سرانجام، نخستین تصویر عطارد از مدار

 

سرانجام نخستین مجموعه داده هایی که فضا پیمای مسنجر از مدار سیاره عطارد به زمین ارسال کرده بود مورد بررسی قرار گرفت و نخستین تصویری که تا کنون ابزاری ساخت دست بشر از مدار سیاره گریز پای عطارد ، از سطح این سیاره تهیه کرده است منتشر شد.

این تصویر بامدار روز گذشته (9 فروردین) و ساعت 5:20 به وقت شرق آمریکا تهیه شد محل تصویر برداری در عرض 62.1 درجه جنوبی و 18.4 درجه شرقی سیاره عطارد قرار دارد و تفکیک موجود در این تصویر مقدار 2.7 کیلومتر در هر پیکسل است. این تصویر که توسط دوربین زاویه باز WAC که برروی عرشه فضا پیمای مسنجر نصب شده ، تهیه شده است البته تنها عکسی نبود که مسنجر از عطارد به زمین ارسال کرده است. 

NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/

Carnegie Institution of Washington

پیش از ارسال داده ها به زمین 363 تصویر دیگر از عطارد تهیه شده و این داده ها هم اکنون در حال بررسی در مرکز کنترل ماموریت است و قرار است امروز (10 فروردین ) در یک کنفرانس رسانه ای آنلاین معرفی شوند. 

اما شب گذشته این تصویر به عنوان پیش درآمد تصاویری که قرار است امشب منتشر شوند در اختیار مردم قرار گرفت.

گودال اصلی که در این تصویر دیده می شود و از ان رگه های درخشان بیرون زده است گودال دبوسی است . گودالی که به واسطه رگه های درخشان بیرون زده از آن برای دانشمندان فوق العاده جذاب است. دبوسی نام خود را از آهنگساز فرانسوی اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 به نام کلود دبوسی وام گرفته است. در سمت چپ و غرب این دهانه اما دهانه مرموز ماتابه ئی قرار دارد که نام خود را از هنرمند ژاپنی قرن 16 و 17 ایواسا ماتابه ئی گرفته است. این عارضه به دلیل وجود رگه های تیره رنگ اطراف آن برای دانشمند جذاب به شمار می روند.

این آغاز فعالیت های تصویر برداری سطحی عطارد است که در برنامه پیش بینی شده مسنجر قرار گرفته است.

فضا پیمای مسنجر پس از ورود موفق به مدار عطارد به نخستین فضا پیمای زمینی تبدیل شد که به طور مستقل به بررسی سیاره کمتر شناخته شده و کوچک منظومه شمسی می پردازد.

عطارد اگرچه در رده سیاراتی است که در طول تاریخ انسان با آن آشنا بوده است اما به دلیل نزدیکی به خورشید و انتقال سریع میان آسمان صبحگاهی و شامگاهی فرصت بررسی دقیق خود را به منجمان زمینی نمی داد و تا پیش از مسنجر تنها سیاره از سیارات داخلی منظومه شمسی بود که بررسی جامعی روی آن صورت نپذیرفته بود.

عطارد منبعی از سوال های بی پاسخ برای دانشمندانی است که امیدوارند به کمک ماموریت مسنجر به تعدادی از انها پاسخ دهند

 

 

 

/ 1 نظر / 32 بازدید
یسنا

سلام! با اجازتون این مطلب رو با ذکر منبع(وبلاگ شما) در وبلاگم می ذارم! شاد باشید و پایدار!