این روزها که می گذرد

فرآیند اسباب کشی فرآیند خسته کننده ای است حتی اگر خودت کار چندانی انجام ندهی و دیگران زحمت کارها را بکشند.

اسباب کشی ما هم با کمک دوستان تمام شد و بعد از مدتی دوباره با وصل شدن اینترنت و بقیه وسایل زندگی داره شروع می شود. در این مدت اما زمان می گذشت و سیل رویدادها هم در جریان بود

برنامه آسمان شب در پایانی حزن آلود به اتمام رسید. تنها خداحافظی این برنامه کلامی کوتاه در هنگام پخش تیتراژ آن بود و احساس اینکه برنامه ای که قریب به 10 سال سعی در ترویج نجوم داشت چه آرام به پایان رسید. چیزی که بیش از پایان برنامه من را شگفت زده کرد اظهار نظرهایی بود که در جامعه مجازی بعد از پایان این برنامه شنیدیم و خواندم . همانطور که در باشگاه نجوم پیشین هم گفتم به نظر من آسمان شب برنامه ای بود با هویت تهیه کنندگانش . کامل نبود اما چه چیزی و یا چه برنامه کاملی سراغ داریم که همه سلیقه ها را پوشش داده باشد. برخی از انتقادها از این برنامه بیشر به شوخی شبیه بود جمله تکراری حلقه بسته کارشناسان که نمی دانم به چه گروهی اطلاق می شود . من شاید به دلیل این که قریب به 2 سال است نه در این برنامه و نه در برنامه های دیگر رادیویی و تلوزیونی حضور نداشتم، بتوانم به جرات بگویم که چنین حلقه ای وجود نداشت دست کم تا جایی که من می شناسم کسی نبود که توانایی حضور در مقابل دوربین را داشته باشد و در این برنامه شرکت نکرده باشد. فهرست طولانی میهمان های این برنامه برای کسانی که این نقد را مطرح می کنند باید کافی باشد.

گفته می شد که در این دانشگاه دروغین برخی کارشناس شدند. دوستان عزیزم لفظ کارشناس الزاما به معنی کسی نیست که دارای مدرک لیسانس باشد. لیسانس در سیستم آموزش عالی ایران به نام مدرک کارشناسی شمرده می شود بنابراین بنده ای که لیسانس ریاضیات دارم ، الزاما کارشناس ریاضیات نیستم. بلکه دارای مدرک کارشناسی در رشته ریاضیات از دانشگاه فردوسی هستم. در حوزه ژورنالیسم و از جمله ژورنالیسم علمی افرادی که در یک حوزه مشخص فعالیت می کنند و اخبار، رویدادها و جریان های آن حوزه را دنبال می کنند کارشناس خوانده می شوند. برای مثال در برنامه تلوزیونی در باره فوتبال کارشناس داوری کسی است که در باره آن حوزه اطلاعات، تخصص و یا تجربه عملی داشته باشد در حالی که ما رشته دانشگاهی داوری نداریم.

لفظ کارشناس برای ارایه کنندگان برنامه های آسمان شب هم به این معنی بود اگر برای آقای ابراهیمی عنوان کارشناس رویت هلال و گرفت ها استفاده می شد به خاطر این بود که ایشان در نجوم آماتوری تمرکز بیشتری در این حوزه داشت و رویدادهای این حوزه را دنبال می کرد و می توانست سوال های مروبطه را پاسخ دهد. درباره من و بابک امین تفرشی و همینطور پژمان هم فرآیند طولانی طی شد تا مسولان موجودیتی به نام روزنامه نگار علمی را بپذیرند و در مورد پژمان مدت بیشتری صرف شد تا قبول کنند عنوان ستاره شناس آماتور کافی است.

داستان باندهای پشت پرده ، مافیای اقتصادی ، کسب درآمد و ... آن قدر عجیب هست که لازم به توضیح نباشد البته من از در آمد برنامه بی اطلاعم اما می دانم دریافتی من به اندازه هزینه رفت و آمدم به محل ضبط و پخش این برنامه در طول سال هایی که به ان کمک می کردم هم نمی شده است.

ای کاش آسمان شب می ماند - نه برای ما که به عنوان سرمایه ای برای برنامه سازی علمی در این کشور - و گروه های دیگر نیز می آمدند و برنامه های دیگری می ساختند و در این رقابت مردم سود می بردند کما اینکه تولد پر شگون و خجسته ماهنامه آسمان شب بیشترین سود را به جامعه منجمان آماتور رساند.

البته انتقادهای زیادی هم بر این برنامه وارد است که باشد برای وقتی دیگر! 

اما پایان آسمان شب جرقه ای را در ذهنم ایجاد کرد که چقدر ساده بسیاری از کارهای جالب و خاطره انگیز ما - که البته شاید فقط برای خودمان ارزش داشته باشد و برای بقیه رویدادی معمولی باشد - به راحتی از حافظه پاک می شود. به همین دلیل تصمیم گرفتم هر از چندگاهی در این وبلاگ خاطره هایی از کارهای قدیمی بگذارم برخی تلخ و برخی شیرین و برخی فقط یادآوری. شاید خاطره ای از برنامه آسمان شب و یا مصاحبه ای در جام جم و یا مجله نجوم. شاید برای خواننده ام چندان فایده ای نداشته باشد اما شاید چیزی از دل این خاطره ها به درد ایشان نیز خورد.

همینطور درس نامه هایی را که برای مدرسه همشهری آماده می کنم را به تدریج اینجا هم منتشر می کنم و همینطور قصد دارم بخش سینمای علمی - تخیلی که مدت طولانی است در ضمیمیه سیب جام جم چاپ می شود را دوباره اینجا بگذارم البته قدری کامل تر و با تفضیل بیشتر . 

شاید این روزها که می گذرد از مانیز خاطره ای خوش در ذهن دیگران بماند

/ 10 نظر / 21 بازدید
ن

چقد خوب شد که اینا رو گفتین![لبخند] این ایده خاطره هم خیلی جالبه، البته به شرطی که به دلیل مشغله زیاد وسطش رهاش نکنین[چشمک]

نسرین

خاطره های بسیار خوشی حتی همین الان در ذهن خواننده هاتون نقش بسته. امیدوارم اونقدر از این کارها لذت ببرین که شاهد کارهای بیشترتون باشیم.

سینا

من با تمام وجودم میگم اقای ناظمی واقعا ای کاش اسمان شب میماند این برنامه زندگی من رو عوض کرد ممنون از یادداشت زیباتون

شبنم

من هم با شما موافقم که برنامه ی آسمان شب بهتر بود هنوز هم ادامه داشته باشه. آسمان شب برای من که توی یه شهر بزرگ با امکانات خوب برای نجوم، زندگی نمی کنم،یه امید بود برای رسیدن به نجوم.من با وجود شما و همه ی کارشناسان نجومی بود که امیدوار شدم و به این نتیجه رسیدم که خودم باید شروع کنم. لطفا به من بگید که چه طور یه منجم آماتور بشم. ممنونم.

شبنم

من هم با شما موافقم که برنامه ی آسمان شب بهتر بود هنوز هم ادامه داشته باشه. آسمان شب برای من که توی یه شهر بزرگ با امکانات خوب برای نجوم، زندگی نمی کنم،یه امید بود برای رسیدن به نجوم.من با وجود شما و همه ی کارشناسان نجومی بود که امیدوار شدم و به این نتیجه رسیدم که خودم باید شروع کنم. لطفا به من بگید که چه طور یه منجم آماتور بشم. ممنونم.

شبنم

من هم با شما موافقم که برنامه ی آسمان شب بهتر بود هنوز هم ادامه داشته باشه. آسمان شب برای من که توی یه شهر بزرگ با امکانات خوب برای نجوم، زندگی نمی کنم،امیدی بود برای رسیدن به نجوم.هر چند توی یک سال اخیر به خاطر دانشجو شدنم نتونستم این برنامه را به خوبی قبل دنبال کنم. من با وجود شما و همه ی کارشناسان نجومی بود که امیدوار شدم و به این نتیجه رسیدم که خودم باید شروع کنم. لطفا به من بگید که چه طور یه منجم آماتور بشم. ممنونم.

اسمان

اسمان شب برای من اولین پله بود شاید به همین خاطر نبودنش برایم سنگین بود بیش از انکه فکرش را بکنم ...ساده تمام نشد...حداقل برای من...که ای کاش هرگز نمی شد!

یسنا

زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست هرکسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود صحنه بیوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسبارند به یاد! نغمه ی آسمان شب تا ابد در ذهن و یاد همه ی ما باقی می مونه! در این روز های غمبار فقط وفقط یک چیز برای من باقی مونده که نمی ذاره دست از زندگی بکشم و اون "امید به آینده " است ! آینده ای که به دست خودمون ساخته خواهد شد! ... اما این اتفاق حق آسمان شب نبود... امیدوارم افرادی که باعث این اتفاق وحشتناک شدند یک روزی زشتی عملشون رو درک کنند... هرچند که تا اون موقع دیگه کار از کار گذشته...! به امید روز هایی شاد و روشن در آینده!

نازنین

سلام اسمان شب برای خیلیها از جمله من یه نقطه شروع بود. اسمان شب با اجرای خوب مجری محبوبش برای من یه کلاس بود. این برنامه همیشه در یادها با قی میمونه.

مریم

برنامه اسمان شب تمام شد اما اسمان شب ما بی پایان است و ادامه دار. هنوز ستاره ها,ماه, سحابی ها,صور فلکی و......... هستند و باقی. و چشمان ما هم............. که ببینیم و بنگریم این زیبایی ها را که تمام ناشدنیند.