دعوت از جیمز کامرون برای مهار نفت

 

مقامات دولتی ایالات متحده روز گذشته (دو شنبه) از جیمز کامرون کارگردان برجسته سینما که ساخت آثاری همچون بیگانه، ترمیناتور، تایتانیک و آواتار را بر عهده داشته است برای شرکت در جلسه ای دعوت کردند تا به همراه گروهی از دانشمندان و متخصصان، ایده‌های جدیدی برای مهار نشت نفت در خلیج مکزیک پیدا کنند. 

البته دعوت از کامرون که 2 فیلم پرفروش تاریخ سینمای جهان از ساخته‌های اوست، به دلیل استفاده تبلیغاتی از اسم او نیست. جیمز کامرون یکی از باتجربه‌ترین افراد در کار در اعماق دریاست. او برای ساخت 2 فیلم تایتانیک و ژرفای خود فناوری‌های نوینی برای کار و فیلمبرداری در اعماق آب ابداع کرد و کار کردن در شرایط عمیق به یکی از علاقه‌های او بدل شده است.

او بارها مجموعه‌های مستندی از اعماق دریاها و اقیانوس‌ها تهیه کرده است و حتی برای آزمودن تجهیزات جدید که قرار بود در فیلم آواتار مورد بهره‌برداری قرار بگیرد با یک زیردریایی کاوشگر دوباره به سراغ بقایای تایتانیک رفت. این تجربه‌ها در کنار قدرت تخیل و ایده‌پردازی کامرون، شاید به دانشمندان کمک کند تا راه‌حل‌های جدیدی را برای مهار بحرانی بیابند که آمریکا و محیط زیست جهان را در بحران قرار داده است.

این گروه قرار است در حالی که شرکت بریتیش پترولیوم روش‌های جدیدی را برای مهار این نشت عظیم امتحان می‌کند در جلسه‌ای طوفان ذهنی ایجاد کنند و همه ایده‌های حتی به ظاهر غیرمنطقی خود را برای یکدیگر بیان کنند و از ایده‌های یکدیگر الهام بگیرند تا شاید بر اساس برآیند آن بتوانند راهی عملی برای مهار بحران پیدا کنند.

این اولین بار نیست که جیمز کامرون، کارگردان سینما به جلسه‌ای علمی دعوت می‌شود. جیمز کامرون پیش از این عضو شورای مشاوران ناسا، سازمان فضایی ایالات متحده بود و اخیرا بار دیگر چارلز بولدون رئیس ناسا از او برای بیان ایده‌هایی در زمینه توسعه علاقه به فضا میان مردم دعوت به عمل آورد.

در همان حال چند هفته پیش آزمایشگاه کاوش‌های رباتیک ناسا (JPL) که قرار است بزودی یک ربات کاوشگر به نام کنجکاوری را به مریخ اعزام کنند، از کامرون خواست تا دوربین‌های جدیدی که برای تصویربرداری 3 بعدی ساخته است را برای نصب روی این مریخ‌نورد‌ها بهینه کند تا دانشمندان بتوانند برای اولین بار مریخ را در بهترین کیفیت ممکن به شیوه 3 بعدی ببینند.

به این ترتیب کارگردان پیش رو و ایده‌پرداز که یکی از فعالان سرسخت محیط زیست نیز به شمار می‌رود، با ورودش به تلاش‌های مهار نشت نفت در خلیج مکزیک نه‌تنها تجربه و ایده‌هایش را با دانشمندان سهیم شده است که حضورش باعث خواهد شد توجه و حساسیت بیشتری نسبت به این موضوع ایجاد شود.

البته کامرون تنها هالیوودی نیست که به این کمک فرا خوانده شده بود پیش از این شرکت بی پی سعی کرده بود از کوین کاستنر بازیگر هالیوود نیز کمک بگیرد او و برادرش که مبدع روشی برای جدا کردن نفت از آب است به این مبارزه بزرگ فراخوانده شده بودند.
اگرچه تا کنون تلاش ها و ایده های جدید هم نتوانسته کمک کند اما این دعوت نشان از تلاش برای استفاده از همه امکانات برای حل مشکلات است.
اخیرا نیز دریل هنا بازیگر هالیوودی و یکی از بازیگران مجموعه بیل را بکش برای کمک به حل بحران شروع به فعالیت کرده است تا مردم را نسبت به عواقب این فاجعه آگاه کند. 
فاجعه ای به این بزرگی که که محیط زیست را به چالش کشیده است باید مورد توجه جدی قرار بگیرد و اگر چنین ستارگانی امکان حل مشکل را نداشته باشند حضورشان حداقل باعث افزایش توجه مردم به ابعاد رویدادی می شود که زندگی آنها را هدف گرفته است.

 

/ 7 نظر / 27 بازدید
نرگس

سلام چه آدم جالبیه این کامرون! زندگی هیجان انگیزی داره! راستی آقای ناظمی تولد دیروزتون مبارک![لبخند]

احمد الستی

سلام تولدت مبارک صد ساله بشی ایشالااااااااا

mirad

if healtly is star i wish for you galaxy

-

سلام. نظر من هیچ ربطی به این مقاله ی شما نداره. شما که روزنامه نگار علمی هستین فکر می کنم شاید بتونین کمکم کنین. دنبال یه مقاله ی علمی هستم راجع به دیدن آینده. آدمهایی که می تونن آینده رو ببینن. دنبال همین موضوع هم تو گوگل می گشتم که اتفاقی اومدم اینجا. دنبال مقاله راجع به فراروان پریشی آینده بینی هستم. ممنون می شم کمکم کنید. راستش نمی دونم چی استنباط کنید ولی... خودم این حالت رو دارم. تا حالا به کسی نتونستم چیزی بگم چون می ترسم. خوشم نمیاد مسخره ام کنن و فکر کنن دروغ می گم. تازگی ها خیلی بیشتر و کامل تر شده هر جوری شده باید کنترلش کنم. لازم نیست شما باور کنین. فقط اگر می تونین کمکم کنین راجع به این زمینه دریغ نکنین. مرسی.

کوير باکس

سلام عزيز اگر دوست داري آمار وبت رو بالا ببري حتمآ به سايت ما بيا موفق باشي

سروه

سلام شما می تونید ادرس سایتی رو به من بدید که بشه یک طرح پیشنهادی واسه مهار نفت رو ارایه داد؟

سما

Hiاستاد خوبيد؟من سمام چند باري براتون نظر فرستادم تازگيا يه وبلاگ راه اندازي كردم باعث مسرت وافتخارم ميشه اگه بهم سر بزنيدوجود شما به من اميد ميده خواهشمو براورده كنيد خوشحال ميشم راستي نظر يادتون نره www.ufo.blogfa.com[قهر][ناراحت]