مقدمه ای کوتاه بر ریاضیات

کتاب مقدمه ای بسیار کوتاه بر ریاضیات از مجموعه کتابهای مقدمه ای بسیار کوتاه بر علوم است که از سوی انتشارات آکسفورد منتشر می شود . این مجموعه را یکی از بهترین مجموعه های درباره علم برای عموم ارزیابی کرده اند چرا که نویسندگان آن که همگی دارای تخصص بالا در زمینه مورد نظر هستند سعی کرده اند به زبانی قابل فهم اما نه پیش پا افتاده موضوعات را از زاویه نگاهی خاص مورد بررسی قرار دهند.
ویلام تیموتی گروز (William Timothy Gowers) متولد سال 1963 و استاد ریاضیات محض دانگاه کمبریج است. او صاحب کرسی راوس بل در این دانشگاه است و در سال 1998 توانست به دلیل فعالیت های موثرش در ریاضیات و به خصوص تحقیق برروی نظریه میدان ها ، مدال فیلدز را که عالی ترین نشان علمی است که به ریاضیدانان اهدا می شود ، دریافت کند.


او در این کتاب سعی دارد خواننده را به پشت پرده ریاضیات ببرد و او را با تفکر مجرد آشنا کند، تفاوتی که بسیاری از دشواریهای ریاضیات را پشت سر گذاشته و باعث می شود مخاطب پس از خواندن و مطالعه این کتاب به گونه دیگری به ریاضیات بنگرد اگر چه این کتاب ،برای عموم نوشته شده است اما مطالعه آن نیازمند تفکر و دقت در مسایل عنوان شده است. خوانندگان با گذر از پیچ و خم های کتاب و تفکر بر آنها متوجه ساز و کارهایی می شوند که پیش از این از نظر آنها پنهان بود و بدین ترتیب شاید محو زیبایی ریاضیاتی شوند.

ترجمه ای از این کتاب را انتشارات حکمت منتشر کرده است که جزییات آن را می تواند در اینجا بخوانید

/ 8 نظر / 164 بازدید
محسن مرادی

سلام ودرود برشما اقای ناظمی تو نمایشگاه کتاب کتاب نجوم وفضارو تهیه کردم دستتون درد نکنه کتاب خیلی خوبی شده برای اونایی که می خوان وارد نجوم بشن منبع مناسبیه خواستم از شما وهمکارهای دیگرتون در تهیه این کتاب تشکر وخسته نباشید عرض کنم اسمانتان پرستاره

علی

سلام آقای ناظمی کتاب بسیار خوبی برای ورود به نجو دارید خیلی متشکرم

فرهاد ذكاوت

سلام پوريا جان تبريك مي‌گم براي كتاب و اميدوارم بسيار پرفروش باشه. شانس اوردي كتاب من دو سال دست حكمت مونده.

احسان میرزائی

سلام .... امیدورام هفته خوبی را شروع کرده باشید ... پر انرژی ... [لبخند][چشمک] ما هم به روزیم

mirad

سلام تبريك سوال: هرچند تا حالا اين جا شما به سوال هاي من جوا ب نداديد واين يكي هم جواب نمي ديد تا فاسد شه ولي خوب من مي پرسم: درباره ي اين مسابقه بايد اون دنياي واقعي كه پيش مي اد رو بنويسيم يا اون چيزي كه مي تونه رخ بده خوب خيلي اتفاقها مي تونه بيفته اما ممكنه در جهان مردم عمليش نكنند !

احمد الستی

سلامم نمی دانم چرا فضای سخت ریاضیات هنوز باعث نشده که از آن به طور کامل زده بشوم اما چیزی که واقعا مطمئنم این است که باید حساب دیفرانسیلم را دوباره در شهریور امتحان بدهم...[زبان] اما این کتاب ارزش خواندن دارد دیگرررر

شادبانو

به‌به... مبارکه... چه بی صدا...[لبخند]

سینا

سلام خسته نباشید برای ما بچه های شهرستانی چطور میشه تهیه اش کرد اینترنتی که ندیدم