیشم و فراتر از ایده ای فردی است که شاید بد نباشد نظر دیگران نیز بدان جلب شود تا بدان بیاندیشند یا مرا از گمراهی در اندیشه خود بازدارند؟ و یا شاید تنها دردلی باشد یا فغانی یا فریادی؟ چه باک اگربه ریاضیات و نجوم و روزنامه نگاری مربوط نباشد؟

پس به تاکیدی دوباره می گویم از این پس آنچه در این صفحه مجازی می خوانید دیدگاههای شخصی است که فارغ از شخصیت های حقوقی ام می نویسم و همه آنها اگر مستند نباشد به سندی نظر شخصی است و برداشتی فردی و قابل خدشه. سعی خواهم کرد مستند سخن گویم و شنوای نقدها و نظرها باشم اما به واسطه آنکه معتقدم وبلاگ نیز یک رسانه است و رسانه ممکن است خطا کند اما حق توهین و تخریب ندارد پس اگر در نظرها از این پس متنی که حاوی توهین به شخص یا افرادی باشد این اجازه را برای خود محفوظ می دانم که آن را پاک کنم و پیشاپی میخواهم که از این بابت نرنجید که فضای وبلاگ ما نیز چون بسیاری حوزه های دیگر دستخوش بی ادبی است و من اگر نتوانم همه را اصلاح کنم شاید بتوانم حرمت خانه خود را داشته باشم.

در این ماههای اخیر حجم بالای کارهای اجراییم باعث شده از نوشتن آن طوری که می خواهم دور بیفتم و امیدوارم این یادداشتهای گاه و بی گاه آغازی باشد برای نوشتن دوباره . به راستی انسان بدون نوشتن و بدون خواندن چه می شد؟ هزار افسوس می خورم از فرصت هایی که از کف دادم . نخواندم و ندیدم و سودی نبردم از همه سودهای جهان که در کنارم بود و قدر ندانستم.

شاید این آغازی دوباره باشد که نمی دانم بی نوشتن چه کنم؟

/ 5 نظر / 3 بازدید
آريانا آريارمن

درود بر شما جناب ناظمی من به داشتن هموطنی همچون شما افتخار می کنم. واقعاْ‌ روح خيام و طوسی در شما دميده شده. شما يکی از افتخارات ايران زمين هستيد. شما مهربانيد از وجود شما پيداست. همه ی ما ايرانيان دست شما را می بوسيم و زحمات بی دريغ شما را ارج می نهيم. من به همه ی علوم علاقه مندم. از علم نجوم هم خيلی خوشم می آد. برای اينکه دوست خوبی چون شما داشته باشم به وبلاگم بياييد و اگر خوشتون اومد در مورد تبادل لينک خبرم کنيد. با سپاس بی پايان تا درودی ديگر بدرود ايرانی متعد آريانا تکه سنگی بر روی آب

فروشگاه تک زنگ

دوست خوب نادیده ام... سلام فروشگاه تک زنگ آغاز به کار کرد. این فروشگاه متعلق به خود شماست. همکاران ما در حال اضافه کردن محصولات جدید به فروشگاه هستند. اگر محصول خاصی مدنظر شماست به ما اطلاع دهید. فروش فوق العاده ما را از دست ندهید. در ضمن برای تبادل لینک رایگان(به مدت محدود) نیز کافی است تا کدهای موجود در صفحه لینکدونی فروشگاه را در قالب وبلاگ خود copy و paste کرده، سپس از قسمت تماس با ما به ما اطلاع دهید تا همکاران ما لینک شما را بیفزایند. *تا این لحظه بیش از هفتاد وبلاگ به ما پیوسته اند.* (راستی! همزمان با نیمه شعبان 7 شهریور یک سورپرایز فوق العاده برای وبلاگ هایی که تبادل لینک کنند، داریم...) آدرس فروشگاه: www. T A K Z A N G .ir خودتان آدرس را تایپ کنید یا اینکه تمام فاصله های موجود در آدرس را بردارید(تک زنگ دات آی آر)

نفيسه ب.

دوست عزیز/ استاد گرامی بنده مدّتی است که خوانندۀ وبلاگ شما بوده‌ام. حال از شما دعوت می‌کنم خوانندۀ مطلبی کوتاه در وبلاگ من باشید که آن را نگاشته‌ام، به پاس آموخته‌هایی که با خواندن وبلاگ شما اندوخته‌ام. اگر هم قدم رنجه نخواهید کرد و من افتخار میزبانی شما را برای یک بار هم که شده نخواهم داشت؛ اجازه بدهید همین جا سپاسگزار تمام آنچه که از شما آموخته‌ام، باشم. ارادتمند شما نفیسه ب. http://nafisehb.blogfa.com/

الهام

سلام آقای ناظمی. واقعا ممنون که اين همه جواب ايميلهاتون ميديد اين مطلبو واقعا راست گفتيد خدا وکيلی من اگه ۲ روز کتاب نخونم به خدا انگار که آلزايمر گرفتم اما اگه بخونم حافظم عالی ميشه و همه چيزو زود دريافت ميکنم. موفق باشيد

نیلوفر

سلام شما میدونین رشته مهندسی نجوم که در دانشگاه خواجه نصیر راه اندازی شده درباره چیه؟