نوبل شیمی 2010

 

 

کمیته نوبل چهارشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی برندگان سال 2010 این جایزه ارزشمند در رشته شیمی را اعلام کرد. بنابراعلام این کمیته ریچارد هیک 79 ساله آمریکایی از دانشگاه دلویر،‌ ای چی نگیشی ژاپنی الاصل و  75 ساله از دانشگاه پوردو و آکیرا سوزوکی ژاپنی الاصل 80 ساله از دانشگاه هوکایدو ژاپن به دلیل توسعه و ابداع روشی در شیمی ارگانیک که به محققان امکان بازساخت مواد و ترکیباتی با پیچیدگی های بسیار بالا و قابل مقایسه با پیچیدگی ترکیبات طبیعی را می دهد به طور مشترک برنده جایزه سال 2010 شیمی اعلام شده اند.

شیمی ارگانیک یا کربن مبنا،‌پایه حیات به شمار می رود و مسوول رفتارهایی است که طبیعت در موارد  مختلفی از رنگ دانه های گیاهان گرفته تا سم مارها و باکتری هایی که می توانند میکروب ها را از بین ببرند ،‌از خود نشان می دهد.

برای آنکه بتوانیم چنین ترکیباتی را به طور مصنوعی و با دقت و همان کیفیت و پیچیدگی نمونه های طبیعی بازسازی کنیم نیازمند روشی هستیم که بتوانیم مولکولهای کربن را به ترتیبی که می خواهیم آرایش دهیم. روش ابدعی این 3 دانشمند در این زمینه باعث تحول جدی شده است و کاربردهای وسیعی در زمینه های صنعتی گرفته تا پزشکی پیدا کرده است.

در جریان کنفرانس مطبوعاتی اعلام برندگان تماس تلفنی با دکتر ناگیشی برقرار شد و او به سوال های چند نفر از خبرنگاران پاسخ داد او در جواب سوال خبرنگکاری که پرسید هنگام دریفات جایزه چه کار می کردید گفت: من خواب بودم ساعت 5 صبح با من تماس گرفته شد و در واقع زنگ بیدار باش من بود. وی در باره اینکه آیا انتظار این موضوع را داشت گفت:‌من از شنیدن این خبر بسیار خوشحال شدم و به نوعی شوکه شدم. در حقیقت فکر نمی کردم این تلفن خبر بردن نوبل را به من بدهد اما از  نیم قرن پیش زمانی که برای ادامه تحصیل به  آمریکا آمدم در باره این جایزه رویا پردازی می کردم وقتی اولین بار با  چند نفر از  برنده های نوبل در دانشگاه ملاقات کردم، فهمیدم که این جایزه یک واقعیت است.راستش بردن این جایزه  یکی از رویاهای واقع بینانه من بودم. البته هیچ وقت هدف اصلیم نبوده است اما می دانستم اگر کار خوبی بکنم آنگاه این جایزه ممکن است یکی از نتایج آن کار خوبم باشد.

وی همچنین درباره سود کارهایش برای مردم گفت:‌‌ شیمی ارگانیک که ما توسعه داده ایم دارای قابلیت های کاربردی بی نظیری  در زمینه های وسیعی است ما می توانیم با روشی متفاوت و ساده تر ساختارهای ارگانیک را بسازیم که می تواند از صنعت نمایشگرهای تلوزیون تا داروها تاثیر گذار باشد  با اهدای جایزه شیمی نوبت به 2 نوبل جنجالی ادبیات و صلح رسیده است . آخرین نوبل نیز جایزه نوبل در زمینه علوم اقتصادی است که اگرچه در وصیت نامه آلفرد نوبل نبوده است اما هر سال به یاد وی به برندگان اهدا می شود

 

 

/ 2 نظر / 33 بازدید
علی خورشیدی بنام

سلام! نخستین ماهواره دانش آموزی ایرانی توسط اینجانب (علی خورشدی بنام ) طراحی و ساخته شد و با حمایت سازمان فضایی ایران به نمایش عموم گذاشته شد جهت کسب اطلاعات بیشت ر به تارنمای من مراجعه فرمایید! www.ali.khorshidi.net هفته جهای فضا مبارک! این طرح را به دوستان خود نیز معرفی کنید! و آن را تبلیغ کنید! امیدوارم که همیشه با رویاهایتان پرواز کنید و آسمان های آبی را پشت سر بگذارید .

mirad

سلام من هميشه فكر بدست آوردن طلاي المپياد يا نفر اول كنكور ياكه مثلا مقام اوردن تو جشنواره خوارزمي رو تو ذهنم ميپروروندم(وميپرورانم)حالا ميتونم بگم نوبل هم به افكار دست نيافتنيم اضافه شد(ميدونم خيلي بلند پروازم)[نیشخند] هفته ي جهاني فضا رو هم(نميدونم بايد تبريك گفت؟!؟)متذكر ميشوم