شاید آخرین فرود اتلانتیس

چهارشنبه گذشته شاتل فضایی اتلانتیس، پس از به پایان رساندن ماموریتش در ایستگاه بین المللی فضایی به زمین بازگشت تا سی و دومین و شاید آخرین فرود خود را تجربه کند.

شاتل فضایی اتلانتیس با فرود خود در ایستگاه فضایی کندی عملا شمارش معکوس پایان کار شاتل های فضایی را آغاز کرد.هیچ برنامه برنامه ریزی شده ئدیگری برای پرواز اتلانتیس وجود ندارد و تنها در یکی از ماموریتهای بعدی این شاتل در حالت آماده باش قرار می گیرد تا در صورت نیاز و شرایط اضطراری برای امداد خدمه شاتل فضایی دیگر به مدار پرواز کند و این موضوعی است که تا کنون در تاریخ شاتل ها رخ نداده است.

بدین ترتیب با 2 پرواز دیگر شاتل های دیسکاوری و اندیور داستان طولانی شاتل ها برای همیشه به پایان می رسد.

شاید دیگر هیچ وقت شاتل ها به فضا پرواز نکنند و بشر با یکی از کارآمد ترین ابزارهای فضایی خود برای همیشه خداحافظی کند. البته این امکان نیز وجود دارد که در اثر برخی مذاکرات تا چند ماموریت اضافی برای شاتل ها در نظر گرفته شود اما این موضوعی است که هنوز هیچ قطعیتی برای آن متصور نیست.

با بازنشسته شدن شاتل ها و بر اساس برنامه جدید ناسا (شماره 196 ماهنامه نجوم را ببینید) سفر به مدارهای پایی و ایستگاه فضایی به آژانس فضایی روسیه و بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

از هم اکنون چندین موزه بزرگ به دنبال خرید شاتل ها پس از بازنشستگی هستند و مقامات حداقل در یک مورد قول مساعدی در این باره به موزه هوا و فضا اسمیتسونین داده اند و قرار شده است شاتل فضایی دیسکاوری پس از بازنشستگی به این موزه اهدا شود جایی که هم اکنون شاتل فضایی اینترپرایز که نسخه آزمایشی شاتل های فضایی بود را نیز در اختیار دارد. هر یک از موزه هایی که بخواهند آتلانتیس یا اندیور را در اختیار بگیرند و همینطور اسمیتسونین که قول در اختیار گرفتن دیسکاوری را گرفته است باید مبلغ ٢٨/٨ میلیون دلار به ناسا بپردازند

/ 3 نظر / 111 بازدید
حامد ÷و

سلام آقای ناظمی ببخشید که به مطلب ربطی نداره! مجله دانستنیها چرا در تبریز توزیع نمیشه؟ ممنون

Hossein

درست است. چون وقتي پرتاب هر يك از اين فضاپيماها بيش از 1.5 ميليارد هزينه دارد معلوم است كه دنبال جانشين ارزانتر و جديد تر بگردنند.

طلوع اندیشه

سلام خیلی مخلصیم اقای ناظمی ما کلا شما رو دوست داریم من ساکن اصفهانم برای کار تو زمینه نجون توی اصفهان کمک میخواستم