تخریب بخش هایی از اتاق کنترل آژانس فضایی ژاپن

زلزله مهیب 9/8 ریشتریکه روز جمعه ژاپن را لرزاند، تنها باعث بروز سونامی گسترده و آسیب رسانی به تاسیسات هسته ای این کشور نشده است. بلکه به گفته یکی از سخنگویان آژانس فضایی ژاپن، ایستگاه کنترل بین الملیی فضایی ژاپن واقع در سوکوبا بهشدت آسیب دیده است و این امر باعث شده است تا ناسا کنترل سیستم های آزمایشگاه های ژاپنی را بر عهده بگیرد.

به گزارش اسپیس فلایت ناو:
تصاویری که ازمرکز کنترل، مرکزفضایی سوکوبا (Tsukuba) منتشر شده است، نشانازواژگون شدن کمدا و تجهیزات مستقر در این ایستگاه دارد و برخی گزارش ها از احتمال ریزش بخش هایی از سقف خبر می دهد اینمرکز 30مایلی شمال شرق، توکیو قرار دارد.

اتاق کنترل پیش از زلزله


آزانس فضایی ژاپن از پس از حادثه تاکنون هیچ به روز رسانی برروی وب سایت خود انجام نداده است و تنها اعلام کرده که بازدیدهای عمومی از این مرکز به دنبال حادثه روزجمعه تا اطلاع ثانوی لغو شده است.
سخنگویان ناسا اعلام کرده اند مرکزکنترل ماموریتهای فضایی ناسا در هوستون ایالاتمتحده نظارت بر دور سنجی آزمایشگاه تحقیقاتی Kibo و محموله H-2 ژاپن که یک بار بر روباتیک است را بر عهده گرفته است. کلی هومفرایز (Kelly Humphries) یکی از سخنگویان ناسا اعلمکرده است سازمان فضایی ژاپن ، ژاکسا، تمامی سیسستم های مستقر در این مرکز را پیش از تخلیه به حالت خاموش در آورده و تلاش و تحقیقات ناسا و دیگر آژانس های بین المللی برایادامه عملیات Kibo بی وقفه ادامه خواهد یافت.
پیش ازاین و زمانیکه طوفان های حاره ای شدید رخ می دادند ، ناسا نیز عملیات نظارت بر پروازهای فضایی خود را از هوستون به مرکز فضایی جانسون منتقل کرده بود و از این جهت تجربه این جابجایی عملیات نظراتی را دارد.

بخشی از آسیب های اتاق کنترل بعد از زلزله


هومفرایز در باره اقدامات انجام شده فعلی گفت، مطابق برنامه قرار بود جمعه محفظه محموله بر HTV باز شود که فعلا این اتفاق تا روز دوشنبه بعد به تعویق افتاده است و ناسا مطابق توانایی ها حمایتی مرکز فضایی سوکوبا برنامه را تنظیم می کند.
این محموله و آزمایشگاه بخش هایی ازایستگاه بین المللی فضایی هستند. فضانوردان ساکن در ایستگاه فضایی با استفاده از بازوی روباتیک ایستگاه، این محموله بر را به سوی دریچه ای که شاتلفضایی دیسکاوری به آن متصل بود هدایت کرده بودند.
امکانات آژانس فضایی ژاپن در سوکوبا علاوه برمرکز کنترل ماموریت های فضایی در بردارنده مرکز تعلمیات فضا نوردی و مرکز پرتاب های فضایی نیز بود.

بخش هایی از اسیب های مرکز کنترل پرواز های فضایی ژاپن

تصاویر از spaceflightnow.com


این مرکز همچنین پایگاهی برای گذراندن مراحلآزمون ماهواره های ژاپنی به شمارمی رود. درحال حاضر فضا پیمای ماموریت رصدتغییرات جهانی که قرار است در پایان سال جاری میلادی به فضا پرتاب شود در این مرکز در حال گذراندن آزمون ها است.
یکی دیگر ازمراکر مهم فضایی ژاپن، کارخانه صنایع سنگین میتسوبیشی است که راکت های H-2A و H-2B را در شهر ناگویا می سازد. این شهر که در جنوب غرب توکیو قرار دارد از مرکز زلزله فاصلهداشته و آسیبی ندیده است.
زلزله روز جمعه امواج شدید سونامی رادر پی داشت. مرکز پرتابهای فضایی ژاپن در جزیره تانگاشیمااز دسترس امواج سونامی در امان ماند و دوربین های پخش زنده این پایگاه نشانی از آسیب های قابل رویت در ساختمان اسمبلی راکت ها و سکوهای پرتاب را نشان نمی دهند.

برای دیدن تصاویر زنده پایگاه پرتاب های فضایی جزیره تانگاشیما به این لینک مراجعه کنید. توجه داشته باشید تصاویری که شب هنگام تهیه می شود به دلیل نبود منابع نور محلی واضح نیستند.

/ 0 نظر / 53 بازدید