کامرون برای مریخ نوردها دوربین 3 بعدی می سازد

 

بگذارید منتقدان سینمایی پس از دیدن فیلم آواتار شروع به خرده گیری از آن کنند. بگذارید از ضعف فیلمنامه آن گلایه کنند و درباره آن‌که چنین فیلم‌هایی برای تماشاچی جدی سینما ارزشی ندارد، سخن بگویند. بگذارید آنها همه ایرادهای ممکن را به این فیلم بگیرند اما واقعیت این است که آواتار بدون توجه به منتقدان جدی‌اش ‌مرزهای جدیدی را پشت سر می‌گذارد.

فروش این فیلم از مرز 2/7 میلیارد دلار گذشته است. چند روز گذشته که اولین پخش جهانی نسخه 2بعدی آن روی Blu Ray آغاز شد، تنها در روز اول 1/5 میلیون نسخه فروخت تا تمام رکوردهای پیشین را پشت سر بگذارد. این بدین معنی است که مردم این فیلم را دوست دارند، اما این همه ماجرا برای جیمز کامرون سازنده این حماسه نیست. کامرون اینک مرزهای کاوش‌های جهان را به پیش می‌برد.

 

دیدار چارلز بولدون رییس ناسا با جیمز کامرون

سازمان فضایی ایالات متحده آمریکا روز گذشته اعلام کرد در حال همکاری با جیمز کامرون برای ساخت نمونه‌ای از دوربین‌های تصویربرداری 3 بعدی است که کامرون آنها را برای فیلمبرداری فیلم آواتار، ‌ابداع کرده بود.

برنامه کاوش مریخ در مرکز تحقیقات روباتیک ناسا (JPL) پس از موفقیت برنامه مریخ نوردهای دوقلوی روح و فرصت در حال آماده‌سازی خودروی روباتیک پیشرفته‌تر و بزرگ‌تری هستند که قرار است سال آینده راهی مریخ شود. این مریخ نورد که کنجکاوی یا Curiosity نام دارد به ابزارهای دقیق‌تری نسبت به نسل قبلی خود مجهز است. پیش از این قرار بود این مریخ نورد به یک دوربین استریو (دوگانه) ‌برای تهیه تصاویر از چشم‌انداز پیش‌رویش مجهز باشد. اما اینک ناسا اعلام کرده است که قرار است با کمک و همکاری جیمز کامرون نمونه‌ای از دوربین‌هایی را که وی برای فیلمبرداری همزمان سه‌بعدی صحنه‌های فیلم آواتار استفاده کرده تا پیش از سفر این مریخ نورد در سال آینده آماده و روی آن نصب کنند.

اگرچه در سفرهای پیشین با دست‌کاری تصاویر ثبت شده از سوی دوربین‌های راست و چپ دوربین استریوی محققان به نمای 3 بعدی ساده‌ای از مناظر پیش روی مریخ‌نوردها دست می‌یافتند، اما این اولین بار خواهد بود که تصاویر واقعی و 3 بعدی از سطح مریخ پیش روی دانشمندان قرار خواهد گرفت. این تصاویر نه تنها کمک بسیار با ارزشی به ناوبری این روبات مریخ نورد (که قرار است با نیروی اتمی حرکت کند) خواهد کرد، بلکه می‌تواند به دانشمندان در رازگشایی از عوارض مریخی کمک کند.

بدین ترتیب دوربینی که با آن جیمز کامرون دنیایی خیالی و سیاره‌ای بیگانه را به تصویر کشیده بود این بار برای کشف سیاره مریخ به کار گرفته خواهد شد تا مرزهای فناوری و خیال به نزدیک‌ترین حالات خود در طول تاریخ برسد.

پیش از این نیز جیمز کامرون که قبل جزو شورای مشاوران ناسا بود با چارلز بولدون رییس ناسا در باره راه های ترویج علم و مسایل فضا نوردی دیدار و گفتگو کرده بود.

 

/ 4 نظر / 30 بازدید
احسان میرزائی

سلام .... حالتون خوبه.... آقا الان برنامه جام جم 3 میدیدم دکتر محسنیان راد در مورد سنگ نگاره ها صحبت میکرد .... چند وقت پیش هم من با این مورد مواجه شدم .... که داستانش مفصل هست .... دوست دارم این پست من بخونید.... ممنون میشم . شاد شاد شاد باشید

احسان میرزائی

سلام آقا ... شما که آن نشدی ... حتما یه دفعه میایی چند تا خبر مینویسی و میری [نیشخند] یه سوال : به نظر شما کرومانیون ها همان جنیان بوده اند که قبل از خلقت انسان زندگی میکردن ؟ یا این دو همزمان با هم زندگی میکردن ... ؟ شاید بگید اینا تخصص شما نیست .... ممنون میشم اگر چیزی میدونی به منم بگی .[چشمک]

حسین

هنوز اين فيلم را نديده ام. البته نسخه پرده اي را دارم اما جلوي خود را گرفته ام تا نسخه اصلي بدستم برسد. مسلما" هاليوود تأثير شگرفي بر گذشته و حال و آينده برنامه هاي فضائي داشته و خواهد داشت. جائي كه رؤياها و بلند پروازي هاي انسان حداقل به شكل خيالي هم كه شده به واقعيت مبدل مي شود. از طرفدارهاي پُر پر و پاقرص sci-fi و cgi هستم.تنها مكاني كه در عالم رؤيا وجود دارد.

اسماعیل همتی

سلام اقای ناظمی من 38 دارم متهل داره 2بچه 23 ساله در کاره صنعای دستی فرش کارم بوده.که به دلیای تهریم با کشور امریکا من بیکار هستم.به کارهای هنری خیلی دوست دارم و در مورد هر کاری خلاقیت زیادی دارم.لطفا راهنمای بکنید.,ویک سوال دستگاه 3بعدی چقدر میشه مبلغش که سینما 3بهدی درست بشه .تشکر از این که نور چشمتان را به مانتور گذاشتین.