دومین مسابقه چیستا (ضمیمه سیب)‌ با همکاری موسسه آسمان شب

ضمیمه علمی و پزشکی روزنامه جام جم (سیب) با مشارکت موسسه طبیعت آسمان شب ایران دومین مسابقه خود با نان چیستا را برگزار می کند. جوایز این مسابقه مجموعه ای از تلسکوپها خواهد بود که از طرف موسسه آسمان شب تقدیم برندگان می شود

متن این مسابقه به شرح زیر است

شهرهای آینده ما

از این هفته دومین مسابقه هفته‌نامه «سیب» با هدف مشارکت بیشتر مخاطبان و همچنین فراهم کردن فرصتی برای ارائه ایده‌های جدید اجرا می‌گردد. موضوع دومین دوره این مسابقه به شهرهای آینده اختصاص دارد

سال گذشته سیب با همکاری سامسونگ اولین مسابقه بزرگ خود را برگزار کرد. مسابقه‌ای با موضوع آینده نوشتن که با معرفی برندگانش جوایزشان به آنها اهدا شد. اکنون سیب با همکاری موسسه طبیعت و آسمان شب ایران که عرضه‌کننده محصولات علمی نجومی و برگزارکننده دوره‌های آموزشی در زمینه نجوم و فضا و همچنین برگزارکننده تورهای تخصصی نجومی است، ‌دومین مسابقه خود را برگزار می‌کند.موضوع این مسابقه شهرهای آینده است. امروز بشر بیش از هر زمانی به شهرها هجوم آورده و در آنها مستقر شده است. زندگی در شهرها شرایط متفاوتی را تجربه می‌کند. اگر نگاهی به روند افزایش جمعیت جهان، ‌آلودگی‌های محیط زیست، ‌گرمایش زمین، ‌کمبود منابع آب، ‌ترافیک، ‌ساخت و ساز. مواجهه با رویدادهای طبیعی مانند طوفان‌های غبار و زلزله، ‌داشته باشید. خواهید دید شهرهای آینده با امروز قطعا تفاوت خواهد داشت. فرض کنید یک باره به 50 سال آینده سفر کرده‌اید و وارد تهران یا هر یک از ابر شهرهای آینده شوید. با چه منظره‌ای مواجه خواهید شد و چگونه این شهر را توصیف خواهید کرد؟ این سوال مسابقه سیب است. به یاد داشته باشید در پاسختان باید موارد زیر را در نظر داشته باشید.

1 ـ شهر آینده فرضی ما میزبانی جمعیتی در حد 30 میلیون نفر خواهد بود.

2 ـ در 50 سال آینده بحران آب وجود خواهد داشت بنابر این باید شهر حداکثر بازیافت را داشته باشد.

3 ـ تولید زباله و بازیافت آن در نظر گرفته شود.

4 ـ شهر باید بتواند انرژی مورد نیاز خود را به طور مستقل تامین کرده و نیاز‌های ساکنان خود را ارائه دهد.

5 ـ مساله خانه‌های مسکونی در این شهر باید مقاوم در برابر بلایای طبیعی بوده و از سوی دیگر براساس حداقل مصرف انرژی بنا شده باشد و ممکن است برخی از ساختارهای آشنای منازل امروز در آینده تغییر کند.

6 ـ سیستم حمل و نقل این شهر باید مطابق نیاز‌های آن توصیف شود.

همه پاسخ‌ها باید بر اساس و مبنای اصول علمی موجود در زمان حاضر و توجه به مشکلات موجود و توسعه آنها رخ دهد. همه پیش‌بینی‌ها و آینده‌نگری‌ها باید بر اساس روندی منطقی و علمی بیان شده باشد و برای هر توصیفی دلیل علمی مشخصی وجود داشته باشد.شما می‌توانید توصیف خود از این شهر و دلایل خود را حداکثر تا تاریخ 12 خرداد 1389 از طریق پست الکترونیک Sib@jamejamonline.ir (در قالب فایل‌های Word‌ ـ MS یا PDF)‌ یا از طریق نامه به نشانی تهران ـ خیابان میرداماد، ‌جنب مسجد الغدیر، ‌روزنامه جام‌جم. ضمیمه سیب ارسال نمایید.

لطفا حتما روی پاکت نامه یا در بخش subject ایمیل خود بنویسید مسابقه سیب.

اسامی برندگان در تاریخ 20 خرداد 1389 در سیب اعلام خواهد شد.

جوایز این مسابقه، ‌از طرف موسسه طبیعت و آسمان شب (Telescope.ir) اهدا خواهد شد و شامل تلسکوپ، بسته‌های کتاب و نرم‌افزار نجومی خواهد بود.

/ 0 نظر / 48 بازدید