پذيرش قوانين بازي علم - به بهانه اعلام عمومی داروی ايرانی ايدز

شنبه 14 بهمن ماه 1385  جام جم: کشور ما در مرحله بسيار مهمي از رشد علمي خود قرار دارد. برخي پژوهشگران معتقدند اگرچه ايران سابقه علمي طولاني اي در توليد علم در جهان دارد و در برهه هاي گوناگوني از تاريخ توانسته است نقش ممتازي در گسترش درک انسان از محيط اطراف خود ايفا کند ؛ اما رشد مشارکت کشورمان در فرآيند توليد علم به معني مدرن کلمه را بايد همزمان با انقلاب اسلامي دانست و بويژه رشد سريع اين مشارکت که در 10 سال گذشته رخ داده است را بايد نشانه اي از خود باوري ايرانيان در توانايي مشارکت در توليد علم مدرن دانست.
شايد بتوان گفت در چند سال اخير ما در بهار رشد توليد علم و مشارکت هاي علمي قرار گرفته ايم. شکوه و زيبايي اين بهار مي تواند هميشگي باشد به شرط آن که قوانين بازي در دنياي توليد علم را بپذيريم وگرنه بزودي اين بهار زيبا به خزان خواهد انجاميد ؛ يکي از آفتهايي که در چنين مقاطعي کشورهاي توليدکننده علم را که بتازگي وارد اين عرصه شده اند، تهديد مي کند. هر تحقيق علمي بايد مراحل گوناگوني را سپري کند. در جهان علم گاهي سالها زمان و سرمايه صرف تحقيقي مي شود که در نهايت ممکن است به نتيجه هم نرسد ؛ اما به قول اديسون ، هر راهي در علم که به نتيجه هم نرسد ، راهي جديد در پيشرفت علم به شمار مي رود. به همين دليل شکست در يک طرح تحقيقاتي و پذيرش آن و تلاش براي تصحيح آن نه تنها شکست محسوب نمي شود که عين پايبندي به روشهاي علمي است.
بسياري از فناوري هاي پزشکي نيز شامل چنين حکمي بوده اند و به همين دليل سعي مي شود بويژه در حوزه هايي که به زندگي عمومي بسياري از مردم گره مي خورد ، نظير حوزه هاي سلامت و درمان و پزشکي ، تحقيقات با دقت خاصي دنبال و تنها پس از اطمينان از نتيجه مطالعات اعلام عمومي شود. همين نگراني از کسب نکردن اعتماد عمومي و خطرات بالقوه بسياري از يافته هاي پزشکي است که به شکل گرفتن نهادهاي بين المللي منجر شد تا نتيجه برخي تحقيقات تنها با تاييد آنها منتشر شود تا مردم نگراني از آن روش پيدا نکنند. گاهي زماني که صرف تاييد يک کشف دارويي در يک رشته در اين نهادهاي معتبر بين المللي مي شود ، بيش از زماني است که صرف تحقيق براي کشف آن دارو شده است.
اما اين قانون بازي علم است. اگر آن را بپذيريم مي توانيم انتظار اعتماد مردم و استقبال از سرمايه گذاري هاي کلان در اين حوزه ها را داشته باشيم و از سوي ديگر ، استقبال مراجع علمي جهاني را در اين خصوص جلب کنيم کما اين که مراکزي چون رويان توانسته اند چنين کنند. اما اگر اين قوانين و تاييدهاي بين المللي را نپذيريم ، نه تنها بين مردم اعتمادي نخواهيم يافت ، بلکه جامعه علمي جهاني نيز از ما سلب اعتماد خواهد کرد. بويژه اين که اين جامعه هميشه فراتر از ملاحظات سياسي به جهان مي نگرد و مرزهاي معمول بين اين طايفه کمتر معني دارد و اگر نسبت به کارايي علمي نهادي مطمئن شود ، فراتر از هر مصوبه و يا ممنوعيت به گسترش ارتباطات خود مي پردازد و اگر بي اعتماد شود ، هيچ توصيه اي هم نمي تواند باعث همکاري اين نخبگان شود.
ايرانيان در سالهاي اخير نشان داده اند مي توانند در بسياري از حوزه هاي علمي روز جهان سخني قابل اعتماد بگويند و اين ارزش بزرگي است که بايد در حفظ آن کوشيد. اعتبار علمي هر جامعه اي ذره ذره جمع مي شود ؛ اما مي تواند يکباره از دست رود و بر همه ماست که قدر اين ميراث را بدانيم و براي افزايش اعتبار آن بکوشيم.

/ 10 نظر / 3 بازدید
biG banG

به امید سلامتی همه ی کسانی که آگاهانه و نا آگاهانه به این بیماری مبتلا شده اند.

پيمان

من در اخبار شنيدم که اين دارو ميتونه از ورود بيمار به مرحله ی بيماری جلوگيری کنه و بيماری رو در مرحله ی نهان نگه داره.اگر واقا چنين چيزی راست باشه اين دارو بايد بزرگ ترين دست آورد پزشکی اين دهه باشه.به نظر من اغراق زيادی در معرفی اين دارو شده.

سلام آقای ناظمی من روزنامه ی ۵شنبه رو خوندم اين همون مطلبی بود که ۲هفته پيش در آسمان شب در موردش بحث کرديد ولی خداييش عالی بود

جلال نديمی

سلام آقا پوريا کاش اينطور بود ولی متاسفانه اينها همان تبليغات و هياهو هميشگی است که حالا به کانال علم و فناوری هدايت شده.از قبيل فناوريهای دست چندمی که از کوبا و کره شمالی گرفته ميشود.

برای سلامتی تمام کسانی که خواسته يا نا‌خواسته به اين بيماری مبتلا شدن؛ اميدوارم تنها در حد تبليغات نباشه و واقعيت داشته باشه.

استاکر

من شما ها رو به حال خودتون میزارم.(شماها مثلا بزرگان نجوم ایران رو)شما با هم درگیرید.(مثل همین بزرگان نظام کشورمون)چه طور میشه انتظار داشت تو یه بدن که گلبولهای سفید به قلب و سلولهای تی به ریه و تو مغز هم یه غده سرطانی در اومده ، و بدن داره دستی دستی خودشو نابود میکنه،یه بچه سالم به وجود بیاد، وضعیت نجوم ما شبیه این بدن در حال نابودی هست. یا با هم متحد بشید یا برید کنار بزارید آدمای جدید بیان،آدمایی که حداقل با هم درگیر نباشن. برای همتون ،مخصوصا برای پژمان از خود راضی و حسود و خود بزرگ بین(عذر میخواهم) و برای توی تک بعدی بین و نادون عالم نما(باز هم عذر میخواهم) متاسفم. برای خودمم متاسفم که وقت طلاییمو گذاشتم که نجوم و شماها رو درست کنم،ولی فهمیدم شماها کله شق تر از این حرفا هستید.من دیگه نه با شماها کاری دارم ،نه وقت میزارم که نقدتون کنم.

استاکر

هر قلطی میخایین بکنین و هر گندی میخایین بزنین.وضع شماها و بدبختانه نجوم ما که به شماها وصله و دارید با خودتون میکشیدش پایین از این حرفا خیلی داغون تره که بشه با حرف و نقد و حتی فحش درستش کرد.حد اقل میتونم امید وار باشم که تک توک افرادی که حرفامو خوندن و درک کردن ، در آینده نجوم رو بهتر کنن و بفهمن نجوم الان از کجا داره میخوره. بدرود ای رها شدگان به حال خود به درود.

استاکر

سلام.من واقعا نمیدونم کسانی که کار میکنن کی وقت میکنن برن وبگردی!!!؟؟؟خیلی سخته.من که از پا افتادم،روزی 4 ساعت نیمه وقت سر ساختمونم. تازه باید به درسام هم برسم.یعنی عملا نجوم کیلویی چنده!

MahTab

آقای ناظمی من از شما خواهش ميکنم تعدادی از نظرات رو پاک کنيد! اينجا زيادی داره دموکراسی اجرا ميشه!

استاکر

غلطی درسته ُتو متنم نوشتم قلطی.ببخشيد. پوریا جان تو همیشه دموکرات باش و به حرف هیچکس گوش نده. اگه هم کسی به من اعتراض یا حرفی داره خواهشا تو وب خودم بگه.