بازگشت بادبادک‌ها به آسمان تهران

یکی از نوستالژی‌های ما ساختن و تماشای پرواز بادبادک‌های رنگارنگ در آسمان شهرهایمان است. سال‌ها پیش یکی از تفریحات رایج بهار و تابستان، خم کردن چوب و چسباندن کاغذ و کیسه‌های پلاستیکی با کمک سریش و چسب و ساختن دنباله‌های رنگارنگ کاغذی برای آنها بود. عصرها اگر به آسمان نگاه می‌کردی در گوشه و کنار بادبادک‌‌های رنگی را می‌دیدی که با چهره‌های متفاوت نقاشی شده آسمان را تزئین کرده بودند، ساخت و پرواز این بادبادک‌ها سرگرمی نبودند بلکه بچه‌ها به کمک آن یاد می‌گرفتند چگونه باید هندسه بادبادک‌هایشان را تهیه کنند یا چگونه آنها را بر جریان بادها شناور سازند که بادبادک‌هایشان بالاتر رود و این خود تجربه عملی قوانین فیزیک بود.

برای خانواده‌ها هم بهانه‌ای بود تا به طبیعت بروند و پرواز بادبادک‌ها را به تماشا بنشینند و از همه مهم‌تر برای خود شهرها این بهترین بهانه بود تا به همه نشان دهند که روح شادی در دل مردم زنده است و چهره شهر با پرواز بادبادک‌های بازیگوش زیباتر است. چند سالی بود که گویی بادبادک‌ها از شهرها (حداقل تهران)‌ قهر کرده بودند، دیگر دیدن بادبادک‌ها اتفاقی عادی نبود و استثنا به شمار می‌آمد تا این که از چند سال پیش عصرها در پارکینگ پارک پردیسان تهران دوباره بادبادک‌ها به هوا برخاستند، شاید کسانی که اولین بار در این محل پس از سال‌ها بادبادک‌ها را به پرواز درآوردند، خود نیز گمان نمی‌کردند زمانی برسد که صدها بادبادک عصرهای تهران را رنگین کند. امسال عید اگر به تهران سری می‌زدید، هر روز می‌توانستید جشنواره‌ای از رنگ و حرکت و شادی را در این محل ببینید. چشم‌انداز برج میلاد را چهره‌های بازیگوش بادبادک‌ها پر می‌کردند. بادبادک‌ها پس از چند سال دوری کم‌کم دوباره به آسمان تهران بازگشتند و هر روز تعدادشان بیشتر می‌شود. امسال دیگر فقط پردیسان میزبان بادبادک‌ها نبود که تقریبا اغلب پارک‌ها و مکان‌های عمومی پرواز بادبادک‌ها را جشن گرفته بودند. بادبادک‌بازها نه فقط خودشان لحظات زیبایی را تجربه کردند که رهگذران را نیز از دیدن شهری زنده و شاد به وجد آوردند. بسیاری از این رهگذرها بار دیگر سراغ خاطره‌های خود خواهند رفت تا شاید آنها هم به جمع بادبادک‌‌بازهای پایتخت بپیوندند؛ بادبادک‌بازهایی که آسمان شهر را به زیباترین شیوه رنگ‌آمیزی می‌کنند.

/ 7 نظر / 19 بازدید
رها

سلام آقای ناظمی. یه سوال شما رشتتون تو دانشگاه چی بود؟ میشه بگین؟ خواهش واسم مهمه!! و اینکه دبیرستان ریاضی بودین؟ من تجربی می خونم ولی عاشق نجومم خونوادم نذاشتن ریاضی بخونم الان آماتوری نجومو کار می کنم می خواستم بدونم میشه از تجربی تو یه نجوم فعالیت داشت؟ میشه راهنماییم کنین؟ راستی یه چیز دیگه: من بزرگترین افتخار زندگیم اینه که شما رو از نزدیک دیدم!! و ازتون امضا گرفتم!!!!!!!!!! خوشحال میشم به سوالام جواب بدین

سلام اگه امکانش هست مطلبی راجع به چگونگی تحقیقق و مقاله نویسی در علوم پایه بنویسید. با تشکر فراوان

سنا

سلام آقای ناظمی ! وب بسیار پر محتوایی دارین ... خیلی فوق العاده است !

هدیه

سلام ،آقای ناظمی چه خبر از دانستنیها؟

قطار اسپانیایی

خوشحالم که وبلاگ‌تون رو بعد مدت‌ها دوباره پیدا کردم. اگه یادتون باشه یه کتاب نوشته بودم که چاپ شد و فرستاده بودم که نظرتون رو بگید. در مورد سریال لاست. :) سلام پوریا جان.

حسین

موافقم اما بياد داشته باشيم كه شور و شوق ساختن بادبادك هاي قديمي با استفاده از ني و كاغذ روزنامه و چسب سريش خيلي بيشتر مزه داشت تا خريدن سه سوته يك بادبادك پلاستيكي با قرقره فانتزي و..... سرگرمي ساخت و هوا كردن يك بادبادك براي كودك يا نوجوان او به خلاقيت و تخيل بالاتري سوق مي داد ديد مثبت شما واقعا" قابل تقدير است

پانی

وقتی اسم بادبادک رو می شنوم یاد رمان بادبادک باز می افتم وبسیار ناراحت میشم.