ژاپنی‌ها در فضا بادبان کشیدند

 

سال‌ها بادبان‌های پارچه‌ای مهم‌ترین وسیله‌ای بودند که سرزمین‌های جدید و دورافتاده را برای مردمان قابل دسترس می‌کردند. کشتی‌هایی که به قصد کشف جهان ناشناخته، سفر خود را آغاز می‌کردند، ابزاری جز بادبان‌های قوی خود نداشتند تا با یاری گرفتن از بادهای موافق، جهان را کشف کنند. 

این‌گونه بود که انسان توانست راه‌های جدیدی طی کند، اینگونه بود که ماژلان بخش‌های نادیده جهان را دید و کریستف کلمب قاره جدید را برای اروپاییان کشف کرد.

 

تا قرن‌ها وضع به همین گونه بود و راهی برای سفر در میانه دریاهای وسیع جز برافراشتن بادبان‌ها وجود نداشت.

امروز اما انواع دیگر پیشران‌ها از موتورهای الکتریکی و اتمی گرفته تا نیروگاه‌های کوچک فسیلی، این وظیفه را برای کشتیرانی به عهده گرفته‌اند، اما در همین احوال دانشمندان گمان می‌کنند اگر بخواهند به دوردست‌های منظومه شمسی و حتی به فضای ماورای سیارات سفر کنند؛ چاره‌ای ندارند جز آن‌که به همان ایده قدیمی دریانوردان باز گردند و بادبان‌ها را برافرازند.

اما در فضا که هوا و بادی وجود ندارد، بادبان به چه کار می‌آید. در حقیقت ایده‌ای که این روزها جامه واقعیت به تن می‌کند، به نام بادبان خورشیدی معروف است. بادبان‌های خورشیدی در حقیقت صفحات بسیار وسیع و بسیار نازکی هستند که در مقابل نور خورشید، پهن می‌شوند. فوتون‌هایی که با این سطح برخورد می‌کنند، هر یک ضربه و انرژی کوچکی را به آن وارد می‌کند و در نهایت تجمیع این انرژی باعث می‌شود تا کم‌کم شتاب اندکی اما ثابت به فضا پیما وارد شود.

به این ترتیب با توجه به شتاب ثابت، فضا پیما می‌تواند سرعت خود را افزایش دهد و کم‌کم به سرعت‌هایی دست یابد که هیچ پیشران دیگری نمی‌تواند آن را تولید کند؛ سرعت‌هایی که شاید انسان را قادر به سفر در فضای میان ستاره‌ای کند.

البته چنین بادبان‌هایی برای سفرهای بین سیاره‌ای مناسب نیست، اما باید از جایی آغاز کرد و این کاری است که اواخر هفته گذشته، ژاپن آن را انجام داده است.

آژانس فضایی ژاپن روز جمعه تایید کرد که بادبان‌های فضایی ماموریت ایکاروس در فاصله تقریبا 8 میلیون کیلومتری زمین با موفقیت باز شده‌اند. اگرچه هنوز نمی‌توان مطمئن بود سفینه بر اثر استفاده از این بادبان‌ها در حال شتاب گرفتن هست یا نه؛ اما در روزهای آینده مشخص می‌شود چه میزان شتابی بر اثر این بادبان به سفینه وارد شده است.

ضخامت این بادبان وسیع تنها 5‌‌‌/‌‌‌7 میکرومتر است یعنی نازک‌تر از یک سیزدهم قطر موی سر شما.

اما آیا بادبانی بزرگ و نازک به ابزاری برای سفرهای طولانی در فضا تبدیل خواهد شد؟ این سوالی است که شاید نتایج بررسی‌ها روی ایکاروس در هفته‌های آینده پاسخی برای آن داشته باشد.

 

/ 15 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ترمه

مطالبتون خیلی جالبه.[ماچ]

صادق

معروفترین سایت " بررسی موجودات فضائی " به زبان فارسی: http://forum.p30world.com/showthread.php?t=126025&page=165

بارون سیاه

من همیشه یه سوال برام پیش میاد در چنین مواردی، که تکلیفِ ذرات معلق در فضا چی میشه ؟ آیا بعد از برخورد این ذرات ریز و درشت با این بادبان مشکلی براش پیش نمیاد ؟ و کلاً در مورد برخورد ذرات با ایستگاهای فضایی یا فضا پیماها ! من دقیقاً نمی دونم چه اتفاقی میافته که باعث میشه اونا امن بمونن درمقابل برخورد ذرات ؟

ترمه

چرا اینقدر دیر به دیر آپ می کنی؟[ماچ]

سما

Hiاستاد خوبيد؟من سمام چند باري براتون نظر فرستادم تازگيا يه وبلاگ راه اندازي كردم باعث مسرت وافتخارم ميشه اگه بهم سر بزنيدوجود شما به من اميد ميده خواهشمو براورده كنيد خوشحال ميشم [منتظر] راستي نظر يادتون نره[خداحافظ]

جواد

سلام امروز اومدم بگم بالاخره كد شناسايي افراد مخفي در وبلاگ رو هم راه اندازي كرديم تا دوستان بتونن يك سايت اختصاصي شناسايي افراد مخفي بزنن يا اينكه توي وبلاگشون اين كد رو استفاده كنن اميدوارم تونسته باشم خدمتي به وبلاگنويسان ايراني كرده باشم موفق و پيروز باشد

احسان

سلام ... ممنون از اطلاعات مفیدتان

mirad

khaste shodim nemikhy ye matlabe jadid bezari?

رضا

سلام ممکنه لطفا در باره ub313 که اخیرا خیلی در بارش صحبت میشه یه مطلب جامع بنویسید. چون اکثر مطالب از زبان افراد غیر متخصصه .تشکر.

تینا تیماج چی

سلام! فوق العادس! 5‌‌‌/‌‌‌7 میکرومتر... امیدوارم به نتیجه ی مطلوبشون برسن!